'25 | '24 | '23 | '22 | '21 | '20 | '19 | '18 | '17 | '16 |
'15 | '14 | '13 | '12 | '11 | '10 | '09 | '08 | '07 | '06 |
'05 | '04 | '03 | '02 | '01 | '00 | '99 | '98 |
Световна икономика
3000 долара за унция. Ще стигне ли до $15 000
04.2025
Тръмп каза, че няма да се изненада, ако във Форт Нокс няма злато.
Официално се твърди, че САЩ държат 8100 тона злато във Форт Нокс, като повечето останали резерви се съхраняват във Федералния резерв на Ню Йорк.
"Илън и аз отиваме във Форт Нокс, за да видим дали там има злато. Ако има само 27 тона, ще сме щастливи. Няма да се изненадам, ако тук няма нищо – откраднаха и това!" – каза Тръмп.
И така, подготвя ли Тръмп света, че във Форт Нокс няма злато?
В предишния брой написахме: сега е моментът САЩ да покажат на света златото.
Ще скрие ли Тръмп новините, ако са лоши? Много вероятно.
Независимо дали златото е или не е във Форт Нокс, то представлява само 2% от цялото злато, добито някога в историята. Но от друга страна, малко или никакво злато там, води до липса на доверие в САЩ или в долара.
цената на златото е смешна. При 2920 долара цялото злато, официално държано от централните банки, е 3 трилиона долара. А само една американска корпорация – Microsoft, има пазарна капитализация от 3 трилиона долара. Как може стойността на една единствена американска компания да се равнява на общите златни запаси на всички в централната банка? Това доказва какъв космически балон е борсата в Ню Йорк и че цената на златото е абсурдно ниска.
В момента започва експоненциално движение на златото, т.е. златото започва още едно масивно движение нагоре. Това е ускорението, когато златото отново ще се покачи многократно, както винаги, когато валутите се сриват.
Акциите също ще падат бързо, а по-късно ще падат и облигациите (лихвените проценти се повишават).
Всяка голяма корекция на златото е малко вероятна, докато не достигне много, много по-високи цени. И не забравяйте, че следващият много голям сребърен ход все още не е започнал. Когато или дори преди съотношението злато-сребро падне под 75 (сега 91), среброто ще експлодира. Тогава среброто ще се движи 2-3 пъти по-бързо от златото. Но не забравяйте, че среброто е много колебаещо се. Така че, ако искате да спите по-спокойно през нощта, дръжте не повече от 25% в сребро и 75% в злато. И не забравяйте, че трябва да е само физическо.
Има неограничен запас от хартиено злато и сребро. Но един ден тези хартиени договори ще станат без никаква стойност. В интерес на истината, златото е само 0,5% от световните финансови активи, но все пак, нараснало 10 или повече пъти от повечето валути през този век. Когато Никсън напусна златния стандарт през 1971 г., малцина разбраха, че това ще бъде началото на най-голямото създаване на глобален дълг в историята, което ще доведе до поскъпване на златото 84 пъти. По-точно – хартиените пари губят 99%. Нашето послание през последните 25 години беше да си запазите богатството във физическо злато и сребро, съхранявано извън банковата система. Защото физическото злато е единствените пари в историята, които не са стигнали до нула.
Просто - златото е парите на природата.
Това са единствените пари, които не са направени от човека.
Златото не може да бъде отпечатано или произведено. Не може да бъде дебазирано. Не може да бъде хакнато, като например откраднатите 1,5 милиарда долара от втората по големина крипто борса в света.
Не зависи от компютъра (като крипто или хартиените пари).
Малко вероятно е да бъде конфискувано (ако го държите в правилната юрисдикция), следователно не и в САЩ.
Малко вероятно е да бъде откраднато, аго го държите в безопасни трезори.
Златото е практически неразрушимо.
Това са единствените пари, които са запазили своята покупателна способност в продължение на хиляди години. Всички други пари са паднали до нула, без изключение. При такъв фантастичен рекорд защо само 0,5% от глобалните активи са инвестирани в злато? Защо не се купува злато? Защото бяха разглезени от фондовия пазар, захранван от печатни пари.
Това сега е на път да се промени. Когато фондовите пазари започнат да падат сериозно и ерата на "акциите, които винаги вървят нагоре" приключи, сривът на акциите ще е много вероятен. По това време някои инвеститори ще осъзнаят, че се нуждаят от защита под формата на физическо злато. Проблемът тогава ще е, че златото няма да се предлага на текущите цени и ще се покачи многократно. И че ще има големи банкови фалити и неконтролирано печатане на кухи пари.
САЩ хвърлиха трилиони кухи и свежо напечатани долари срещу златото, стоварвайки тази колосална инфлационна тежест върху суровинните пазари, нефта, природния газ, урана и, укривайки ги във виртуалните криптовалути.
Така навлизаме в 2025 г. Новата златна треска тепърва започва. Срещу нея САЩ противодействат с всички възможни средства и прийоми. Рингът е свободен за 2025 г.
Изходът не е предрешен и може да носи много изненади. Той е и основата на рязка ескалация от страна на САЩ на международното положение с цел да се прикрие глобалния финансов колапс на "доларовата империя" и на несъстоятелността на САЩ не само като "единствен хегемон", но и като нормална държава.
Става дума и за нещо друго – за дисбаланса на златния пазар. Трендът е необратим Държава след държава се сриват под дълговото бреме. Върху плещите на човечеството лежи неизплатим дълг от 2,5 квадрилиона долара, състоящи се от задължения, дългове, деривати и недофинансирани обещания.
От другата страна на престъплението е микрогрупа супер богати, по-малко от 1 процент от населението на планетата, на който принадлежи над 50 процента от световното богатство в долари.
Политиката на САЩ е фарс и лудница. Сложно е да се разбере какво наистина става там. Но може да се направи изводът, че светът го очаква икономическа катастрофа.
Тъй като споменатите 2,5 квадрилиона дълг не могат да бъдат изплатени или опростени, през следващите няколко години ни очаква разпределението на тези дългове, което ще е губителен процес.
Светът навлезе в продължителен спад и депресия, която ще засегне всеки от нас.
Ако си представим, че споменатите 2,5 квадрилиона дълг трябва да бъдат погасени със злато, ще са необходими 365 пъти повече злато, отколкото има на разположение на хората на планетата.
Но, ако вземем предвид, че има само 30 000 тона злато в резервите на глобалната банкова система, ще получим цена 2,6 милиона долара за една унция злато, вместо сегашните 2900 долара.
Схващате ли за какво говорим от много години?
Един от важните показатели за икономиката на държавите е размерът на официалните златни резерви. Общите златни запаси на всички страни по света се оценяват на около 35 000 тона. В класацията САЩ са с голяма преднина пред другите страни.
В продължение на 50 години стойността на американските златни резерви е приблизително на същото ниво, надхвърляйки 8000 тона. Останалите държави имат по-скромни запаси, в края на 2020 г. (тона): Германия – 3.363; Италия – 2.452; Франция – 2.436; Русия – 2.299; Китай – 1.948. Освен това Международният валутен фонд разполага със златни резерви от 2.814 тона.
Но официалните данни за златния резерв на САЩ са под съмнение от години. И всяка година има все повече въпроси, защото златните резерви на Министерството на финансите не са били одитирани от времето на президента Айзенхауер, от 50-те години на миналия век. В Конгреса на САЩ имаше и спешни искания за такъв одит. Но всеки път американската хазна се справяше с тези претенции под различни предлози, което подклажда съмненията, че златният резерв въобще е налице.
САЩ притежават, според тях, най-големите златни резерви в света, 8100 тона, но цената на това злато не се е променила от 1972 г., когато цената беше определена на 42 долара за унция. Ако правителството преоцени своите златни резерви на текущите цени, които надхвърлят 3000 долара за унция, това може да добави повече от 760 милиарда долара към хазната на Министерството на финансите.
Но преди да се преоценят златните резерви, трябва да се одитира Форт Нокс, какво всъщност има там, което е изключително трудна задача.
За колко злато говорим? Общо златото във Форт Нокс трябва да е 368 000 златни кюлчета, всяко с тегло 400 тройунции. Те биха покрили цяло футболно игрище в един слой с общо тегло над 4500 тона.
Обща стойност: приблизително 430 милиарда долара въз основа на последните спот цени, т.е. повече от комбинираната пазарна капитализация на Boeing, General Motors и Lockheed Martin, както и нетната стойност на Илон Мъск.
Това не е просто купчина злато – това е икономическа суперсила, заключена зад стомана и тайна.
Колко време може да отнеме един одит? За да бъде проверено, всяко кюлче трябва да бъде физически преместено, претеглено, тествано за чистота и проверено спрямо остарелите държавни записи.
Одитът на хранилището във Форт Нокс ще е със значителни физически и логистични предизвикателства.
Златото се съхранява в 13 запечатани отделения. Всяко от тези отделения е 6 фута широко, 12 фута дълбоко и 8 фута високо.
Самите кюлчета са плътно подредени едно върху друго.
Подробностите за точната конфигурация са оскъдни поради секретността на съоръжението. Виждали сме снимки, където и кюлчетата понякога са подредени до тавана, а понякога в 4-5 реда.
Друго логистично предизвикателство е, че повече от 368 000 кюлчета ще трябва да бъдат преместени в зоните за регистрация и тестване. След това ще трябва да върнат кюлчетата на първоначалните им места.
Целият трезор заема по-малко от 4000 квадратни фута (370 кв. м), разпределени на два етажа, не са достатъчно големи за мотокар. По този начин нищо освен ръчна количка няма да помогне за преместването на маса от 368 250 кюлчета.
След като анализирахме уникалните предизвикателства на одита на Fort Knox, установихме, че той не може да бъде завършен за по-малко от 18 месеца. Това е най-оптимистичната времева рамка. Анализатори от портала Zerohedge смятат, че пълен одит на Fort Knox ще отнеме поне четири години.
Сега какво се случва, ако одитът е успешен? Ако одитът покаже, че цялото злато е там, това дава на САЩ шанс да укрепи доверието във финансовата си система. Защото, златото във Форт Нокс все още се оценява на остаряла цена, по $42 за унция, което е далеч от $3000 за унция, на които златото се търгува днес.
Това е огромна разлика в оценката и ако САЩ преоценят своите златни резерви, това може да промени баланса за миг.
За сравнение, при 42 долара, общите златни резерви на САЩ във Форт Нокс са около 11 милиарда долара, но ако се оценяват по днешната цена на златото от около 3000 долара, същата цифра ще нарасне до умопомрачителните 800 милиарда долара.
По този начин преоценката може да възстанови доверието във финансовата система на САЩ и да укрепи долара.
Но какво ще се случи, ако има недостиг и липси в златния резервен трезор? Това ще предизвика финансово земетресение.
Ако наистина го няма златото, ще настъпи паника. Държавите, които имат огромни валутни резерви в щатски долари, ще започнат да ги продават. Това ще отслаби долара и инфлацията може да излезе извън контрол. Инвеститорите също ще започнат да търсят нещо различно от долара, като алтернативно средство за съхранение на стойността.
Тогава защо САЩ ще отварят тази кутия на Пандора? Ако има недостиг на златни резерви, един одит ще бъде самоубийство
Ако одитът разкрие недостиг, цените на златото може да се покачат рязко (тъй като паниката кара повече хора да го купуват).
Но липсата на златото може да означава и преминаване към алтернативни активи, особено биткойн и други цифрови активи, базирани на блокчейн. И Тръмп иска това. Той иска да създаде стратегически резерв от биткойни, натрупване на биткойни като финансова възглавница по време на кризи или дори за намаляване на дълга от 36 трилиона долара. Логиката е проста. Предлагането на биткойн е ограничено и колкото повече го купуват САЩ, толкова по-оскъдно става. Този недостиг може да увеличи стойността на биткойн, позволявайки на правителството на САЩ да го използва като обезпечение при спешни случаи или дори за изплащане на дълга.
Така че, ако погледнете ситуацията с одита на Форт Нокс от този ъгъл, правителството на Тръмп може да е заинтересувана от факта, че доверието в златните резерви на САЩ ще падне и светът ще започне да преминава към биткойн. Това съвпада с нарастващия интерес на Тръмп и Мъск към дигиталните активи, което прави одита на Fort Knox да изглежда нещо повече от натиск за финансова прозрачност.
Това може да изглежда като самосаботаж, но може да е част от по-голяма стратегия за паричното нулиране, особено на колосалния дълг на САЩ, за сметка на златото.
Както виждате, картината е много сложна. Всичко е възможно. Според нас, златото отдавна го няма, и златната трагедия тепърва започва.
На този фон златото навлезе в 2025 г. Какво ще се случи през нея не е ясно и никой не може да предвиди…
Войната и икономическата криза до сега се движеха паралелно, но от 2024 г. се пресякоха. Сега се намираме в точката на пресичането. В нея се намират и златото, и доларът. Сблъсъкът е колосален.
Какво може да се очаква?
Едно нещо е сигурно – цената на унция злато от 3000 долара е, както се казва, консервативна. Дали ще скочи до 15 000, 150 000 или 2.6 милиона? Не, няма грешка…
Продължение в следващия брой.
Кои централни банки имат най-много злато?
Кои държави купуват най-много злато?