Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Как Елцин разшири НАТО
Наталия Петрова от Москва

Една от най-големите мистерии на близкото минало е как бившият президент Борис Елцин доброволно се съгласи с разширяването на НАТО на Изток и с влизането в този блок на балтийските републики, т.е. с окупацията на части от територията на бившия СССР от североатлантическия пакт.

Задачата е била сложна, а шансовете й минимални, заради което тя е била възложена на бившия заместник-държавен секретар на САЩ при Бил Клинтън - Строуб Талбот, който беше познавач на Русия и разбираше, че общественото мнение в Русия е срещу навлизането на НАТО в балтийските републики.

Но когато Талбот започнал да излага на Клинтън своите съмнения, той го прекъснал и му казал, че знае как да се справи с проблема без репетиции и сценарии.

Клинтън наистина е знаел. Той беше разгадал дребнавата, себелюбива и примитивна натура на Елцин, неговата склонност към ласкателства и похвали заради "историческите преобразувания в Русия".

Ето как описва Талбот взаимоотношенията между Клинтън и Елцин, когато те пристигнаха в Хелзинки за преговорите за НАТО.

"Тази вечер Ахтисаари (президентът на Финландия) даде вечеря на Клинтън и Елцин. За политика не говореха. Елцин изглеждаше уморен, движеше се трудно, приличаше на смъртник. Въпреки това успя да гаврътне четири чаши вино и една с шампанско. Ситуацията беше абсурдна. Американският президент се опитваше да отврати руския си колега от пиянството му, напомняйки му, че "светът разчита на него" и че "е велик реформатор, без който Русия ще отиде на дъното".

Клинтън вярно беше отчел, че пияният Елцин, с неговите болезнено властолюбиви амбиции, губеше чувството за реалност и преувеличаваше своето значение в световната политика.

Именно на тази слабост играеше Клинтън. "Светът те гледа Борис, бъди смел и решителен, покажи на своите противници какъв си силен и непреклонен. И Борис, поласкан от такава висока оценка на "самия президент" на САЩ, се стараеше да бъде на равнище и да се харесва на света. На същата въдица преди това беше хванат и Горбачов, който буквално се разтапяше от комплиментите за неговата съдбоносна перестройка.

Клинтън имаше същия подход към Елцин: "Ние молим руснаците да преглътнат разширяването на НАТО с усмивка, като едновременно ги каним да влязат в Голямата седмица. Ние също трябва да преглътнем това. Трябва да се измисли нещо, което да се хареса на Елцин, но сърцевината да остане в нас. Трябва да направим така, че Русия да кипи, но да не кипне докато приемаме бившите й съюзници в НАТО, като я пуснем в клуба на водещите държави. Там те ще се държат по-отговорно, когато са с нас в "палатката".

Това беше реална победа на САЩ за сметка на отслабването на бившия им основен противник, постигнато без войни и финансови разходи.

Характерен е и диалогът между Клинтън и Елцин на преговорите в Хелзинки. Елцин започна преговорите със заявлението на "изнуденото съгласие от Русия и погрешното разширяване на НАТО на Изток". Според неговите думи важно е в бъдеще да не говорим, че сме се върнали към студената война. Рязкото осъждане от всички руснаци на приближаването на НАТО към границите на тяхната страна вълнуваше Елцин по-малко. За да угоди на Клинтън той цинично подхвана идеята за опасността от връщането на студената война. Реално именно разширяването на НАТО на Изток беше продължение на военната конфронтация и връщане на студената война, тъй като в условията на разпадането на Варшавския договор и отслабването на Русия необходимостта от НАТО отпадаше.

Своята капитулация пред САЩ Елцин оправда със стремежа "към мир и стабилност". Като че ли те щяха да бъдат осигурени от появата на натовските дивизии на руската граница?

Под напора на американските "аргументи" Елцин започна да се колебае: "Дай да се договорим на четири очи, че бившите съветски републики няма да бъдат в първата вълна на разширяването. Аз ще се върна в Русия с много тежък товар, че съм се съгласил с разширяването на НАТО."

Бил обаче не му влезе в положението и продължи да натиска, че ако Елцин не отстъпи, в очите на Запада ще бъде "чужд", че постигнатото между двамата ще се окаже под удар, че "приятелят Борис" ще бъде отлъчен от силните на този свят". И ще престанат да го хвалят.

Тази перспектива до такава степен уплаши руския президент, че той се предаде. "Е, какво да правя, опитах всичко каквото можах".

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 106, March 2004
Новата мисия на Путин
В навечерието на президентските избори Русия започна най-големите маневри на своите ядрени сили за последните две десети...
    Националните "глушилки"
Руските специалисти са намерили ефективен начин за противодействие на високоточното оръжие."Пилотът нервно наблюдаваше к...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com