'24 | '23 | '22 | '21 | '20 | '19 | '18 | '17 | '16 |
'15 | '14 | '13 | '12 | '11 | '10 | '09 | '08 | '07 |
'06 | '05 | '04 | '03 | '02 | '01 | '00 | '99 | '98 |
Новата военна доктрина
Военен анализ на "Строго секретно"
Кремъл обяви нова доктрина за националната сигурност, която предвижда нанасяне на превантивни военни удари. "Русия може да преразгледа своята ядрена стратегия, ако НАТО не се откаже от агресивната политика, която има "антируска насоченост", руската армия ще бъде готова, без провеждане на мобилизация, успешно да действа едновременно в два военни конфликта от какъвто и да било тип на бойно дежурство могат да бъдат върнати тежките ракети SS-19, които ще преодолеят всяка антиракетна отбрана, Москва ще укрепва своето присъствие в Черно море и на Балканите...".
Това са някои от важните изявления, които прозвучаха в началото на октомври на голямата конференция за реформите и развитието на руските въоръжени сили, на която се изказаха президентът Путин и министърът на отбраната Сергей Иванов по предложения 60-страничен документ за новата военна стратегия.
Става дума за преразглеждане на официалната руска доктрина за сигурност, която досега акцентираше върху поддържането на отбранителната способност на достатъчно равнище. В бъдеще нещата се променят драматично. Кремъл по принцип възприема същата доктрина като САЩ - на изпреварващия военен удар при оценка, че националните интереси на Русия са потенциално застрашени.
Путин започна преразглеждане на доктрината още през декември 2002 г., веднага след терористичната атака в Москва. След това пристъпи и към отработването на доктрината за две участия в два различни конфликта, и за едновременно участие на армията в умиротворителни операции навсякъде на планетата.
Конференцията се състоя след последната сесия на ООН и срещите на Путин с Буш, на които те обсъждаха двустранните и световни проблеми на сигурността. Още тогава се разбра, че между Москва и Вашингтон, и някои страни от НАТО се очертават различни подходи, въпреки че в Кемп Дейвид Путин се въздържаше от резки оценки.
Само няколко дни по-късно обаче руската армия съобщи, че ще преразгледа плановете за военното строителство, ако НАТО се запази като военен потенциал с настъпателна доктрина. (На този фон дойде и поредната изключително груба антируска провокация на Свинаров, който след завръщането си от САЩ заяви, че България е готова да приеме бази на НАТО на българска територия, което беше веднага опровергано от шефа на Военния комитет на пакта Хералд Куят.)
В увода към новата руска доктрина се казва: "Съвременният етап на световното развитие се характеризира с най-остри социално-икономически конфликти и политически противоречия. Краят на двуполюсната блокова система доведе до съществено изменение на принципите на стратегическата стабилност в света. Глобалната и регионална сигурност се измества от по-ясните въпроси на войната и мира към по-малко определени и по-сложни политически, финансово-икономически, етнонационални, демографски и други проблеми...
Съществуват константи за сигурността на Русия, която със своите три фасади излиза на окръжаващото я геополитическо пространство - западната, обърната към евроамериканския свят, южната - обърната към разнообразния ислямски свят, и източната - към Азия и Азиатско-Тихоокеанския район. Заради това, естествен интерес за Русия, от гледна точка на националната й сигурност, представляват Европейският, Близкоизточният, Средноизточният, Централно-азиатският и Азиатско-Тихоокеанският райони.
Силните руски въоръжени сили имат геополитическо значение. В условията на отслабването на редица международни институти в сферата на сигурността именно укрепването на потенциала на въоръжените сили на Руската федерация ще бъде фактор представляващ разпадането на системата на международните отношения, основаваща се на принципите на международното право. Именно въоръжените сили на Руската федерация могат да осигурят глобална стабилност в широкия смисъл на този термин".
Обширният доклад съдържа конкретни мерки за доктрината, изграждането на въоръжените сили и тяхното въоръжаване.
Особено внимание обаче заслужава един важен момент. Става дума за думите на Путин за наличието в руската армия на супертежките междуконтинентални балистични ракети УР-100Н-УТТХ (според класификацията на НАТО - SS-19 "Стилет"), които бяха сигнал не само към вътрешната, но и към международната аудитория.
"Стилет" са двустепенни балистични ракети с далечина на стрелбата около 10 000 км. Разработката им започна през 1976 г., през 1980 г. ракетата беше въведена на въоръжение, серийното производство продължи до 1985 г. Според Путин "Стилет" са на склад и не са заредени с гориво, което постепенно разрушава ракетите намиращи се на бойно дежурство.
Съобщението за "Стилет" със сигурност е било неприятна изненада за САЩ и НАТО. Руските ракети, които сега са на бойно дежурство в шахтите ще трябва да се демонтират след 5-7 години, а консервираните "Стилети", ако бъдат заредени и пренесени в шахтите, ще носят дежурство още 20-30 години, като с тях може да бъде спрян или унищожен абсолютно всеки по света. "Никой няма намерение сега да ги вкарва на бойно дежурство" - поясни Сергей Иванов. Това в близко бъдеще не се предвижда, което не изключва тяхното връщане на служба, за да заменят отработения ресурс на другите наземни стратегически ядрени арсенали, преди всичко на тежките ракети "Сатана".
Но "Стилет" са по-опасни и от "Сатана", защото имат много бойни глави, а способността им да преодоляват всякаква противоракетна отбрана е без аналог. "Нищо агресивно няма в изявлението на президента - каза Иванов. Важен е фактът, че тези ракети са в руските складове в сух вид, че никога не са били зареждани с гориво и не са заредени и сега. Но това ни дава възможност да гледаме 20-30 години напред".
В централите в САЩ и НАТО това беше разбрано правилно. Кремъл е готов да върне на въоръжение снетите от Горбачов и Елцин ракети, срещу които никаква противоракетна система на САЩ не може да противодейства. Едно е да се стреля по 10 бойни глави, а друго - по 1000.
Ясно е и предупреждението към НАТО - Русия следи процесите на трансформиране в съюза и разчита на елиминиране на преките и косвени компоненти на антируската насоченост, в противен случай ще се наложи "изменение на руската ядрена стратегия".
Едновременно от Москва беше съобщено, че в началото на 2004 г. се планира въвеждането на бойно дежурство на три обекта на ракетнокосмическата отбрана. Новите радиотехнически комплекси са в Беларус, Таджикистан и Подмосковието. Те бяха пуснати в пробна експлоатация още през 2002 г. В Барановичи (Беларус) е дислоцирана радиолокационната система за предупреждение за ракетно нападение, която контролира космическото пространство в западно и северо-западно направление, като радарът следи пусковете на балистични ракети в цяла Европа.
Разположеният в Нурек (Таджикистан) оптико-електронен комплекс "Окно" може да открива космически апарати на разстояние 40 000 км.
Периодически пребазираният в Подмосковието комплекс за радиотехнически контрол "Момент" пък открива космически апарати по тяхното радиоизлъчване. По този начин цялото космическо пространство по всички основни направления подлежи на ефективен контрол.
...Issue 102, Nov. 2003 |
Тайните на наркотрафика през България Според директора на Международната организация за борба с наркотиците Лоренцо Мартинес, наркобизнесът е най-доходната не... ⇨ |
Може ли Русия да стане нова империя. Това е неизбежно Съветската империя вече не съществува. Но дали съществува Руска империя? Споровете продължават в академичните, политичес... ⇨ |