Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'25'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07'06
'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Световна икономика
Krassimir Ivandjiiski - Красимир Иванджийски
Революцията на Тръмп е последният шанс за САЩ да се измъкнат от кризата
04.2025

 

Много хора виждат действията на Тръмп като сила, но в действителност те са продиктувани от слабост.


Слабостта на САЩ достигна критична точка.

Екипът на Тръмп знае това добре и сега полага отчаяни усилия да се отдръпне от ръба.
И външната политика на Тръмп (в отношенията с Русия, Украйна, Китай, Мексико, Канада, ООН), и вътрешната политика (съкращаване на държавни работни места, военните разходи, премахване на привилегиите за сексуалните и националните малцинства) са продиктувани изключително от тази цел.


И самият той не го крие. "Запомнете, имаме страна, която трябва да спасим", написа президентът на САЩ в социалната си мрежа. Но не е факт, че ще успее.


Има хаос в действията на Тръмп, а времето им изтича.


Америка е тежко болна страна.

САЩ са с най-високите разходи за здравеопазване в света (18,8% от БВП през 2020 г.), детската смъртност нараства и продължителността на живота намалява.


Средният брой ефективно отработени часове е спаднал от 40 часа седмично през 1961 г. на 27 през 2003 г.


Америка става все по-глупава: проучванията показват постоянен спад в нивото на образование и интелигентност на американците.

Почти 10% от населението (30 милиона души) редовно приемат антидепресанти, които се превърнаха в една от причините за самоубийства и престъпления.

Според Американската медицинска асоциация около една четвърт от населението на САЩ са психопати.


Америка сега също е страна на наркомани. Ако през 90-те години спринцовка в американска училищна тоалетна беше рядкост, сега това е норма. Смъртността от наркотици е извън класациите – 19 души на 100 000 (Естония е на 2-ро място в света – 10 души, в Русия – 3,6).


Big Pharma, американските фармацевтични компании, прокараха закон, изискващ използването на мощни изкуствени опиоиди вместо обикновени болкоуспокояващи. Те започнаха да се предписват за спортни, промишлени и битови наранявания. Хапчетата водят до пристрастяване и когато рецептата изчезне, хората се насочват към други, вече незаконни лекарства, които заливат САЩ. В някои градове се появиха цели улици на зомбирани наркомани. Това вече е национално бедствие и още една причина за самоубийствата и престъпленията.


САЩ имат най-голямата популация от затвори в света, с около 2,2 милиона души. Това е една четвърт от всички затворници на планетата – повече, отколкото в 35 европейски страни взети заедно, 40 процента повече, отколкото в Китай, и 5 пъти повече, отколкото в Русия.


И накрая, САЩ са страна с нарастваща бедност. През 60-те години на миналия век в средностатистическото американско семейство работеше само мъжът, чиято заплата беше достатъчна, за да осигури семейството си, да има кола и хубава къща в предградията. Сега в САЩ се появиха палаткови градове. Хората работят на пълен работен ден, получават заплата, но нямат достатъчно пари да наемат жилище и живеят на палатки на улицата. Или в евтини co-living spaces – дори не общежития, а бараки с двуетажни легла.
Причината за нарастващата бедност е ликвидацията на американската промишленост, масовото затваряне на производствени мощности поради изселването на корпорациите заедно с техните централи в Китай, Индия и други страни с евтина работна ръка.


Доларът направи огромна лоша услуга на американската икономика. Благодарение на статута си на основна валута в света, САЩ са забравили как се работи и живеят от внос, който се покрива не от износ, а от печатане на долари.

Способността да се извлича парично богатство от нищото парализира Америка… Трудно е да се промени такава система: много по-лесно е да се произвеждат пари, отколкото стоки. Бягството на производството от САЩ и животът от внос корумпира американците, превръщайки ги от продуктивни граждани в паразитни плебеи, които не искат да учат или работят, а САЩ е страна с прераснал, неефективен държавен апарат.


Америка днес е измъчвана от три бича: слаба икономика, епидемия от наркотици и разделена нация.


Тръмп бърза.

Неговата тактика е да намали ударите и на трите камшика.

За да спаси американската икономика, трябва да съживи промишлеността в САЩ и за да направи това, трябва да върне производството от Китай, където американските компании се пренесоха в началото на 2000-те години. За да постигнат това, американските власти развалят отношенията си с Китай по всякакъв възможен начин – с мита, Тайван, TikTok, обвинения в китайския произход на коронавируса и т.н. Целта е да се създаде такава нетолерантна атмосфера в отношенията между двете страни, че самите американски компании да напуснат Китай.


Вторият начин за подобряване на икономическата ситуация е тотално намаляване на държавните разходи. Америка  обеднява, защото правителството няма пари за социални програми: националният дълг достигна 36 трилиона долара (107 000 дълг виси на всеки американец), докато средствата се изразходват в огромни количества за правителствения апарат и "поддържането на демокрацията" в целия свят.


Тръмп действа като кризисен мениджър.

Той въвежда режим на драконовски икономии както във външния, така и във вътрешния контур, където само по себе си показва колко зле стоят нещата в САЩ.

USAID е основният инструмент на американската мека сила в целия свят. И изведнъж Тръмп замразява дейността на такава полезна структура. Основното нещо, което трябва да знаете за това замразяване е, че бюджетът на USAID е 60 милиарда долара.


Илън Мъск, в самия разгар на новата "студена война" декларира необходимостта от закриване на такива стълбове на американското влияние като "Гласът на Америка" и "Радио Свобода", които дадоха принос за разпадането на СССР. Причината за затварянето е милиардният бюджет.


Подготвени са проекти за излизане на САЩ от СЗО и ООН.

Новият министър на отбраната Пийт Хегсет получи задачата да намали настоящия бюджет на Пентагона от 895 милиарда долара с 40 процента до 2029 г.

Но това не е достатъчно за Тръмп, затова той предложи Русия и Китай взаимно да намалят военните разходи наполовина. Америка харчи 100 милиарда долара годишно, за да поддържа 300 000 войници във военни бази и съоръжения в 177 страни. САЩ не желаят повече да носят тежестта на разходите на НАТО (754,7 милиарда долара, или 64 процента от вноската на всички страни, участващи във военния блок).

Тръмп изисква европейските страни да изразходват 5 процента от своя БВП за отбрана.


Департаментът  за държавна ефективност, ръководен от Илън Мъск е специално създаден, за да съкращава всичко и всички, закривайки ненужни програми и отдели.

Мъск каза, че вече спестява на Америка един милиард долара на ден и планира да ги увеличи до 3 милиарда долара. Хиляди държавни служители бяха уволнени, на милиони бяха предложени обезщетения, а стотици хиляди получиха писма с искане да докажат своята ефективност, като назоват 5 лични постижения от изминалата седмица. Липсата на отговор в рамките на няколко дни ще се счита за уволнение.


Успоредно с орязването на разходите за всичко възможно, Тръмп се опитва да спечели пари от всичко възможно. Неговият план за презаселване на палестинци от ивицата Газа е продиктуван само от едно нещо: че огромният нефтен и газов басейн Левиатан се намира на шелфа до ивицата.


Той иска да спре войната в Украйна, за да получи не само редкоземните метали, но и всички други ресурси на страната.


Гренландия и Канада са необходими по същите причини.


Гренландия има 100 пъти повече запаси от прясна вода от езерото Байкал.Запасите от редкоземни метали се оценяват на 38 милиона тона – след като ги придобият САЩ няма да бъдат зависими от Китай, който в момента контролира 80 процента от пазара на тези критични материали.
Гренландия и нейният шелф съдържат 50 милиарда барела петрол и 4 трилиона кубически метра газ. Добавяйки ги, САЩ ще удвоят собствените си резерви. А между Гренландия и Канада е Северозападният проход, пряк конкурент на руския Северен морски път, който потенциално намалява транзита на кораби между Европа и Азия със 7 хиляди километра и обещава на този, който контролира този маршрут, годишна печалба два пъти по-голяма от тази от Панамския канал. Но за да контролира Северозападния проход, Америка се нуждае от контрол над Гренландия и Канада. Ето защо Тръмп изрази претенциите си към тях, а също и към Панамския канал веднага след победата на изборите.


Голямата чистка на мигранти и транссексуални е вторият проблем, който Тръмп трябва да реши, за да спаси САЩ и да победи наркозависимостта в страната.

Това беше и фокусът на първоначалните му стъпки. Той свързва атаките срещу Мексико и Канада и въвеждането на търговски мита за тези страни, наред с недостатъчната им борба с трафика на наркотици, преди всичко фентанил.

Особено критична е ситуацията на южната граница, откъдето в САЩ влизат не само наркотици, но и големи количества нелегални имигранти, които според Тръмп са катализаторите на наркоманията в САЩ.


Освен това мигрантите увеличават електоралната база на враговете на Тръмп, демократите. Ето защо Байдън насърчаваше миграцията по всякакъв възможен начин. Републиканците правят опити да спрат този поток, както и да депортират много нелегални имигранти в родината им.

Разбирайки, че настоящата миграционна ситуация работи срещу тях, тръмпистите се опитват да нанесат максимални щети на демократите. Съкращенията на Мъск са насочени основно към субекти, контролирани от Демократическата партия, като USAID, програми за изменение на климата и подкрепа за "политики за многообразие". Тези "разнородни хора", на които преди това беше гарантирана квота от 30 процента от работните места във фирми и предприятия при Байдън, се изчистват отвсякъде и най-вече от армията.


Уволняват не само тях, но и тези, които поддържаха и провеждаха тази политика. Тръмп казва, че ще сложи край на транссексуалната лудост. Например, много членове на борда на директорите на Kennedy Theatre Opera Center бяха уволнени за популяризиране на ЛГБТ въпроси, включително откритата лесбийка Карин Жан-Пиер, бивш прессекретар на Байдън.

Но всички тези мерки са нож с две остриета. Само USAID уволни 60 000 американци, които работеха за фирми, изпълняващи поръчки за агенцията. Хиляди съкратени и недоволни работници вече протестират срещу Тръмп и Мъск.


Ако Тръмп не постигне икономически успех и не подобри живота на огромното мнозинство от американските избиратели, то след 4 години демократите отново ще дойдат на власт, а с тях и LBGT, BLM, Me Too, USAID и други абревиатури. И тогава революционният опит за промяна на Съединените щати, който тръмпистите в момента предприемат, в крайна сметка ще се провали.


Засега, въпреки че Тръмп и Мъск се бият в гърдите, хвалейки се колко милиарда са спестили от дейността на DOGE – Департаментът  на ефективността, американската икономика продължава да се разпада и едва ли ще я спрат.


Бюджетният дефицит на САЩ беше 128,6 милиарда през януари срещу дефицит от 22 милиарда година по-рано – това е вторият най-лош резултат в историята след 21 януари (162,8 милиарда). За 4 месеца дефицитът възлиза на рекордните 840 милиарда, в сравнение с 532 милиарда през 2024 г. за същия период, 460 милиарда през 2023 г., 259 милиарда през 2022 г. и 735 милиарда през 2021 г.


Годишният дефицит се ускори до 2,1 трилиона по номинал, а годишният дефицит, коригиран с инфлацията, е на нивата от кризисния период 2009-2021 г.


Трудна работа е да извадиш хипопотам от блатото и да го реанимираш, за да полети, въпреки че е мъртъв и се разлага.

Производството в САЩ нарасна с 0,5% на месечна база след покачване с 1% на месечна база, а годишният растеж се ускори до 2% на годишна база – най-бързият от 22 трилиона бюджетен дефицит от 6 трилиона е една трета и неизбежно ще расте всяка година.

Инфлацията се ускорява. Парите се вливат на борсата в големи количества и са ги надули поне 10 пъти. Но Тръмп не може да издуха балона и да осъществи сериозни реформи. Това е тирбушон.

Конгресменът Томас Маси внася отново законопроекта за премахване на Федералния резерв. Решението е правилно, но няма да помогне много – може да забави колапса за няколко години. "Трябва да започнем с идеологията и да се върнем към консервативните ценности." Тръмп трябва да предприеме още по-решителни действия. Не е ясно до каква степен републиканците са готови да се сблъскат с това.


Най-голямата търговска война доведе до отслабване на американската валута, въпреки че мнозина очакваха обратния ефект.

Тръмп, който си поставя правилните цели за повишаване на местната промишленост, прекалява със суровостта на своите методи и вреди на господството на долара в световната икономика.


Защо индексът на долара пада? Широкият подход който САЩ са възприели към други страни, представлява сериозна заплаха за ролята на долара като централна валута в световната икономика през последните пет десетилетия.

От една страна, Тръмп повишава митата върху стоки от Мексико, Канада и Китай, наложи мита на ЕС и на още десетки държави, за да помогне за балансиране на търговските потоци, увеличаване на вътрешното производство и повишаване на федералните приходи.

Инвеститорите обаче се притесняват, че, заради търговската война американските акции падат, а доларът започна разпродажби.

Инвеститорите са загрижени и се опитват да се отърват от долара. Последният спад на долара изненада онези, които очакваха, че търговските войни и геополитическото напрежение ще доведат до укрепване на тази валута. В миналото доларът обикновено процъфтяваше в моменти, когато инвеститорите търсеха сигурно убежище в държавните облигации на САЩ или депозити в долари.


Това поведение на валутните пазари е известно като "усмивката на долара". Основната идея е, че доларът има тенденция да расте по време на висока инфлация и нарастващи лихвени проценти в САЩ, както и по време на големи геополитически катаклизми.


Този път обаче нещата са различни. Инвеститорите са загрижени за въздействието на ескалиращото търговско напрежение върху световната икономика. Очакванията, че глобалният икономически растеж ще се забави, водят до спад на цените на петрола.


Последните икономически данни за САЩ рисуват смесена картина: пазарът на труда се охлажда, производството се забавя, но секторът на услугите се разширява. Тази комбинация не говори в полза на силен курс на долара.


Тарифната война неизбежно ще забави или спре икономическия растеж на САЩ и ще увеличи трудностите на пазара на труда.

Всичко това може да принуди Федералния резерв на САЩ да възобнови цикъла на облекчаване и да започне количествено облекчаване през втората половина на 2025 г. Това също води до отслабването на долара като световна валута.

И Европейският съюз също помага на долара да отслабне. Динамиката на доларовия индекс е не само икономиката на САЩ, но и в много отношения ситуацията в Европа. И европейската валута показва силен растеж след победата на изборите в Германия на партията CDU/CSU, която е готова да увеличи държавните разходи с 500 милиарда евро, което не само потенциално може да компенсира напрежението в световната търговия, но и да съживи индустриалния сектор на Германия. Ръстът на доходността на еврооблигациите намалява привлекателността на долара.


Намаляването на държавните разходи и търговските войни могат да намалят предимството на икономиката на САЩ в растежа спрямо други страни и допълнително да отслабят долара.


Докато САЩ влизат в търговски конфронтации с много от своите партньори и получават ответни мерки от тях, Европа и Китай може би се сближават един към друг.

Предишната търговска война доведе до сближаване на Китай с БРИКС и увеличаване на дела на разчетите в национални валути и юани. Това сближаване почти доведе до създаването на единна валута за страните от БРИКС.
Колкото повече САЩ затягат винтовете, толкова повече мотивация има Китай да не изостави тази идея, а да я реализира. Сега ЕС също може да помогне за дедоларизирането на световната икономика.


Освен това Вашингтон критикува и се бори срещу традиционните купувачи на съкровищни облигации, като ги обезсърчава да отпускат заеми на САЩ, въпреки че американското правителство все още много се нуждае от заеми, тъй като САЩ отдавна са забравили как да живеят със собствени средства. Така най-лошата търговска война от 100 години може да навреди повече на американската икономика.


Що се отнася до удара по най-големите кредитори на САЩ, Тръмп удря втория си кредитор – Китай. Все още има Япония, която е на първо място, Англия, която е третият по големина кредитор на САЩ.


Що се отнася до държавните облигации на САЩ, би било критично за долара, ако Китай продаде целия си пакет, както биха направили други големи американски кредитори – Англия и Япония, които биха последвали примера. Въпреки това, докато Китай намалява инвестициите си в американски държавни облигации, той не се отървава напълно от тях. Неговите инвестиции към февруари 2025 г. възлизат на 759 милиарда долара.


Това е вторият резултат след Япония, която държи малко над $1 трилион в държавни облигации. Търговската война на САЩ с Китай сближава Пекин с развиващите се страни от БРИКС. Страните от БРИКС активно се стремят към дедоларизация на своите национални икономики и външна търговия.

Това не представлява заплаха за долара в краткосрочен план. Но с течение на времето базата на БРИКС се формира определен антидоларов пул, към който се присъединяват значителна част от незападните страни по света, и ако делът на долара в международните разплащания рязко спадне, тогава САЩ ще имат сериозна причина да се замислят.

И тогава САЩ ще трябва да се замислят как да излязат от тази ситуация – да въведат нови санкции и мита, или да използват "оръжията" на своите противници, например да създадат единна валута за Северна Америка – Amero, цифров долар и т.н. Но най-вероятно Тръмп вече няма да бъде президент, когато подобна ситуация стане реалност, който в момента е изправен пред Mission impossible.

А икономиката е онова място, в което чудесата не се случват.

Започва голямата криза по време на голямата война- най-лошото съчетание, за което предупреждавам от много години.Досега кризата и войната се движеха успоредно. Сега се пресекоха.

Това е моментът , в който се намираме..

 

 

Обезценяването на долара от 1971 до 2024 г. е 99%

 

От 2020 г. федералният резерв на САЩ печата дневно 27 млрд. кухи долари, тоест хвърля ги на боклука.


You have read 1 of your 5 free articles this month.
# 347
# 346
# 345
Subscribe to gain access to the Strogo Sekretno issues.

Subscribers please enter your username and password above.

 Issue 347, Apr-May 2025
3000 долара за унция. Ще стигне ли до $15 000
Тръмп каза, че няма да се изненада, ако във Форт Нокс няма злато.Официално се твърди, че САЩ държат 8100 тона злато във ...
 
# 347
  Тръмп разсекрети убийството на Джон Кенеди.Но какво ще разсекрети „дълбоката държава“
  На 23 януари 2025 г. Доналд Тръмп нареди на директора на националното разузнаване и на главния прокурор на САЩ д...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2025, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com