Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Барозу не е играч номер 1

През юни португалците имаха по-голям успех от класирането в европейското по футбол. Това беше изборът на 48-годишния им премиер Жозе Баро Мануел Дурао Барозу за председател в Европейската комисия, на мястото на Романо Проди.

На пръв поглед може да се каже, че Барозу е идеалният Номер 1 на Европа. На млади години е бил радикален маоист. След свалянето на диктатора Батиста е искал да създаде марксистко-ленинска република. На 20 години е искал да стане лидер на Комунистическата партия на португалските работници, която беше извън официалната комунистическа партия. Една година по-късно се е оттеглил от движението, оправдавайки се, че следва. Завършва европеистика в Женева и конституционно право в университета в Джорджтаун.

След това претърпя еволюция, която го доведе до партията на португалските християндемократи, носеща объркващото име Социалдемократическа партия. С една дума Барозу е олицетворение на максимата, че който на младини е станал социалист, на стари години ще бъде свиня, а който на стари години е станал социалист - е глупак.

Старостта за Барозу дойде бързо. Още преди да навърши 30 години стана зам.-министър на външните работи. По-нататък беше шеф на партията, с която регистрира три загуби от социалистите на Сампайо и Гутиереш, и тръгна по посока на неоконсерватизма. Започнаха да го наричат "Татчър в панталони". Но може да прави и компромиси: "Трябва да намерим равновесие между страните, създали ЕС и новите страни-членки. Трябва да намерим равновесие между големите и малките, богатите и бедните, от центъра и от периферията на съюза".

Дали Европа намери идеалния европеец? Със сигурност не е така. Най-голямата слабост на Барозу е начинът на неговия избор и че представлява малка и бедна държава. Беше избран само заради блокиращите се взаимно кандидати на Германия, Франция и Англия. Лондон е доволен от неговата либерална икономическа философия. Германия и Франция ще го следят отблизо, тъй като ключовите места в Комисията са на техни хора.

Барозу изпълнява мисия невъзможна. След фаталното ръководство на Проди той трябва да възстанови авторитета на комисията и да се пребори с огромната брюкселска бюрокрация. Това ще го държи сред резервите, а не сред основните играчи.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 Issue 112, Sept. 2004
Франция и Германия търсят третия
Париж и Берлин не се предават след неуспеха си да наложат своето виждане за конституционното устройство на обединена Евр...
    Призракът на референдума
Призрак броди над Европа, призракът на общоевропейския референдум. Необходими са аргументи, които трудно се намират, тъй...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com