Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Пентагонът с ново ядрено оръжие

В началото на август в Омаха (щата Небраска) беше проведена секретна конференция, на която висши чиновници от Пентагона и ядрени експерти са обсъждали начините за усъвършенстване на ядрения арсенал на САЩ. След това стана известно, че САЩ са започнали да разработват ново поколение ядрено оръжие, което може да доведе до безпрецедентна надпревара във въоръжаването.

Преди това, през май 2003 г., Конгресът на САЩ одобри програмата за създаване на тактическо ядрено оръжие от ново поколение.

Американските военни много пъти предлагаха да създадат ядрени боеприпаси с мощност по-малко от 5 килотона (най-често ставаше дума за една десета от килотона), които да се използват в традиционни бойни действия. Но срещу това беше законът Спрат-Фурс, приет от Конгреса през 1994 г., забраняващ разработката на ядрени боеприпаси с мощност по-малка от 5 килотона, чието използване може да доведе до пълномащабна ядрена война.

Новите миниядрени заряди ще са предназначени за унищожаването на дълбоките бункери на противника, на шахтите на балистичните ракети и на подземните арсенали. Според Пентагона, тактическият ядрен взрив е най-ефективното средство за унищожаването на подземните складове за химическо и биооръжие. Намиращите се на въоръжение в САЩ "разрушители на бункери" могат да преодолеят земя и железобетон с дебелина 9-12 метра, след което да се взривят. Но повечето подземни щабове и складове са под 30 метра, което ги прави неуязвими.

През октомври се разбра, че Пентагонът разработва нов вид ядрен заряд, който веднага е бил включен в списъка на супертайните. В основата му е химическият елемент гафний, който може да доведе до "революция във всички бойни действия". След активирането на атомите на гафния с облъчване, започва да се отделя гама-излъчване. Със своята разрушителна мощ един грам гафний се равнява на 50 кг тротил.

С помощта на гафния могат да бъдат създадени миниатюрни снаряди, които да бъдат хвърляни от самолети, изстрелвани от оръдия, танкове и от РПГ. Армията, разполагаща с такова оръжие ще превъзхожда всеки противник.

Американците изучават и възможността за използването в ядрените заряди на "роднините" на гафния - торият и ниобият. В Тексаския университет е бил проведен експеримент, при който изомерът на гафния е бил облъчен с рентгенови лъчи, което освободило 60 пъти повече енергия от използваната за инициирането на взрива. Теоретически може да бъде освободена и много повече енергия.

Освен това, този вид оръжие не попада под въздействието на международните договори, като взривът на гафниевата бомба не причинява високо равнище остатъчна радиация, както при традиционната атомна бомба.

Ако разработката на новите видове ядрено оръжие навлезе във финален стадий, САЩ вероятно ще възобновят ядрените си опити.

През пролетта на 2003 г. започна модернизирането на ядрения полигон в Невада, което означава, че той може да бъде готов за провеждането на ядрени тестове 18 месеца след получаването на съответната заповед от президента на САЩ. Обикновено подготовката на тестовете е 24-36 месеца.

След дълго протакане САЩ подписаха чак през 1996 г. Договора за забрана на ядрените опити, който забранява каквито и да било опити над земята, във въздуха, водата и в космоса, както за военни, така и за мирни цели. Но САЩ не ратифицираха договора, а Буш няма и намерение да предложи това на Сената.

Решението на САЩ за създаване на ново поколение ядрено оръжие, в това число на гама-снарядите, поставя под удар както този договор, така и изпълнението на руско-американския договор за съкращаване на стратегическите настъпателни потенциали.

Вероятно става дума за гама-лазер, но може и да е дезинформация. Преди време американците вече се похвалиха, че са получили най-мощния източник на гама-лъчи, в резултат на противодействието на веществото и антивеществото (ядро и антиядро), но това се оказа блъф, с който САЩ прикриваха другото си постижение - микровзривовете.

Гама лъчите могат да бъдат използвани и за поразяването на ядрени бойни глави или складове без иницииране на взрив. Ако Конгресът одобри заявката на Белия дом за възобновяване на новите ядрени разработки, първите опити с новото оръжие могат да бъдат проведени в Невада през 2005 г. и светът ще застане на прага на нова надпревара във въоръжаването с непредвидими последици.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 102, Nov. 2003
Изводите от войната в Ирак: САЩ затъват в ново блато /6/
Москва и Пекин помогнаха на Буш и гласуваха за новата резолюция, която обаче не променя нищо. Големите сили, в това числ...
    Използва ли се вече THEL
Според експерти, след 1995 г. САЩ и Израел са постигнали голям напредък в разработката на инфрачервено лазерно оръжие. Щ...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com