Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Краят на левицата
Интелектуален клуб "Строго секретно"

Левицата в сегашното си издание е жив труп. Загниването пролича по време на местните избори, въпреки привидната победа срещу маргинализиращите се десни партии.

Процесът се задълбочи и от неуспелия вот срещу Кобургготски и неговата компания, която, според сондажите, не събира и 2 на сто от гласовете.

Безизходицата на актуалното ръководство на БСП е очевидно.

Въпреки че в момента 90 на сто от България е лява и иска промяна на философията на управлението и на икономическата политика, на Позитано не са в състояние да намерят лидери, които да отстранят остатъците от наследството на Луканов.

90 на сто от българите отхвърлиха напълно модела, натрапен след 1990 г. България не иска тази система. В това няма нищо страшно. Все по-радикалните позиции са характерни за повечето леви партии в Европа, които отиват и по-далеч в своя стремеж към реформиране на държавата и обществото.

БСП обаче се реформира точно в обратната посока. Тя изоставя левите позиции на своя електорат и неговите интереси. "Да" за НАТО и ЕС се дължи както на политически инфантилизъм, така и на социалтарикатщина. Появата на напълно неподготвения и още по-неподходящ Станишев на върха на тази партия в толкова сложен момент е много по-голямо недоразумение от присъствието преди него на Първанов на същото място.

Заради това дискусията в БСП за политиката на това правителство е закъсняла и е извън основното русло на събитията.

Единствен смисъл вече има само дебатът за създаването на различна лява формация, която трябва да се появи незабавно.

Тази БСП и тази "левица" са свършени. Техният генезис бе коренно погрешен. Опитите им да се върнат към някакви леви ценности можеха да имат смисъл преди 2-3 години, но сега са смешни.

Досегашната политическа база на БСП продължава да се разпада и да изтича в три основни течения.

Най-голямото е така нареченият твърд електорат, който продължава да гласува за БСП, заради собствената си съвест, въпреки че БСП не прави нищо, за да прекрати деградирането му, бедността и обидата. Парадоксът е, че най-голямата гласуваща за БСП маса е най-лъганата от нея.

Втората тенденция в БСП е актуалната върхушка, малцинство, клиентелистка група, живееща от дивидентите на БСП и от "бизнесмените", паразитиращи върху партията, въпреки че нямат нищо общо с нея. Това са постсоциалистическите социаллиберали, които отдавна са преминали в дясното пространство.

Наистина европейска ориентация на фона на процесите в континента има третата ориентация, изразяваща обществена чувствителност и социална насоченост, както към подялбата на богатството, така и към бедността. Това не са рецидиви от близкото минало. Това е модерната европейска левица, която става все по-радикална. Нуждата от политиците на тази тенденция ще се засилва, тъй като нископлатените, пенсионерите, безработните, безпомощните (в това число и младежите), срещащи класовата бариера на обществения аванс, ще поискат да имат свое реално политическо представителство, а не сегашната БСП.

Голяма част от онези, които в последните избори гласуваха за БСП, вече изразяват своето оттегляне. Засега нямат алтернатива, но тя вече идейно се оформя. Разбира се, това не са напъните на няколко шушумиги, циркулиращи около БСП, или хамелеончета от СДС, които се опитват да яхнат вълната на патриотизма.

Засега няма избор сред партиите "продаващи" се на пазара, въпреки че левицата в Европа, а още повече в такива бедни страни като България, еволюира към силно протестно движение и продържавни формации.

Този електорат, чийто житейски интерес го блъска наляво, е 90 на сто от българите и може да бъде погълнат в по-голямата си част от партия, която прилича на руската или чешката комунистическаи партии, или на сръбските социалисти. Те могат да бъдат привлечени и от патриотично течение, което може да има шансове само в лявото пространство (защото национализмът по дефиниция е ляв, а в дясно го избива на фашизъм).

Тези избиратели ще бъдат все повече привличани и от една антизападноевропейска и анти-ЕС програма, защото проблемите от евентуалното ни влизане в ЕС тепърва предстоят, както и разочарованието.

Тъй като БСП стана клиент на определени "сиви" интереси и отдавна не представлява интересите на лявото пространство, нейна конкуренция, наред с националистите и евроскептиците, ще бъдат привържениците на авторитарната власт.

Основният проблем днес е дали може да бъде изградена Нова левица, която да обвърже функциите на социалната държава с развитието и ръста.

Дали ще се появи тази тенденция? Имаме най-голямата престъпност в Европа, най-големи бюджетен дефицит, най-големият грабеж на правителствено равнище. Около половината от парите за социалните помощи са изяждани от онези, които трябва да ги разпределят.

В ситуация, когато България не е застрашавана от никого (не защото няма потенциални врагове, а защото е толкова безпомощна, че буди само съжаление), ние почваме да пълним портфейлите на НАТО. Приватизацията и търговете се водят от пратениците на Лондон така че да се обогатяват международните концерни, а не бедната държавна хазна.

На този фон актуалната левица вече е загубила заради напълно погрешната програма.

Това, разбира се, не означава че Новата левица ще спечели, което ще стане, само ако се появи ядро с нов репертоар от конкретни мерки, които да са убедителни за повечето българи.

След краха на системата след 1990 г. трудно е да се разчита на някаква социалдемократическа платформа. Напротив. Необходимо е радикално разграничаване от нея. Новата левица едва ли ще може да разчита на успех в следващите избори. Но и животът няма да свърши през 2005 г. Дотогава ситуацията в България ще става все по-лоша. За да стане след това обратната.

Възможните сценарии

Постепенното падане на влиянието на БСП отразява бягството на електората от нея. Партията загуби през последните 4 години 50 на сто подкрепа, т.е. същата тенденция, която е при другите партии. Последните проучвания сочат, че за БСП ще гласуват само 10 на сто от избирателите. Другите се чувстват измамени. Има няколко възможни сценарии.

Оптимистичен сценарий

По пътя към присъединяването към ЕС и евентуалното стабилизиране на икономическата обстановка при ръст от около 5 на сто, влиянието на БСП се връща на нивото от 25 на сто. Те са достатъчни, за да запази позицията на най-силна партия, но не й дават възможност да управлява сама. Ще се прибегне към коалиция с различни партньори под знаменателя на социалдемократическата и неолиберална програма. Но тази коалиция ще се провали бързо, защото ще срещне силна парламентарна и извънпарламентарна опозиция - дясна и лява. Тази коалиционна перспектива е най-малко реална. По-нататъшният спад на влиянието на БСП ще задълбочи кризата.

Сценарий на капитулацията

БСП продължава да стои на актуалните си неопределени позиции. Примирени с перспективата на катастрофата актуалното й ръководство очаква такъв резултат от изборите, който ще позволи на върхушката (наброяваща няколко десетки души) да остане в парламента. Това ще завърши със спад до 7-8 на сто и маргинализиране. Политическото поколение, формирано в боевете на класовото трансформиране, ще напусне напълно БСП, която ще остане партия на българския капиталистически преход. Социалдемократическа Европа няма да се разтревожи. По-лошият вариант за нея е появата на истинска лява или национална партия, която ще им напомня автентичните народни движения от историята или началните години на "Солидарност".

Оптимален сценарий

Част от БСП най-накрая се събужда и прави бунт срещу сегашното капитуланско ръководство, зависимо от диктата на общественото мнение срещу левицата, формирано от няколкото маргинални десни партии, които съществуват на основата на отричането на левицата.

Започва политическа борба за Новата левица, появява се нов дух. Тя отхвърля икономическия неолиберализъм и защитава достойнството на онези, които са в ляво.

Тази програма, съчетана с критиката на разгрома на България след 1990 г., може да стигне до целия ляв електорат, който не само че е налице, но ще продължава да расте, загърбил сегашната БСП.

Възможна е вътрешна битка, разпадане на БСП и изграждане на нова лява партия, ако няма друг изход.

Съдбата на България през следващите десетилетия ще бъде свързана с новата левица и нова лява програма.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 107, April 2004
Краят на големите морски битки
Конструирането на нови видове военни кораби започна преди 10 години. След разпадането на СССР вероятността от глобален м...
    Максуел отново излиза от ковчега
Както предполагахме, темата за "парите на Саддам", в която бяха замесени БСП и някои български фирми след публикуването ...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com