Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Китай иска от Русия новите технологии

Пекин и Москва готвят нови контракти в областта на военно-техническото сътрудничество. Този извод беше направен след визитата в Китай на руския военен министър Сергей Иванов и след последната среща на президентите Путин и Ху Цзинтао на срещата на Шанхайската организация за сътрудничество на 17 юни в Ташкент.

Китайската страна би искала да издигне това сътрудничество на ново равнище, тъй като "досегашната практика за доставки на готова военна техника от Русия се е изчерпала". Министърът на отбраната на Китай - Цао Ганчуан, предложи да бъдат свалени всички ограничения за доставката на руска военна техника и да се осигури достъпът на китайските специалисти до свърхсекретните ноу-хау разработки на руския военно-промишлен комплекс. Това е ново искане на Китай, който досега купуваше онова, което Москва му предлагаше за около 1,5-2 милиарда долара годишно, като относителният дял на Русия в китайския оръжеен внос достигна 90 на сто.

Сега Китай иска достъп до светая-светих на руското оръжие, т.е. да купува технологиите от най-ново поколение, което обаче не е в унисон със стратегическите интереси на руския военно-промишлен комплекс.

Китайските военни неведнъж са изразявали интерес към покупката на реактивни пехотни огнемети Шмел, 120-милиметрови самоходни артилерийски оръдия Нона-СВК, БМП-3, БТР-80, танкове, 300-милиметрови ракетни установки Смерч, 152-милиметровите Мста, Вена, три-координатни радиорелейни станции, ракетния комплекс с корабно базиране Щил, разузнавателни апарати, хеликоптери Ка-27, 28 и 50, както и лицензи за самостоятелно производство на редица системи.

В момента Китай купува от Русия последната модификация на изтребителя от четвърто поколение Су-30МКК, който е без аналог в света и го няма на въоръжение даже в руската армия. Но Китай иска на него да бъдат монтирани радари с физирана антенна решетка от типа Барс и ракети въздух-въздух с активна самонасочваща се глава.

Китай има интерес в покупката на прехващачите Миг-31, бомбардировачите Ту-22МЗ, с крилати ракети Гранит, атомните ракети и подводници от проекта 949, атомните крайцери от проекта 1144, ракетните катери Алмаз.

През май 2002 г. Китай сключи договор с Русия за доставката на осем дизелови подводници от проекта 636 ("Кило" според класификацията на НАТО) въоръжени в ракетния комплекс Клаб-С.

От достъпната информация се вижда, че в бъдеще сътрудничеството при военната техника между Русия и Китай няма да бъдат масираните покупки на оръжие, а получаването от Китай на лицензи и покупка на износни образци на руското оръжие. Китай разчита да получи лиценз за производството на вертолети Ми-28 и други видове оръжия.

Според изчисленията, предаването на Китай на най-новите технологии ще донесе на Русия 10 милиарда долара. Това ще даде възможност на руския военно-промишлен комплекс да финансира някои нови перспективни проекти в областта на авиацията и средствата за поражение. Но ако продадат най-съвременните си технологии руснаците сами ще си затворят китайския пазар в бъдеще.

Дилемата е ясна - не е ли по-добре да се продава онова оръжие, което е на въоръжение в руската армия. Китай не може да избяга от руското оръжие, даже ако Европа свали оръжейното ембарго, наложено след събитията на Тян Ан Мън.

Китай и Русия са стратегически съюзници в областта на оръжието. Взаимната агресия в съвременните условия е неизбежна. Само разрушаването на новата язовирна стена на Янгцзе - Хуанхе ще унищожи 300-милионно население. В Пекин знаят това. Двете икономики взаимно се допълват. Китайците имат пари и огромна работна сила, руснаците - суровини и натрупан опит и ноу-хау.

Китай има много повече нерешени териториални проблеми не с Русия, а на юг и югозапад. Двете страни в обозримото бъдеще имат един враг - САЩ, които официално провъзгласиха Китай за стратегически противник на XXI век и съобщават на целия свят, че Русия ще се разпадне до 2015 г.

В Пекин засега правят по-правилни изводи от Кремъл. Малко хора знаят, че при националните си династии Китай нито веднъж не е воювал с Русия. Само чуждите династии - манджурите и японците, са провокирали конфликти между двете страни. Сегашната китайска компартия от тази гледна точка може да се счита за национална династия в по-съвременната форма на политическа партия.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 111, August 2004
Ще има ли война в Азия
Светът с тревога се вглежда в нарастващото противостоене в Югоизточна Азия, което през последните седмици придоби опасни...
    До 2 ноември ще е страшно
Трите месеца до изборите в САЩ ще са най-опасните за целия период след 11 септември 2001 г. По-опасни и от войната в Ира...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com