Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Иран се готви за най-лошото
Стефан Петров

"Изтичанията" на информация, че Израел готви удар срещу ядрени обекти в Иран са наистина тревожни.

Представителят на Техеран в Международната агенция по атомна енергия (МАГАТЕ) заяви, че политиката на Иран ще се противопостави на всяка пропагандна кампания срещу неговата ядрена програма и че "страната му се готви за най-лошото".От Москва път потвърдиха намеренията да сътрудничат с Иран в областта на ядрената енергетика, като Путин, в отговор на предишни обвинения, заяви че "много западни компании сътрудничат с Иран в сферата на ядрената технология, в това число и с двойно предназначение". Опровергавайки обвиненията, че Русия помага на Иран да създаде ядрено оръжие той обвини Запада, че се опитва да елиминира Русия чрез нелоялна конкуренция в областта на оръжейната търговия. А за Русия иранският оръжеен пазар е наистина важен.

Иран беше много години купувач за съветско оръжие, което и в бъдеще предполага покупки, ремонт и модернизиране на по-рано купена техника.

Военното и промишлено строителство на Иран в началото ставаше с външно участие. В края на XX век Иран разполагаше с пъстър оръжеен арсенал от "второ" и "трето" поколение и с остра необходимост да осъществи модернизиране и укрепване на военни сили. Това особено се отнася за съвременните високотехнологични оръжейни системи, ракетно оръжие, авиация, бронетанкова техника, системи за противовъздушна отбрана, за военно-морските сили и т.н.

При формирането на военните връзки със страните от бившия СССР Техеран проявява диференциран подход, разделяйки ги условно на няколко групи.

1. Страните, от които получава готови образци оръжие, в това число технологии за военно и двойно предназначение - Русия, Украйна и Беларус.

2. Страните, потенциални покупатели на някои видове оръжия иранско производство - Туркмения, Таджикистан и Армения.

3. Страните, с които военнотехническите връзки са затруднени от политически съображения - Казахстан, Узбекистан, Азербайджан и Грузия.

Най-важни за Техеран са страните от първата група, преди всичко Русия.

След 1989 г. Иран купи от Русия самолети Миг-29 (18 бройки), Миг-29 УБ (6 бройки), Су 24-МК (12 бройки), три подводници от проекта 877 и зенитно-ракетни системи С-200.

Важна е и програмата за усвояването от Иран на производството на руските танкове Т-72 С и на бойните машини за пехотата - БМП-2. В Иран вече се прави монтажът на танковете. През 1998 г. той получи от Русия оборудването и документацията за създаването на брегови обекти за базиране на подводници. Иранското ръководство се обърна към руския военно-промишлен комплекс за доставка на зенитните си системи С-300, на самолетите Су-25 и Су-32, на самоходните гаубици Мста-С, на Игла и друго въоръжение.

Военното сътрудничество на Иран и с Украйна има динамичен характер. Иран сглобява ИрАн-140 с годишен капацитет 10-12 самолета. От украинска страна в проекта участва конструкторското бюро "Антонов" и харковският авиационен завод. Друга важна програма на украинския оръжеен комплекс е доставката в Иран на транспортните самолети Ан 74Т-200. Ще бъдат доставени 12 машини за 130 милиона долара. С украински специалисти Техеран възстановява транспортните радарни самолети Ил-76, прелетели от Ирак.

През 1997 г. Украйна подписа с Иран Договор за доставката на 50 танка Т-72 и на 60 бойни БМП-2К.

Иран развива и военното сътрудничество в Беларус. Става дума за електронната промишленост, средствата за връзка, високоточната оптика и за мощната белоруска база за ремонт на авиационна и бронетанкова техника.

На Армения, Туркмения и Таджикистан, Иран предлага за износ стрелково оръжие и боеприпаси, минохвъргачки, реактивни системи за залпов огън, снаряжение и друго имущество. Заради проамериканския курс на Азербайджан, Грузия и Узбекистан, военнотехническите им връзки с Иран са затруднени. До 1997 г. иранската страна правеше опити да купи от Грузия бойните СУ-25, монтирани в Тбилиси, но заради американския натиск не успя.

Традиционни военни доставчици на Иран са Китай и Северна Корея, но напоследък тези връзки също са затруднени. Наблюдава се присъствие на китайски специалисти на авиобазата Мехрабад до Техеран, които обслужват самолетите американско производство. С помощта на китайци, иранските ВВС се надяват да възстановят въздушният команден пункт на Ил-76. Иран е заинтересован в покупката от Китай на противокорабните ракети С-802 за бреговата си охрана и за надводните кораби.

Техеран има интерес към китайските технологии за производство на твърдо ракетно гориво, което иска да използва за собствените разработки на балистични ракети.

Основа на военно-техническите връзки на Иран със Северна Корея е ракетната тематика. Пхенян достави на Иран балистични ракети от типа Нодонг и оборудване на техния монтаж. При създаването на иранската балистична ракета със среден радиус Шехаб - 1300 км, бяха използвани технологии, прилагани в севернокорейските Надонг-1, Надонг-2 и Топтодонг.

Според някои информации, Иран е усвоил от България линия за производство на 23-мм зенитни и 155-мм артилерийски боеприпаси. Освен това е получил запасни части за авиационната техника руско производство.

За обновяване и развитие на военната си промишленост Иран купува от чужбина технологии с общо и двойно предназначение за металообработка, висококачествени суровини и материали. Предпочитанията са към Германия, Австрия, Швейцария, Италия, Япония, Франция. Принципно ново направление на ирано-френското сътрудничество могат да станат космическите технологии. Иран има договореност с френския концерн Лагарде и неговата дъщерна фирма Матра-Маркони Спейс. Алтернативни партньори могат да бъдат и някои италиански фирми като Италтел.

През 70-те години Иран купи италиански хеликоптери и много е вероятно да обнови този парк чрез италиански фирми.

Иранският оръжеен пазар е многопланов и с голям потенциал. Изборът на партньорите ще определя и външнополитическите приоритети на Техеран, състоянието на иранската икономика и на военното строителство. Засега се очертава, че основен оръжеен и политически партньор на Иран през близките години ще бъде Москва.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 102, Nov. 2003
Кандидатът Кларк
59-годишният четиризвезден генерал от запаса, бившият командващ силите на НАТО в Европа и на войната срещу Югославия Уес...
    Израел ще удари Бушер
Израел се готви да нанесе удар срещу ядрените обекти на Иран. Преди два месеца израелските спецслужби са разработили опе...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com