Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Триъгълникът Русия-Китай-Индия
Стефан Петров

Активирането на руско-индийските и руско-китайските отношения насочва вниманието към този район на Евразия. Това са изключително важни процеси, които в близко време ще дефинират икономическото развитие на света.

Срещата на Путин и Ваджпаи, както и визитата на министъра на отбраната Сергей Иванов в Делхи имаха и военен аспект. Самолетоносачът "Адмирал Горшков", който стоеше на кея в Севмашпредприятието от пет години беше продаден на Индия. Това се съпровожда от 16 контракта, според които индийските специалисти и екипажи ще преминат в Русия обучение по експлоатацията на този боен кораб. Договорът възлиза на 2 милиарда долара, от които 652 милиона са за крайцера. В рамките на договора Индия ще купи 16 изтребителя Миг-29К и 6 бойни хеликоптера Ка-31, които ще базират на "Адмирал Горшков". Индия ще модернизира и Миг-27. През следващото десетилетие Русия ще достави на Индия 190 тежки изтребители Су-30МКИ. Руско-индийският стокообмен през последния период възлиза на около 1,5 милиарда долара годишно, което е недостатъчно за тези две държави и за техния потенциал.

В Индия, за разлика от Русия, не се говори за тристранното сътрудничество Москва-Делхи-Пекин. Но 2003 г. ще остане в историята като година на нормализиране и на индийско-китайските отношения. На срещата на председателя на Държавния съвет Вен Цзябао и Ваджпаи бяха отстранени разногласията по Сикким (бившето княжество в източните Хималаи).

Това е част от голямата дипломатическа офанзива на Китай не само в района. САЩ имат 120 милиарда долара търговски дефицит в търговията с него. 400 от 500-те най-големи американски компании отдавна са влезли в Китай. Това става на фона на новото усложняване на отношенията на Пекин с Тайван. Китай очаква от САЩ осъждане на действията на тайландския лидер Чен Шуйбян. "Президентът" на метежния остров иска да махне насочените срещу Тайван балистични ракети. Ако събитията се развиват по този сценарий, операция срещу острова ще бъде неизбежна. Буш, след преговорите с Вен Цзябао, който все пак е третият в китайската йерархия (след президента Ху Цзинтао и главата на парламента У Банго) беше принуден да заяви, че САЩ са срещу действията на ръководството на Тайван, които имат за цел да изменят статута на острова.

На този фон важно значение имаше и визитата на китайския министър на отбраната в Москва и срещата му с Путин, който заяви, че отношенията между двете страни базират върху общите им интереси, а китайският министър, който е заместник-председател на Централната военна комисия заяви, че за Китай стратегическото партньорство с Русия е приоритетно.

Китай е основният клиент на Русия в сферата на оръжието. Неговите поръчки през 2002 г. бяха над 2,5 милиарда долара. Москва и Пекин са единодушни, че отношенията им са навлезли в "най-добрия период на тяхното развитие".

И тук нещата са изключително важни. През 2003 г. Китай излезе на второ място в света по потребление на нефт, като изпревари Япония и внася около 2 милиона барела дневно (обемът на вътрешното му производство е 3,4 милиона барела). Към 2010 г. вносът ще се удвои, а към 2030 г. Китай ще потребява 10 милиона барела вносен нефт, толкова, колкото сега внасят САЩ. Като цяло обемът на нефтения пазар в Китай през 2003 г. беше над 1 трилион долара. Растящият внос на Китай е една от основните причини за високите световни цени на нефта през 2003 г. На този фон вносът на нефт и газ от Русия ще бъде много важен и за нея.

Именно силата на Китай и Индия е предвестникът за трансформирането на световната икономика. Азия има нова икономическа мощ. Влиянието на Китай ще бъде едно от най-важните предизвикателства на нашата епоха. Същото се отнася и за Индия. През 2002 г. Северна Америка и страните от Европейския съюз даваха 59 на сто от световния брутен национален продукт, като делът на САЩ беше 31 на сто. Но това господство няма да е за дълго. Населението на Китай и Индия надминава всеки друг континент. Ръстът на тези две страни ще бъде толкова значим, че може да се сравни с влиянието на САЩ през периода на промишлената революция. Вероятно към средата на сегашното столетие Китай и Индия ще бъдат доминиращия икономически регион на планетата. След 40 години икономиката на Китай ще надмине американската. През 2002 г. Китай вече беше на първо място в света по обема на преките инвестиции - 53 милиарда долара, докато в САЩ те бяха 30 милиарда.

Китай разполага с втория в света валутен резерв - над 400 милиарда долара, и отстъпва само на Япония. Споменахме за търговския дефицит на САЩ с Китай. Дефицит има и Евросъюзът.

Благодарение на стабилния ръст, през последните десетилетия китайското ръководство може да отделя повече внимание на качеството, ефективността и баланса на икономиката. Китай има амбициозна космическа програма. След изстрелването на първия тайконавт мисли и за изграждане на база на Луната.

Бъдещето на човечеството ще се определя от евразиатския триъгълник Китай-Индия-Русия. Осъзнаването на този факт ще започне в близко време.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 Issue 105, February 2004
Растат Тополи-М и SS-19
Според информация от Генералния щаб на Русия, на постоянно бойно дежурство са влезли новите стратегически ядрени ракети ...
    Да живее Джордж Буш
Следя ставащото не само от професионално, но и от човешко любопитство - дали наистина историята се повтаря като фарс.Ста...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com