Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Какво става в ЦРУ

Централното разузнавателно управление на САЩ, разполагащо с годишен бюджет от 40 милиарда долара и с 20 000 сътрудници, е потънало в хаос и критика. Американската разузнавателна общност е в процес на големи промени. Една от тях вече се състоя. На 3 юли беше освободен Джордж Тенет, който 7 години беше директор на управлението. Един ден по-късно го последва заместникът му по операциите Джеймс Павит.

Официалната версия беше, че Тенет си подаде оставката "по собствено желание" е далеч от истината. Вероятно той беше изгонен от Буш, за да стовари върху него провала с 11 септември и "доказателствата", че Саддам е разполагал с оръжия за масово унищожение.

Истинските причини за оставката на Тенет и за ставащото в ЦРУ са в напълно различна плоскост.

Първата от тях е във вътрешната война между ЦРУ и Пентагона, и между Тенет и така наречените неоконсерватори - Ричард Пърл и Пол Вулфовиц. Според действащата сега система, разузнаването на Пентагона и другите федерални ведомства са подчинени на ЦРУ. С това обаче не са съгласни в Пентагона. Войните в Афганистан и Ирак изостриха тази битка. Не беше ясно кой носи отговорност за провалите - Ръмсфелд или Тенет. Победи Ръмсфелд и неговите неоконсерватори. На мястото на Тенет беше назначен първият му заместник Джон Маклафлин - експерт по СССР и Източна Европа, което даде основания да се предполага, че ще има изместване на приоритетите на ЦРУ от Близкия Изток отново към Русия, Централна Азия и Кавказ.

За поста шеф на ЦРУ имаше трима кандидати.

Първият беше председателят на Комитета по разузнаването - 65-годишният Портър Госс, в миналото около 10 години нелегален агент на ЦРУ. Проблемът с Госс обаче е, че минаваше за един от защитниците на Тенет в конгреса.

Вторият кандидат беше бившият агент с 25-годишен стаж във военноморското ведомство Малвин Гудман, от групата на неоконсерваторите.

Третият кандидат беше сегашният заместник-държавен секретар Ричард Армитидж.

Буш избра Портър Госс, който едва ли ще успее да "разчисти блатото" в ЦРУ. Появилата се идея за създаване на нова длъжност - национален директор по разузнаването, подсказва, че назрява решението ЦРУ в досегашния си вид да престане да съществува, като в най-добрия случай получи статута на разузнавателните органи на другите ведомства, а в най-лошия - ще започне да изпълнява второстепенна роля в американската разузнавателна общност, където лидерството ще се пренесе към Пентагона.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 112, Sept. 2004
Започна реформироването на ФСБ
С указ на Путин от средата на юли започна реформирането на Федералната служба за безопасност (ФСБ). Конкретните предложе...
    Битката за хероина
Вече няколко пъти анализирахме наркоситуацията в Афганистан, която след идването на американците се промени радикално. П...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com