Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Затъпяваме бавно
Петър Топалов

Продължава сривът на интелигентността на българите. Лъжа е, че сме били на някакво челно място в света. Били сме, но вече не сме. Победите на нашите математици се дължат на предимствата на предишната образователна система.

Появяващите се изследвания потвърждават дегенерирането на интелектуалната субстанция на нацията.

В Европа по-тъпи от нас са само ирландците и гърците, но за сметка на това са по-богати. Можем само да се успокоим, че еднакво тъпи като нас са евреите, което разбива и мита за тяхната интелигентност.

Общият ни коефициент за интелигентност - IQ е сред най-ниските в Европа. На такива като нас там се предлагат инвалидни колички или поощрителни точки за влизане в началните училища.

Това не са шеги.

През 1990 г. българите бяха на 6-то място в света и на 3-то в Европа със своя IQ. Днес са в опашката, което е най-голямото потвърждение за предимствата на върлуващата у нас демокрация.

Преди няколко броя в "Строго секретно" се спряхме на предизвикалата голям интерес по света книга на Ричард Лин (професор по психология в Ълстер) и Тату Ванханен (професор по политически науки в Тампере (Финландия) под заглавието IQ and the Wealth of Nations, т.е. "Коефициентът на интелигентност и богатството на нациите". Освен нас никой друг в България не знае или не смее да разглежда тази тема. Защото е шокираща.

Опирайки се на реални данни, двамата професори доказаха, че от интелекта или от неговата липса зависи дали една страна е богата или бедна.

За успешноста на една или друга нация решаващо значение има не климатът, религията, пазарът, демокрацията или лихвените проценти, а именно средното равнище на националния интелект, който оказва решаващо влияние върху икономическото развитие и националния доход на човек от населението.

От тази гледна точка нациите бяха разделени на четири групи.

В първата, в която IQ-то е най-високо - около 105 (за 100 е прието равнището на Англия), са далекоизточните нации.

Втората група - с IQ около 100, са повечето европейски държави, САЩ, Канада, Австралия и Нова Зеландия.

В третата - с IQ под 100, са само няколко европейски държави, сред които е и България, Южна Азия, Северна Африка, повечето латиноамерикански държави - средно 86.

Четвъртата група са Субсахарска Африка и Карибският район - с IQ около 70.

Средният IQ на българите е само 93. Той е с цели 14 пункта по-нисък от лидера Хонг Конг. Въпреки че на пръв поглед разликата не е голяма, тя е между долната граница и умствената недостатъчност.

Българите са по-малко интелигентни от италианците, австрийците, германците, холандците, шведите, швейцарците, белгийците, руснаците, словаците, португалците, румънците.

Тук ще зададете въпроса, какво е интелигентността.

Има три вида интелект - практичен (умението да се решават конкретни задачи), абстрактен (умението да се действа със символи и понятия), и обществен (умението за поведение в група).

В средата на 90-те години беше въведено и понятието емоционален интелект, т.е. умението за емпатия (овладяването на емоцията и взимането на бързи и правилни решения).

Според теорията на Раймон Кател, има два вида интелект - течен и кристализиран. Първият е онзи, който наследяваме - бързина на реакцията, умението да се учим, логично мислене, памет. Именно той най-често се изследва в тестовете. Гените имат 40-80 на сто влияние върху равнището на нашия общ интелект.

Вторият - кристализираният, зависи от обкръжението, образованието и възпитанието.

Първият достига пика си между 20 и 25-годишна възраст. Високата интелигентност обикновено се запазва до късна старост благодарение на втория "кристализиран" интелект, който се определя от натрупаните знания, опита и умението да се предвижда.

Средният показател възлиза на 90-110.

В България сривът и в двете категории е фатален.

Оправданието може да бъдат изключително трудните условия, в които живеем през последните години. Но и това не е вярно, защото при други нации трудните условия и свирепата конкуренция действат в обратна посока - повишават интелигентността, като например в Хонг Конг, Тайван или Сингапур.

Как са нещата при политиците? Изводът го знаем предварително. За това не е необходим интелект. Президентът Рейгън беше глупак - само със 105 IQ, но остана в историята като най-успешният американски президент през XX век. Клинтън имаше висок IQ - 175, но знаем докъде стигна със стажантките. Водещите революционери същото са имали висок IQ - Робеспиер - 170, Ленин - 145. Същото обаче се отнася за Хитлер и Гьоринг - над 140.

Някой да е чул за IQ-то на българските "политици"? Дошло е време за задължителен тест за тези личности, който в нашите условия може да бъде по-либерален - 80, т.е. на едно дете в Швейцария.

В Европа това вече се прави на масова национална основа. През януари 2001 г. първи изследваха своята интелигентност с телевизионно шоу на живо холандците.

След Холандия тестове започнаха да правят в Германия, Австрия, Англия. Най-добър среден резултат досега получиха англичаните - 107, в останалите страни средният IQ беше 98 - 102.

Ако цитираните професори са прави за връзката между национални IQ и богатството на един народ, това означава, че все още имаме шансове да забогатеем. Зад нас в таблицата са Ирландия и Гърция. Въпреки че са по-големи тъпанари от нас, те имат среден доход на човек съответно 21 482 и 13 943 долара. А ние имаме само 4 800 долара, въпреки че би трябвало да сме около техните цифри. Което означава, че разликата не е била открадната от онези, които са най-голямата трагедия на България - "политиците" и "бизнесмените" с IQ на шимпанзе, което не им пречи да ограбват от всеки българин най-малко по 6000 долара годишно.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 Issue 102, Nov. 2003
Куха ли е Луната
Покрай дискусията дали на Марс има живот и какво представляват неговите канали, "лица" и "пирамиди" не обръщаме внимание...
    Пийте колкото може повече
Учените твърдят, че всеобщото затъпяване на българите се дължи на масовия алкохолизъм. Провеждат се месеци на трезвеност...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com