Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'25'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07'06
'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Оръжията на новата война „Сармат“, „Авангард“, „Искандер“, „Кинжал“, „Циркон“, „Буревестник“, С-500 „Прометей“
Оръжеен анализ на „Строго секретно“

 

Съвременната война се характеризира преди всичко с въвеждането на най-новите оръжия, които определят ситуацията на бойното поле и въобще изхода от войната.


Войната се води преди всичко с оръжия, а не с празни приказки и заклинания.


В оръжейната област Русия е безапелационен лидер, особено при най-новите оръжия – "Сармат, "Авангард", "Буревестник", "Циркон", "Кинжал", "Искандер 1000", "Прометей".


Във Валдай Путин каза, че в момента завършва цикълът на въвеждане на най-новите  оръжия на въоръжение, започнат преди 5 години, през 2018 г.


За кои оръжия става дума.


                                             1. "Сармат"


Ракетата "Сармат" лети в космоса, но за разлика от обикновената ракета, тя носи на борда си не астронавти, а ядрена бойна глава. Освен това, за разлика от астронавтите, бойната глава не лети в кръгова орбита около Земята, а почти веднага (в рамките на 18 000 км от точката на изстрелване) пада на Земята.
На борда на "Сармат" може да има до 10 ядрени бойни глави - всяка до 1 мегатон. Общо 10 мегатона, което е 600-700 пъти повече от заряда на бомбата, хвърлена над Хирошима.


                                            2. "Авангард"


Всяка космическа ракета "Сармат" се състои от две основни части: стартов блок (двигател) и блок с полезен товар.
След като ускоряващата част – двигателят, изпълни своята функция, тя се изключва. Тогава полезният товар продължава да лети по инерция. Полезният товар може да е космическа капсула с астронавти, някакъв вид товар за станцията в космоса или ядрени заряди, ако говорим за "Сармат".


При ядрените заряди предната част на ракетата се нарича "боен блок". Така че "Авангард" не е някаква самостоятелна ракета, а именно "боен блок", тоест "върхът" на ракетата. Той може да бъде прикрепен към "Сармат" и изпратен да си свърши ядрената работа.
Какви са разликите между "Авангард" и обикновения боен блок:


- много е бърз, хиперзвуков, обявената скорост е 28 Маха, тоест 9,5 километра в секунда;
- може да маневрира, тоест, той не лети просто по инерция, като обикновен боен блок. Има двигатели, благодарение на които може да лети по непредвидима траектория;
- заедно тези две свойства правят "Авангард" неуязвим за всякакви системи за противоракетна отбрана, дори и тези, които тепърва започват да се създават.


Просто казано, "Авангард" гарантирано ще достави стотици мегатона до нужния адресат. Никой не може да го спре.
Какво е особеното за "Авангард". Двете му основни характеристики са скоростта и възможността за маневриране.


Що се отнася до скоростта, "Авангард" достига 28 Маха, тоест 9 км/сек. или 32 000 км/ч. Това е толкова бързо, че надвишава първа космическа скорост. За сравнение, Международната космическа станция се движи в орбита със скорост около 27 000 км/ч., тоест по-бавно. Но МКС все пак лети в безвъздушно пространство, а "Авангард" се врязва в атмосферата. Такава огромна скорост създава чудовищно триене и въздухът около "Авангард" се нагрява до състояние на плазма.


По време на презентацията Путин каза, че "Авангард" се движи към целта "като метеорит" (т. е. свети като огнена топка). Има известна истина в това сравнение. Единственото нещо е, че "Авангард" е няколко пъти по-бавен от метеоритите. Те имат средна скорост от 15-20 км/сек. А някои се блъскат в Земята с 50 км/сек., тоест 5 пъти по-бързо от "Авангард". Това обаче не прави задачата на бойната част по-проста. Издържането на такава топлина е трудна задача.

Всъщност това е и основната трудност за конструкторите – да измислят материали, които ще оцелеят при движение в атмосферата със скорост от десетки Маха и няма да се изпарят.
Това, което спасява "Авангард" е, че не му се налага да лети дълго време с тази скорост и при тази температура. Благодарение на огромната си скорост "Авангард" пресича плътните слоеве на атмосферата и достига земната повърхност за секунди.


В същото време, той също маневрира, тоест непредсказуемо променя траекторията на движение.


Това прави мисията на противоракетната отбрана изключително трудна. По принцип конвенционалните балистични ракети летят по предсказуема дъга. Още в момента на изстрелване, знаейки скоростта и посоката на излитане, може да се каже точно къде ще "кацне" тази ракета. Съответно към нея може да бъде изстреляна противоракета, която да я свали.


Такова нещо няма да работи с "Авангард". Конструкторите са го научили да се отклонява от предварително изчислена траектория и буквално да "планира" в атмосферата. Поради тази причина той беше наречен "ядрен планиращ блок". Свалянето на такъв блок с такава скорост е нереалистично. Трябва да бъдат изстреляни няколко десетки противоракетни ракети, за да има някакъв шанс да се унищожи "Авангард". Ако има много блокове "Авангард", тогава нито една противоракетна отбрана не може да ги спре.
Така "Сармат" и "Авангард" не са взаимнозаменяеми оръжия. Това са много силни партньори. Единият изстрелва втория навсякъде на планетата, а вторият вече действа на местността като бойна нинджа.


                                    3. "Искандер" и "Кинжал"


"Кинжал" е единствената в списъка ракета, която вече се използва активно и е поразила десетки цели.


За да стане по-ясно ще започнем с ракетната система "Искандер". Той е познат отдавна и е на служба на най-важните места.


Ракетата "Искандер" е балистична ракета. Тоест, изстрелва се в желаната посока, както човек хвърля камък. И след това лети по балистична траектория (по дъга), падайки в изчислената точка.
Естествено, при излитане и първоначално ускорение се изразходва много енергия. Почти цялата енергия на "Искандер" се изразходва за това. Затова руските инженери намериха елегантно решение: прикрепиха ракетата "Искандер" към самолета МиГ-31. Така се получи ракетата "Кинжал". Разбира се, там трябваше да се направят много модификации, но като цяло се смята, че "Кинжал" е авиационна версия на "Искандер".


Какви са неговите предимства?

 

МиГ-31 се счита за най-мощният изтребител в света. Мощността му е такава, че може да издигне дори такава огромна ракета като "Кинжал" на голяма височина и да я ускори до висока начална скорост. Така че, когато "Кинжал" се отдели от самолета, той вече не трябва да изразходва много енергия за първоначалното ускорение, както и за набиране на височина. Следователно изразходва цялата си енергия за допълнително ускорение (извън скоростта, която самолетът му дава). В резултат на това "Кинжал" ускорява до хиперзвукова скорост (до 4 км/сек., според други източници – до 7 км/сек.). При такава скорост е много трудно да се свали, като само енергията на движението му (без да се отчита енергията на експлозивите) е достатъчна, за да пробие дебели слоеве бетон и земя. Затова всъщност се и използва.


                                      4. "Циркон"


Днес "Циркон" вече се използва за реални цели и това е много важно, защото тази конкретна ракета е в състояние да унищожи всеки флот на всяка държава. И не само флот. "Циркон", подобно на "Кинжал", е хиперзвукова ракета. Само че не тръгва от самолет, а от суша или море (кораб, подводница).


В същото време най-важната разлика от "Кинжал" е, че "Циркон" има самонасочваща се глава. С други думи "Кинжал" може да бъде изстрелян по неподвижна цел – склад, завод, бункер, мост и др. Координатите се съхраняват предварително в "мозъка" на ракетата. Но ако трябва да се удари кораб, "Кинжал" може да пропусне, защото корабът се движи, т.е. докато "Кинжал" го достигне, целта вече ще се е преместила на стотици метри или дори километри. Следователно ракетата ще удари в морето.


"Циркон" няма този недостатък. Това е противокорабна ракета. Тоест, той се изстрелва в зададения район и там сам "разбира" къде е целта. Прицелва се в него, коригира траекторията си и го удря с цялата си хиперзвукова ярост. Така че именно "Циркон" превръща малка руска корвета в страхотен господар на моретата, способен да потопи всеки вражески кораб от разстояние 1000 км.


"Циркон" вече е използван на практика. Засега най-вероятно говорим за някаква стационарна цел, избрана за тестване на летателните характеристики и разрушителния ефект на ракетата.


                                      5. "Буревестник"


Ракетата "Буревестник" не е просто още един елемент от арсенала на руските въоръжени сили, това е принципно нов етап в надпреварата във въоръжаването.


Защо тази ракета предизвиква толкова голям интерес и безпокойство по света? Какво е "Буревестник"?


Официално "Буревестник" е ядрена крилата ракета, способна да лети на практически неограничени разстояния и да заобикаля системите за противоракетна отбрана . Разработката беше извършена в строга секретност и за първи път се говореше за нея през 2018 г. Основната характеристика на "Буревестник" е неговият двигател. За разлика от конвенционалните ракети, които летят с гориво, "Буревестник" използва ядрен реактор, който позволява на ракетата да остане във въздуха много по-дълго и да лети много по-далеч. Това му дава възможност да покрива хиляди километри, да променя траекторията си, да заобикаля зоните на отбрана на противника и да поразява стратегически цели.


С какво "Буревестник" се отличава от другите ракети?


Неограничен обхват на полета. Благодарение на ядрения си двигател "Буревестник" може да лети толкова дълго, колкото пожелае. Това го прави много сериозно предизвикателство за системите за противоракетна отбрана на всеки противник, тъй като прихващането му ще изисква откриването му в началния етап на полета, което е изключително трудно.


Висока маневреност. Ракетата може да промени траекторията си на полет, отдалечавайки се от зоните на противоракетната отбрана и заблуждавайки системите за откриване. Той може да се приближи до целта от всяка посока, което усложнява задачата за системите за противовъздушна отбрана.


Мощна ядрена бойна глава. Въпреки че има малко официални данни за мощността на бойната глава на "Буревестник", може да се предположи, че това стратегическо оръжие е предназначено да унищожава ключови обекти на територията на потенциален враг, включително инфраструктура, военни бази и други стратегически цели.


Глобална заплаха. "Буревестник" е способен да порази всяка точка на планетата, създавайки ново ниво на заплаха за противниците на Русия. За разлика от междуконтиненталните балистични ракети "Буревестник" може да лети на ниски височини и да заобикаля традиционните системи за откриване.


Основни технически характеристики:
- тип ракета: крилата ракета с ядрен двигател.
- обхват на полета: практически неограничен (благодарение на ядрения двигател;
- тип двигател: атомна енергоустановка;
- тип боен блок: ядрена бойна глава;
- скорост: според оценките "Буревестник" може да достигне скорост, близка до дозвуковата, което му позволява да маневрира на малка височина;
- траектория на полета: малка надморска височина с възможност за заобикаляне на зоните на противоракетната отбрана.


Каква е стратегическата роля на "Буревестник"?


Русия винаги се стреми да създава оръжейни системи, които да осигурят нейното стратегическо предимство. "Буревестник" не е просто оръжие, той е инструмент, който трябва да гарантира, че всяка атака срещу Русия или нейните съюзници ще бъде посрещната с ответен удар, който може да причини критични щети на врага. Принципът на възпиране винаги е бил ключов елемент и в този случай "Буревестник" позволява на Русия да има по-гъвкав и мобилен инструмент за нанасяне на ответен удар.


Този проект беше и отговор на разработването и разполагането на американски системи за противоракетна отбрана, като THAAD и Aegis, които трябваше да осигурят на САЩ и техните съюзници защита от ракетни атаки. С появата на "Буревестник" обаче тяхната ефективност става съмнителна, тъй като традиционните системи за противоракетна отбрана са разработени за борба с балистични ракети, а не с ядрени крилати ракети.


Заключение. Ракетата "Буревестник" е нещо повече от нова оръжие. Това е символ на нова ера във военните технологии, където класическите методи на война остават на заден план, отстъпвайки място на иновативни разработки. Със своя неограничен обхват и способност да избягва системите за противовъздушна отбрана, "Буревестник" представлява значително предизвикателство за всички страни, които се опитват да разработят защита срещу нови заплахи. "Буревестник" е ракета, която ще стане критичен елемент от бъдещата военна стратегия на Русия.


                                   6. С-500 "Прометей"


През март 2024 г. беше съобщено, че системата за противовъздушна отбрана С-500 "Прометей", щитът на Москва, ще влезе в експлоатация.


Официалното съобщение беше предшествано от прихващането на хиперзвукови цели от С-500, включително ракети "Авангард".
Ако е така, това е историческо събитие, глобален крайъгълен камък, тъй като нито една страна в света не е прихващала хиперзвукови оръжия дори при тестове. Например, американските антибалистични щитове, THAAD и AEGIS BMD никога не са били тествани срещу хиперзвукови оръжия, тъй като САЩ все още нямат такива.


С-500 успешно е открила и прихванала няколко хиперзвукови цели, включително руската "Мах 27 Авангард".


Възможностите на системата се простират до ангажиране на междуконтинентални балистични ракети и аерокосмически заплахи.
Последният етап от изпитанието на комплекса С-500 се състоя на 22 февруари, когато "Прометей" удари междуконтиненталната балистична ракета SLBM R-29RMU2 "Синева", изстреляна от ядрена подводница.


Със С-500 Русия ще подсили силите си за противовъздушна отбрана с повече системи С-400, С-300В4, "Бук-М3" и "Тор-М2У". Руското министерство на отбраната също обяви доставката на радарни станции от "ново поколение".


С-500 има способността ефективно да прихваща, освен аеродинамични и балистични цели, хиперзвукови оръжия от всякакъв вид и категории, заплахи в космоса на разстояние стотици километри от Земята. Съобщава се, че обхватът на системата достига 600 км, надхвърляйки с 200 км системата за противовъздушна отбрана от четвърто поколение С-400. Открива цели до 800 км.


Той използва различни видове ракети, като семейството ракети 48N6 и ракетите 77N6-N и 77N6-N1, които са способни да поразяват сателити.


С-500 може едновременно да насочва до 10 хиперзвукови балистични цели, летящи със скорост до 7 км/сек.


Той също така може да атакува цели, летящи със свръхзвукови скорости.


Обсегът на С-500 е достатъчен за изваждане от строя на вражески ракети, космически кораби и орбитални оръжейни платформи в космоса в ниски орбити.

 

 

 

Сармат може да носи до 14 "Авангард", които летят с 34 000 км/ч.

 

 

                                                                            Искандер

 

                                                                          Кинжал

 

 

 

Хиперзвуковият Циркон може да носи и ядрена бойна глава.

 

 

 

 

 

 

Свръхмощната малогабаритна ядрена установка на "Буревестник", превръща тази крилата ракета в напълно автономен и с неограничен обхват и потенциал крилат монстер, срещу който няма да има никакво противодействие

 

"Буревестник" има почти неограничен резерв на обхват, което му позволява да заобикаля зоните за противовъздушна отбрана без никакви проблеми, да навлиза във въздушното пространство на потенциален враг от всяка посока. В САЩ, например, от границата с Мексико

 

 

Обсегът на С-500 е достатъчен за изваждане от строя на вражески ракети, космически кораби и орбитални оръжейни платформи в ниски орбити

 


You have read 1 of your 5 free articles this month.
# 344
# 343
# 342
Subscribe to gain access to the Strogo Sekretno issues.

Subscribers please enter your username and password above.

 Issue 344, Dec-Jan 2025
Дали Русия ще денонсира „Договора за Германия 2+4“.
  Най-важната политическа тема за европейската и глобална сигурност в актуалната военна обстановка остана незабеля...
 
# 344
  Войната започна с „Орешник“ срещу ATACMS и Storm Shadow.
На 17-21 ноември 2024 г. часовникът на ядреното отброяване, наричан "часовник на Страшния съд" се отлепи ...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2025, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com