Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Империята на Джордж Велики
Военен анализ на "Строго секретно"

"Залавянето" на Саддам Хюсеин потвърди безизходната позиция на Джордж Буш и ни напомни една стара истина...

...Един човек мислил, че като е загубил партия шах, това е било поражение. Учейки се две години при учителя Ден той разбрал, че би загубил, ако беше спечелил.

Неудовлетворен, той се учил година и половина при светия Нарсуфин и разбрал, че ако е загубил и е доволен от загубата, значи е претърпял поражение.

След това заминал за Хималаите да се учи при великия йога Махариши, където разбрал, че ако е спечелил, но се чувства виновен за това, значи е загубил!

Всичко това означава, че глупакът трябва да се учи от грешките си. И че ако не се учи, значи си остава глупак.

Едва ли Джордж Буш е стигнал до такава степен на диалектично мислене, за да разбере, че във всяка победа е програмирана загуба, и във всяка загуба е залогът за нова победа и че силните страни едновременно са и слабости.

Преведено на по-прост език, това означава, че дните на Американската империя са преброени. Тя се руши пред очите ни, но това засега се разбира от малко хора.

САЩ победиха в студената война. СССР беше губещият. Победителят получи всичко. Загубилият престана да съществува.

На пръв поглед нещата са ясни. Но може да обърнем въпроса и да запитаме: "А какво загубиха САЩ в резултат на победата".

Въпросът на пръв поглед е глупав. И отговорът ще се стори такъв. А той е - САЩ загубиха всичко. Америка се самоизяде. Страната, събрала в себе си най-ефективното от целия свят през последните 200 години изведнъж остана без цел.

В течение на десетки години САЩ загниваха отвътре, изяждайки резултатите от тази победа и от глобалното преразпределение на ресурсите в тяхна полза. Така стигнаха до точката, до която са стигнали всички империи с два варианта - или да преминат към диктатура и да започнат война с целия свят, или да останат защитник на свободата и демокрацията, спокойно да дочакат своя крах и меко да се трансформират в "разсадник на световна анархия".

В началото на XXI век САЩ се превърнаха преди всичко във фактор на "глобална нестабилност". Давайки на тероризма ранга на универсално явление, те направиха тази война норма на международния живот.

Каква беше причината за тази напълно безотговорна спрямо света и спрямо самите САЩ политика? Отговорът беше формулиран по следния начин: "Във времето, когато светът започна да разбира, че не се нуждае от САЩ, Америка започна да схваща, че не може без света".

Днес, както никога в миналото, икономиката на САЩ зависи от зоните на тяхното доминиране. С огромен търговски дефицит, нараснал само за последното десетилетие на XX век от 100 на 550 милиарда долара Америка се нуждае от постоянен прилив на нови инвестиции, най-малко по 1,2 милиарда дневно. САЩ се превърнаха от световен производител в световен потребител, изяждащ повече, отколкото може да произведе. Заради това Америка си присвои ролята на регулатор на "глобализираната икономика" и започна да произвежда не стоки, а парични знаци и да паразитира върху тялото на световната икономическа система. Заради това прекратяването на финансовите потоци към Америка е за нея смъртна присъда, за чието предотвратяване тя е готова на всичко.

Целта на САЩ стана постигането на контрол над ресурсите на целия свят. Войната в Близкия Изток е една от неговите форми. За разлика от Европа и Япония, Америка обаче не е зависима от суровините на този район. Страните от Близкия Изток дават на САЩ само 18 на сто от внасяния от тях нефт. Американците могат да се откажат въобще от вноса на нефт от Персийския залив, ако средната американска кола гори колкото средната европейска.

Но Америка се нуждае от определен хаос, който да оправдава нейното военно присъствие в света. Източникът на този хаос стана измисленият от нея международен тероризъм, великият политически мит, създаден от САЩ, за да запазят контрола над ключовите за американската икономика райони. В основата на тази стратегия е максимата - "никога да не се намира окончателно решение на проблема и борбата да се концентрира върху второстепенни страни - Ирак, Иран, Северна Корея, Куба".

Вашингтон измисли мита за световния тероризъм, за да поддържа илюзията за американско могъщество. Това беше огромна грешка. Америка си повярва, че може да създаде империя. Но битката беше загубена от ... огромния търговски дефицит и паразитното свръхпотребление, надминаващо с 450 милиарда долара вътрешното производство.

По същество САЩ наложиха на света имперски данък. Но империята не зависи от данъците, а от възможността да се поглъща останалия свят и да го превръща във вътрешно пространство. Американското общество обаче не е готово да се откаже от доктрината за "нулевите военни загуби", която априорно е несъвместима с физическия контрол над завоюваните нови географски и геополитически пространства. До 2050 г. американската империя няма да съществува.

Така стигаме до основния въпрос - за ролята на Русия в укротяването на Америка. Именно Русия, а не бандата измислени терористи, е единствения сериозен опонент на САЩ. Геополитическите експерти са единодушни - без да се идеализира ситуацията, в бъдеще ролята и влиянието на Русия ще расте. Това се дължи на мащабността на естествените ресурси и на територията на Русия, която, за разлика от САЩ, не зависи от външния свят и също е склонна към универсализъм, благодарение на което може да стане базисен фактор на равновесието, т.е. силна държава, изповядваща принципа на равенството между народите.

Основна опасност за САЩ е перспективата от алианс между Европа и Русия, и на Русия с Китай. Това е кошмарът за Америка.

Русия в момента е слаба, но в съюз с Европа или Китай може да се окаже противовес на американската хегемония и да изтласка американците от ключовите за тях сега райони на Източна Европа, Англия и Турция. Европа е нерешителна със своя окончателен избор - интегриране в атлантическата американска система или независимост от нея. Интегрирането ще означава отказ от националния суверенитет. Европа няма да се съгласи с това и вече избира пътя на политическото и икономическо еманципиране. Това дава основания за извода, че в средносрочна перспектива налице са предпоставките за истински антагонизъм между Европа и САЩ.

Императорите от САЩ считат, че военната сила е най-важният фактор и че многополюсността на света е невъзможна. Тук правят поредна грешка и не си дават сметка, че тяхната победа над тероризма е невъзможна без сътрудничеството с другите страни. Бомбардировките на Афганистан и Ирак не решават нищо, защото тероризмът е навсякъде по света, в това число и в САЩ. По този начин империята вместо да се отваря навън се затваря все повече под давлението на синдрома на "обсадената крепост".

САЩ не могат да станат империя, защото светът не ги иска.

Разпределението на силите е много по-сложно, отколкото изглежда на пръв поглед. Световната политика се превърна в обемна шахматна игра, с три измерения, в която може да се победи играейки едновременно по хоризонтала и вертикала. САЩ играят само по вертикала. В тази посока обаче не може да се постигне словосъчетанието "американска хегемония". Защото по хоризонтала разпределението на силите е много по-широко и е безсмислено да се говори за еднополюсен свят или за Американска империя. САЩ избраха погрешен подход - те се интересуват само какво става по вертикала и търсят решаването на проблемите по военен път.

В дългосрочен план тази "вертикална стратегия" им гарантира тотален крах.

Глупост е твърдението, че САЩ вече са империя и другите, рано или късно, ще признаят това, че приличат на Британската империя, която в своя пик управляваше четвърт от планетата. Но сравнението с Британия не е в полза на САЩ. Британските чиновници някога контролираха училищата, данъците, законите и изборите. Днес няма нито една страна, в която САЩ да имат такъв контрол.

Проблемът за САЩ през XXI век ще се състои в това, че ставащото в света не е по силите само на една държава, даже на най-силната. Нито една държава сама не може да постигне решение на значителните международни проблеми.

Това логично поставя и друг въпрос - дали това е краят на Буш. Реално погледнато неговата политика унищожи икономиката на САЩ и това се чувства все повече, а външната му политика е в пълен хаос. Едва ли е възможно да се измисли по-лош сценарий за САЩ.

Империята на Джордж Велики не се състоя, защото не може да се състои. А светът никога преди не е бил така застрашен. Защото глупакът не само че не иска да се учи от грешките си, но даже мисли, че е умен, което е окончателно доказателство, че човекът е тъп...

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 104, Jan-Feb 2004
Путин и ракетите sun burn
Победата на "Единна Русия" в изборите, елиминирането на клана на Елцин, укрепването на държавния контрол над икономиката...
    Катастрофа на долара
Американската валута повече не може да служи като убежище от геополитическите рискове. Курсът на долара се срина безпрец...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com