Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Строго явно
Как ви следят и подслушват
Ерата на промишления шпионаж
Стефан Петров

"Богат е не онзи, който е измислил колелото, а онзи, който от това е направил свой бизнес". Според този принцип вече работи шпионажът по целия свят.

След края на студената война много бивши разузнавачи се преквалифицираха в ловци на икономически и научно-технически тайни. Основният сблъсък сега е в промишления и фирмения шпионаж, който е поставен и на държавна основа. От 173 страни в света поне в 60 от тях държавните институции активно се занимават със събирането на секретна информация, която най-често е собственост на различни американски компании, а правителствата на поне 100 държави дават част от своя брутен национален продукт за промишлено и фирмено разузнаване.

Методите са най-различни - от традиционните - подслушване, прехващане, подкуп, кражба, до най-съвременните технологии. Работещите в тази област активно вербоват чуждестранни студенти, чиновници, преводачи, консултанти, лобисти, журналисти.

Все по-активно участват и организираните престъпни синдикати и терористи.

Според Бил Гейтс, силата на страните в съвременния свят се определя преди всичко от техните икономически възможности, заради което спецслужбите се насочват към бизнеса, събират данни за различни компании, сведения на предстоящите контракти, информация за финансовото състояние на организации и банки, с анализ на събития, които могат да се отразят върху цените на световния пазар. Специалните структури търсят информация за състоянието на пазара, за производствени технологии като използват за това и методите на студената война.

Най-опитна в това разузнаване е Франция, следват Китай, Южна Корея, Индия, Пакистан, Германия, Израел, Аржентина, Русия, които също събират разузнавателна информация в интерес на националните компании. В резултат на това противоборство броят на професионално подготвените разузнавачи-наемници расте.

Ролята на откритите източници в икономическото разузнаване е особено важна. В някои области те дават 96 на сто от използваната информация. Главният доставчик на открити изходни материали в ЦРУ е Информационната служба за чуждестранни преводи (FBIS), която е подчинена на Директората за наука и техника. Следи се всичко - радио и телевизионни предавания, вестници, научно-технически и публицистични издания, търговски бази-данни, книги, самиздатна литература. В тази дейност е включена и агентурната разведка на ЦРУ - HUMINT, космическото разузнаване - IMINT, и радиошпионажът - SIGINТ.

Службите на САЩ са най-големият шпионин в икономическото и научно-техническото разузнаване. Но САЩ са и най-големият губещ от шпионажа от другите. Всяка година американците губят 260 милиарда долара в страната и 140 милиарда - извън нея. След 1985 г. случаите на икономически шпионаж срещу САЩ нараснаха с 600 на сто. През 2001 г. САЩ загубиха от кражби на икономически тайни 250 милиарда долара и това вече застрашава националната им сигурност.

Според ФБР, в промишления шпионаж срещу САЩ действат спецслужбите на най-близките им съюзници и партньори - Израел, Англия, Германия, Франция, Русия. Най-привлекателни са компютърните тайни, специалните покрития, оптиката, полупроводниците, авиокосмическото оборудване, фотооборудването за космически снимки, комуникациите, електрониката... В този процес все по-активно участват и чуждестранни частни лица и компании, които добиват около 60 на сто от цялата разузнавателна информация, срещу 20 на сто - на правителствените служби.

Забравете времето, когато шпионажът означаваше КГБ срещу ЦРУ. Сега корпоративният шпионаж означава френското разузнаване срещу IBM, или Митцубиши срещу Форд. Япония има следната философия - защо да губим 10 години и милиард долара за изследвания, когато с 1 милион подкуп за инженера на конкурентната фирма можем да получим същите резултати. Едвам през април в Япония бяха направени първите несмели крачки, по настояване на други държави, за обявяване на промишления шпионаж за престъпление.

Другият лидер в шпионажа срещу американските фирми е Франция. Френското разузнаване -DGSE, краде космическо оборудване, индустриални средства и процеси, компютърни програми, както за държавата, така и за частния сектор.

Японското разузнаване действа под прикритието на Министерството за международната търговия и промишлеността - MITI, и външно-търговската организация JETRO. Те предават събраната информация на японската промишленост. 80 на сто от японския шпионаж срещу САЩ и Западна Европа е при технологическите постижения и търговските тайни. Една от причините, че Япония изтласка САЩ от пазара на микроелектрониката е фактът, че 70 на сто от базовите данни за производството на микрокристали бяха събрани от японското разузнаване. Аналитиците на ЦРУ бяха шокирани след като успяха да дешифрират прехванати съобщения за Токио от външния офис на Митцубиши, които съдържаха ежедневната аналитична сводка на ЦРУ за президента на САЩ и Съвета за национална сигурност.

През последните години и руското разузнаване активира своя промишлен шпионаж. За Службата за външно разузнаване той стана един от приоритетите като използват опита на Франция, Германия, Япония и Китай. Според повечето западни специалисти икономическият шпионаж вече има приоритетно значение в сравнение с военното и политическо разузнаване. Външното и военно разузнаване и Федералната служба за безопасност на Русия създадоха гигантска мрежа от 100 000 сътрудници в предприятия, медии, международни организации и т.н.

Можем само да си представим докъде са стигнали американците, французите, японците, китайците и израелците щом като руснаците в момента се опитват да ги настигнат.

Мястото на "воините" на студената война беше заето от "икономисти", които правят икономически шпионаж и помагат на спецслужбите да изкарат парите за своята издръжка. Времената на наивно-идеологическия шпионаж отминаха безвъзвратно, съобщават от вашингтонския Център за стратегически и международни изследвания (CSIS). Идеологическите бариери рухнаха и шпионажът вече е обикновен бизнес, който не се различава от търговията с компютри, коли или цигари - собствени или чужди.

Това се дължи на няколко фактора. От една страна през последните години рязко нарасна стойността на откритията и научно-изследователските дейности. Освен това в челните страни фундаменталните науки са все по-тясно свързани с крупния бизнес. В резултат, на инвеститорите е по-изгодно да влагат средства не в изследователската дейност, а в инфраструктурата за получаване на информацията за нея.

Заради деидеологизирането на шпионажа постепенно изчезват експертите с глобално мислене като Филби или Абел.

Настъпи времето на промишления и фирмен шпионаж, който, на фона на войната с международния тероризъм, ще се развива стремително.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 Issue 101, October 2003
България - Либия: тежък епизод
Онова, което не би трябвало въобще да се случи, се случи, за което още преди пет години (когато всички мълчаха) предупре...
    Националната идея на България /6/
На прага на новото хилядолетие България е в изключително сложна ситуация. Сега, както никога в миналото, е необходимо да...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com