Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Новите оръжия на Русия
Военен анализ на "Строго секретно"

По време на последните стратегически учения на руската армия беше изпробвано ново оръжие, което предизвиква удивление. То беше наречено Хиперзвуков летателен апарат (ХЛА), който може да преодолява всяка противоракетна система.

Полетът му е по "некласическа схема". Може да лети не само по балистична траектория с хиперзвукова скорост, но и в атмосферата, като произволно променя полета си.

ХЛА вероятно беше изпробван с пуск на мобилния вариант на ракетата Топол-М. На демонстративната графика траекторията имаше форма на елипса, апаратът влизаше и излизаше от Космоса в атмосферата и обратно, маневра, която за съвременната техника е немислима. Защото в момента на влизането на нормална ядрена бойна глава в атмосферата нейната скорост е 5000 метра в секунда. Как с такава скорост новата глава може да променя направлението на полета без да се разруши е тайна. Вероятно това е най-голямата държавна тайна на Русия.

За първи път за подобна разработка на руския военно-промишлен комплекс започнаха да споменават при бившия министър на отбраната Игор Сергеев, който преди това командваше ракетните войски. Тогава започна и производството на новите ракети Топол-М. Именно за тях бе създадена "планиращата" ядрена бойна глава, която може в последния момент да променя траекторията на полета според зададена програма и да бъде пренасочена над територията на противника.

Нито една друга страна, освен Русия, няма крилати ракети, които летят по-бързо от звука. В САЩ тяхното създаване беше счетено за скъпо и се ограничиха с дозвуковите. Русия, заради необходимостта от преодоляване на ешалонизираната противоракетна система на противника, беше принудена да създаде свръхскоростни ракети. Заради мощните им двигатели те приличат на самолети и могат да се изстрелват от въздуха или под водата.

В определен момент беше предложено да инсталират на тежка балистична ракета няколко свръхзвукови крилати ракети вместо ядрена бойна глава, благодарение на което СССР можеше да унищожава американските самолетоносачни групировки, в която и да било точка на Земята направо от Сибир. От идеята се отказаха, защото беше скъпа. Но не я забравиха.

В началото на 1997 г. конструкторите от "Радуга" показаха на авиосалона МАКС система от нов клас - хиперзвуковият летателен апарат Х-90, който на Запад беше наречен AS-19 Koala. Тази свръхзвукова крилата ракета беше създадена, за да замени стратегическата крилата ракета Х-55. С далечина на полета до 3000 км. тя може да носи две бойни глави с индивидуално насочване, които нанасят удар върху цели на разстояние до 100 км от точката на разделянето им. Носител на Х-90 може да е удължен вариант на стратегическия бомбардировач Ту-160М.

Но работата над ракетата беше прекратена през 1992 г. Оказа се все пак, че е продължила.

До неотдавна извън Русия нямаше аналози на ХЛА. САЩ се заеха с тази тема отскоро с няколко разработки - Hy STR, Hyper-X, X-34.

Някои от тях се създават на базата на сваляните от въоръжение стратегически ракети, като стойността на един експеримент възлиза на десетки милиони долари.

В аеродинамиката няма чудеса. Възможно е новият ХЛА да прилича на Х-90.

На този фон се появява въпросът, колко хиперзвукови бойни глави са необходими на Русия. Ракетните войски със стратегическо назначение имат 3 ракетни армии и 16 ракетни дивизии. На въоръжение те имат 735 балистични ракети с 3159 ядрени бойни глави.

Сред тях 150 ракети са с шахтено базиране РС-36М и Р-36В2 "Воевода" с 10 разделящи се глави за индивидуално насочване. На Запад ги наричат SS-18-Satana и са кошмарът за САЩ. Само с тях Русия може да осъществява стратегията на ядрено възпиране още 20 години.

Освен това руските войски имат 130 ракети с шахтено базиране УР-100Н (SS-19 Stiletto) със 780 бойни заряда. За тях неотдавна Путин съобщи, че разполагат с още десетки такива "сухи ракети" на склад, които не са заредени и могат да останат на дежурство до 20-30 години.

Следват 36 ракети РТ-23 "Молодец" (SS-24 Scalpel) с 360 бойни заряда, инсталирани върху 10 железопътни комплекса.

Ракетните войски разполагат вече и с 360 мобилни моноблокови комплекси РТ-2ПМ Топол (SS-25 Sickle) и 39 нови моноблокови комплекси РТ-2ПМ Топол-М (SS-27).

Първите комплекси Топол-М влязоха на въоръжение през декември 1997 г., като според плановете всяка година ще се прибавя по един полк от десет ракети.

Комплексът Топол-М се счита за един от най-перспективните на руския военно-промишлен комплекс, способен през XXI век да осигури ракетно-ядрения паритет между Русия и САЩ. Има мнение, че стремежът на Вашингтон да изгради своята противоракетна отбрана се дължи на това, че в Русия се появи Топол-М, срещу която няма защита.

Полетът й практически не може да бъде засечен.

Три маршеви твърдогоривни двигателя й дават възможност да набира много по-голяма скорост от предишните руски ракети. Това я прави неуязвима за противоракетната система на противника. Невъзможно е да бъде прехваната и в полет, защото няколко десетки спомагателни двигатели, прибори и механизми го правят непредвидим. Топол-М е устойчива срещу ядреното оръжие - електромагнитният импулс. Може без проблеми за електрониката да стартира и да достигне другия край на света, даже ако до нейната шахта избухне ядрено устройство.

Предвижда се въоръжаването на Топол-М с три бойни глави с отделно насочване. През 2005 г. ще приключат изпитанията на мобилния вариант на този комплекс. Путин съобщи, че не изключва варианта на определен етап Русия да премине към изграждане на собствена антиракетна система като отговор на излизането на САЩ от договора от 1972 г., който забраняваше национални антиракетни комплекси.

Към това трябва да се прибави и съобщението на Руската авиокосмическа агенция, че Русия създава нова ракета носител Союз-2, на основата на модифицираните двигатели на предишния Союз, с който досега бяха направени 1700 изстрелвания.

Новият Союз-2 ще бъде изстрелян за първи път от френския космически център Куру във Френска Гвиана.

Що се отнася до противоракетната отбрана, по време на последните учения атомният крайцер "Петър Велики" извърши за първи път стрелба със зенитно-ракетния комплекс Форт-М (аналог на сухопътния С 300), който потвърди, че може да прехваща ядрените бойни глави на противника на последния етап на техния полет.

Русия разработва и принципно нова шестместна космическа совалка. Тя ще се нарича "Клипер" и ще доставя екипаж и товари до орбиталните станции, а при необходимост, ще евакуира космонавтите обратно на Земята. "Клипер" ще бъде използван за полети до 10 денонощия.

Екипажът му ще се състои от шестима души - двама пилоти и четирима космонавти (или туристи) и ще доставя товар до 700 кг. Стартовата маса на този 10-метров кораб ще бъде 14,5 тона. На орбита "Клипер" ще се извежда с новата ракета Союз-2 от Байконур, Плесецк или от Куру.

Общо, през 2005 г. руските въоръжени сили ще получат 450 образци ново оръжие и техника. Планирани са покупките на Топол-М, на стратегическите бомбардировачи Ту-160, на военни космически апарати и ракети-носители за тяхното изстрелване, на най-новите танкове Т-90С и модернизираните изтребители Су-27СМ, на дивизион високоточни ракети Искандер, на първия сериен ударен нощен хеликоптер Ми-28Н, на модернизираните и стратегически бомбардировачи Ту-160, Ту-95МС, Ту-22Г3, и на фронтовите бомбардировачи Су-24 и Су-25.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 107, April 2004
Кой вербува Горбачов и Луканов
На 3 ноември 1989 г. Ари Бен-Менаше се къпеше в къщата на свой приятел в Лос Анджелис, когато американската полиция нахъ...
    Краят на империята
Всеки притежател на все още действащ мозък е разбрал, че на Джордж Буш му се полага "черен пояс" за лъжа. Но той едва ли...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com