Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'25'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07'06
'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Световна икономика
Krassimir Ivandjiiski - Красимир Иванджийски
Нещо много странно става в златните трезори под Манхатън
03.2025

 

Читателите ни не бяха още успели да прочетат нашия анализ в предишния брой "Битката долар-злато е в своя последен етап" и на златния пазар започнаха да стават дума на чудесата.
Длъжни сме да ги анализираме.


От 30 януари сроковете за доставка на злато от Bank of England / London Bullion Market Association – LBMA, сега е 4 до 8 седмици. Доставките на златни кюлчета от Bank of England London Bullion Market Association внезапно преминаха от само няколко дни от четири до осем седмици, за да могат хората да получат физическото си злато.


Това може да е най-голямата новина на пазара на злато, откакто тогавашният министър-председател на Англия Гордън Браун обяви предварително продажбата на половината злато на Обединеното кралство.


Това е сериозно, много сериозно за банкерите, особено за Bank of England.


Тази новина започна с материал във Financial Times of London (FT), озаглавен "Натрупването на злато в Ню Йорк води до недостиг в Лондон". Историята разкри, че времето за изчакване за изтегляне на злато от Bank of England (BoE) се е увеличило рязко, тъй като страховете от митата на Тръмп стимулират доставките до САЩ. Защо това е сериозно, защото, според доклада на Bank of England от 1 декември 2024 г. те държат 5365 метрични тона злато, което е еквивалент на 172,5 милиона унции.


И все пак BoE очевидно е "отдала под наем" много повече злато, отколкото притежава. Инвеститорите знаят, че отдаването под наем на повече, отколкото банките притежават, е двигателят на (безкрайното) предлагане на "хартиено" злато. Банките продават/отдават под наем една и съща "унция" злато на стотици различни купувачи, надяващи се те да не изискват физическа доставка. Банката може да прибере парите за всички тези несъществуващи унции злато, стига твърде многото хора да не изискват физическа доставка.


Един от резултатите от този арбитраж е, че банкерите могат да поддържат цената на златото потисната, тъй като огромният обем на продажбите на "хартиено" злато намалява продажбите на златото с физическа доставка.


Дали банката на Англия ще фалира? Според статията на FT нарастването на доставките за САЩ е довело до недостиг в Лондон, тъй като търговците натрупват запаси от 82 милиарда долара в Ню Йорк поради опасения от митата на администрацията на Тръмп.
Изчакването за получаване на кюлчета, съхранявани в трезора на Bank of England са се повишили от няколко дни до четири – осем седмици, докато банката се бори да се справи с търсенето.

Източници съобщиха, че "хората не могат да се докопат до златото, защото толкова много е било изпратено до Ню Йорк…, а останалото е заседнало в опашката". Ликвидността на лондонския пазар е… намаляла.


Според един изпълнителен директор в областта на кюлчетата проблемът тук е прост – или имате златото, или го нямате.
Влошаването на ситуацията е, че BoE отказа коментар. Това е потвърждение, че Bank of England е в голяма беда.


Статията на FT продължава с доклада "От изборите през ноември в САЩ търговците на злато и финансовите институции са преместили 393 метрични тона", което не е дори десет процента от това, което Bank of England твърди, че има. Така че защо е забавянето от четири седмици до осем седмици? Съобщава се, че тези златни пратки са били доставени до трезорите на стоковата борса COMEX в Ню Йорк, повишавайки нивата на запасите на COMEX с близо 75% до 926 тона, най-високо ниво от август 2022 г.


FT съобщава, че "Общият поток от злато в САЩ може да бъде много по-висок, отколкото отразяват числата на COMEX, защото вероятно е имало много допълнителни доставки към частни трезори в Ню Йорк, собственост на HSBC и JP Morgan". И двете банки също отказаха коментар. Пазарните играчи задават прост въпрос: Ако Bank of England публично съобщи, че държи 5365 метрични тона злато в своите трезори към 1 декември и само 393 тона са били изпратени до Ню Йорк, защо банката има проблеми с доставката на злато за четири до осем седмици?


Това е една от най-големите истории на пазара на злато от може би 30 години и може да разкрие една отвратителна реалност.
Ами ако Bank of England няма злато? Първо, къде отиде то, и второ, това може напълно да разбие целия "хартиен" пазар за злато.
В края на краищата, кой със здрав ум ще купи "хартиено" злато, като повярва на BoE държи тонове злато, ако Bank of England е излъгала, че го има. Пазарът на "хартиеното" злато вероятно ще се срине, ако се окаже, че в BoE няма злато. Сривът на пазара на хартията би освободил пазара на златото от влиянието на "хартия" и би изпратил цената на благородния метал до небесата.
Много, хора по света обръщат сериозно внимание на тази ситуация. Сега се задават много трудни въпроси на Bank of England и много инвеститори в "хартиено" злато сега се чудят дали някога ще го получат.


Какво е CME Comex. Това е борса, която търгува фючърси върху злато, сребро и други стоки, позволявайки на клиентите да купуват/продават метала без адресна доставка. Физическите активи се съхраняват постоянно в трезорите на CME Group и сделката за покупка/продажба просто променя собственика на конкретно кюлче.


Следим динамиката на металите на Comex от години, но никога не сме виждали нещо подобно на това, което се случва сега.
Да започнем с обема на доставките. Януари е нещо като вторичен месец. През януари никога няма много търсене. Но този януари ситуацията се промени – бяха сключени 19 000 контракта. Това е голямо число дори за месец на търговия, а за вторичен е просто безумие.


И така, какво причини този огромен обем договор? При по-внимателно разглеждане става ясно, че това са нови чисти договори, пристигнали в течение на месеца. Това са договори, които се отварят и погасяват веднага.


Графиките показват колко различно е това от предходните месеци. Но не беше само един ден. Това бяха само постоянни покупки през целия месец.


Друг много странен аспект е начинът, по който е станала покупката.


Обикновено нетните нови договори са появяват в началото на месеца и след това ситуацията за закупуване започва да намалява. Но графиките погазваха че остават три дни до края на януари, а нови договори все още се подписваха.


И как Comex отговори на исканията за доставки? Те докупиха още 1,9 милиона унции от златото, което поръчаха? Или са купили още няколко милиона унции за всеки случай?


От 1 декември запасите на Comex са нараснали с огромните 11,5 милиона унции. Това е 10 пъти повече от заявеното за доставка. Освен това към момента на покупката, според докладите на Comex, в техните трезори вече е имало около 18 милиона унции злато.
Данните през следващите 2-3 месеца трябва да хвърлят повече светлина върху тази история, но първоначалните признаци показват, че нещо важно се случва зад кулисите. Особено като се има предвид, че ситуацията е абсолютно същата със среброто.
И какво става? Трудно е да се каже със сигурност, но изглежда, че се е появил много голям купувач на Comex и той едва сега е започнал да купува от януари. Но тогава какъв е този купувач на едро и защо му трябва и злато, и сребро? Следователно е по-вероятно Comex да знае нещо за предстояща треска за благородни метали и да вземе мерки, преди борсата да покаже първите си пукнатини. И някои хора също знаят това и вече са започнали да пазаруват предварително. Това може би е причината Comex да увеличава запасите си до толкова високи нива. Нещо идва и ще изпрати шокови вълни през пазара на благородни метали, оказвайки огромен натиск дори върху гиганти като Comex.


Движението на злато от Лондон към САЩ е повече от просто преместване на активи. Това е свидетелство за глобалните сили, които в момента оформят нашия финансов пейзаж. По-специално, както инвеститорите, така и нациите търсят стабилност в един все по-непредвидим свят. Гледайки напред, последиците от тази промяна на златото вероятно ще се разпрострат далеч отвъд непосредствените пазарни въздействия.


Има още един важен момент: глобалните потоци от физическо злато от Лондон са почти изцяло в източна посока към САЩ, като по-голямата част от търговското физическо злато в крайна сметка се озовава в Китай през Швейцария. Според митническите данни Швейцария внася около 1000 тона годишно лондонско злато, където то се рафинира в различни швейцарски монетни дворове и се пренасочва към пазарите на дребно, предимно в Китай и в по-малка степен в Индия. Това е, което подчертахме преди месец, че "Китай тайно изкупува огромни количества злато, 10 пъти повече от официално съобщеното". Всъщност, неразкритите покупки на Китай на извънборсовия пазар в Лондон достигнаха най-високото си ниво в края на 2024 г. и продължават и до днес.


Така че, ако някой наистина иска да открие къде е изчезнало цялото това физическо лондонско злато, погледнете и към Швейцария, но най-вече погледнете и към Китай, който поглъща всяка последна физическа унция, което може да открие, по причини, които все още не са напълно известни, дори и да стават все по-ясни с всеки изминал ден.


Въпреки че в момента има 9 компании в системата Comex, в сравнение с 4 преди десетилетие, 6 от тях са малки. Всъщност по-голямата част от дейността се извършва само в три трезора: тези на Brink's, HSBC и най-големия член на Comex от всички тях, JP Morgan (чийто трезор е може би най-известен – златният трезор на JP Morgan, най-големият в света, се намира до този на Федералния резерв на Ню Йорк). Така че, разглеждайки само "тримата големи", чиито 25 милиона тройни унции в златни трезори представляват повече от 82% от всички златни запаси на Comex, откриваме следната зашеметяваща картина: безпрецедентна битка за паркиране на физическо злато, и то никъде повече от трезора на JP Morgan.


Обединявайки всичко това, започвайки в края на 2024 г. и ускорявайки се през декември и особено януари, имаше паническа борба за съхраняване на физическо злато в системата от трезори Comex, разположени почти изцяло дълбоко под Ню Йорк по същото време, когато Китай поглъща цялото физическо злато, което Лондон и Швейцария имат в инвентара.


Битката "долар – злато" е в своя последен етап. А с това и "Изток – Запад".


Така навлизаме в 2025 г. Новата златна треска тепърва започва. Срещу нея САЩ противодействат с всички възможни средства и прийоми. Рингът е свободен за 2025 г.


А сега няколко обяснителни цифри за световния пазар за добив на злато.


Общо злато в света добито годишно е 3534 тона (2019 г.). Дял на производството на САЩ и други неприятелски на Русия страни – 22%.


Делът на производството на страните от ЕАЕС, БРИКС и очакващи включване (Турция, Иран, Египет, Аржентина) е 35%.
Африкански производствен дял – 22%.


Значи, страните от БРИКС, ЕАЕС и Африка, ако се обединят, ще контролират 57% от световното производство на злато. Контролен пакет плюс Перу и Венецуела – това вече е 57+5=62%.


На този фон златото навлезе в 2025 г. Какво ще се случи през нея не е ясно и никой не може да предвиди.


Войната и икономическата криза досега се движеха паралелно, но от 2024 г. се пресякоха. Сега се намираме в точката на пресичането. В нея се намират и златото, и доларът. Сблъсъкът е колосален.


Какво може да се очаква?


Едно нещо е сигурно – цената на унция злато от 3000 долара е, както се казва, консервативна. Дали ще скочи до 19 000 или 2,6 милиона? Не, няма грешка…


П. С. На 15 февруари нещата станаха направо страшни Елон Мъск заговори, че има намерение да направи одит /ревизия/ на цялото злато на САЩ, намиращо се във Форт Нокс. Ами, ако го няма? Златната трагедия тепърва започва.

 

Златото на САЩ във Форт Нокс май го няма. Предстои одит /реви-
зия/ на наличността?

 

Кои централни банки имат най-много злато?

 

 

Кои държави купуват най-много злато?

 

 


You have read 1 of your 5 free articles this month.
# 346
# 345
# 344
Subscribe to gain access to the Strogo Sekretno issues.

Subscribers please enter your username and password above.

 Issue 346, March 2025
Англо-саксонският ционизъм срещу България, Сърбия и Румъния, в Кримската война и Берлинския договор
  Тази важна тема въобще не се разглежда от нашите пишман-историци, философчета или доморасли махленски геополитич...
 
# 346
  Trump – coin, най-голямата крипто измама /поне засега/
Търговската сесия на 3 февруари видя най-големия срив на крипто пазара в историята. Но преди това малко предистория. Тр...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2025, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com