Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

ЕС: Проблемите се задълбочават
Група за анализ на "Строго секретно"

На 1 ноември започва работа новата Европейска комисия под ръководството на новия си президент португалецът Хосе Мануел Барозу в напълно нова вътрешна и външна обстановка.

През последните няколко месеца беше изградена така наречената Супер-Европа в триъгълника Франция-Германия-Русия. На тази цел бяха посветени и срещите между Ширак, Шрьодер и Путин, последната от които беше в Сочи, малко преди трагедията в Северна Осетия. (Френският президент Ширак тогава летеше към Сочи по доста странен маршрут, което не намери логично обяснение. Най-вероятно френското разузнаване е разполагало вече с някаква информация за подготвяна голяма терористична операция.)

Де факто беше изградена оста Париж-Берлин-Москва, която въвежда нова геополитика в голямата световна игра, преди всичко между Европа и САЩ.

Париж и Берлин не желаят да станат заложници на глобалната политика на Буш. Визията им за Европа радикализира и двата крайни фронта в ЕС.

Това намери израз в избора на португалеца Барозу за шеф на Еврокомисията, което беше провал на Франция и Германия. "Франция е маргинализирана", "нашата роля в Еврокомисията вече е второстепенна", "Жак Ширак беше наказан" - бяха част от френските критики след избора на Барозу.

Подобна беше реакцията и в Берлин, защото стана ясно, че след разширяването на ЕС ролята на Франция и Германия вместо да укрепне, ще бъде ограничена.

Ще припомним, че идеята за изграждането на ЕС беше на френските политици Роберт Шуман, Жан Моне и Жак Делор. Без Франция нямаше да има ЕС. Тя е една от най-големите, най-богати, най-силни и най-антиамерикански европейски страни, която винаги е имала важен глас по европейските и световни въпроси.

През последните 3 години особено значение придоби защитата на националните интереси от Ширак. Това намери отражение и в позицията на Париж в ЕС, в това число в натиска спрямо онези нови членки на ЕС които се изявяват като троянски коне на САЩ.

През миналата година Франция не ратифицира 54 съюзни декрета (най-много от всички страни-членки). До края на 2003 г. наруши 135 вътрешни разпоредби, биейки рекорда, който досега принадлежеше на Италия. През току-що завършилия мандат на Европарламента Франция ръководеше само две комисии (Италия - четири, Англия и Германия - по три).

Голяма битка се разигра и около избора на новия президент на Еврокомисията. Париж и Берлин предложиха премиера на Белгия Ги Верховстадт. По-рано нищо не би могло да противодейства на този тандем. Но след разширението това се случи. Шеф на комисията стана проатлантическият португалец Барозу. Последваха нови удари срещу Франция и Германия. Като свой представител в Комисията Париж предложи Жак Барот, който е известен със своята лоялност към Ширак. Барозу обаче реагира по обиден за Париж начин и вместо Комисията по конкуренцията, Барот получи второстепенния транспорт. Не получи очакваният пост на суперкомисар и немецът Ферхойген.

Барозу заслужава особено внимание. Той ще ръководи Комисията до 2009 г. Известен е като консервативен и дясноцентрист, привърженик на либералната, свободно-пазарна политика. Барозу не е социалист, както повечето европейски лидери и постоянно подчертава своята солидарност с президента Буш.

Позицията му за НАТО съвпада с американската и се отличава от идеята на Париж за изграждане на европейски сили за сигурност. Барозу го очаква и изпитанието с референдумите за новата европейска конституция, които ще започнат в края на 2004 г. и няма да завършат до 2006 г. Конфликтите за конституцията могат да доведат до разпадане на ЕС.

Сериозни конфликти Барозу ще има и в Съвета на Европа, който се състои от правителствените ръководители, където влиянието на Франция и Берлин е по-силно, отколкото в Комисията.

Това не можеше да не даде отражение и върху глобалната политика на Париж и Берлин. Така се стигна до постепенното изграждане на оста Париж-Берлин-Москва, която в голяма степен е геополитически факт. Само за половин година Ширак, Шрьодер и Путин се срещнаха четири пъти, с което сътрудничеството им се качи на суперевропейско равнище до геополитически съюз, към който, ще се присъединят в близко време и други големи държави по линията Запад-Изток.

На тази цел беше подчинена и срещата в Мадрид на новия испански премиер Сапатеро с Ширак и Шрьодер. Времето на безусловното сътрудничество на Испания със САЩ остана в миналото. Мадрид вече се преориентира към оста Париж-Берлин, в която ще търси и своята европейска и световна геополитическа проекция към Латинска Америка и Северна Африка. Веднага след тази тристранна среща медиите в Англия и САЩ тревожно я окачествиха като заговора на бандата на тримата.

Предупреждението е ясно - Франция и Германия могат без ЕС. Но ЕС не може без тях. Освен това Париж, Берлин и Москва трябва да търсят своето място в напълно новата политика, наложена от САЩ и в ЕС.

Това се вижда даже от броя на френските представители в съюзните институции. В наброяващия досега 626 мандата Европарламент, Франция имаше 87 депутати. След разширението броят на мандатите нарасна на 732, но Франция има девет депутата по-малко. Същото е и в Еврокомисията. В предишната 20-членна комисия петте най-големи европейски държави, в това число Франция, имаха по две места. В новата 25-членна комисия всяка държава има по едно място.

Германия и Франция се нуждаят от руския пазар и суровини. Те не оспорват руското влияние в Украйна и Беларус и се противопоставят на опитите на Вашингтон да противопоставят тези две страни на Москва. Париж и Берлин подкрепят политиката на Путин в Кавказ, чието дестабилизиране може да е колосална опасност за цяла Европа.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 113, October 2004
Защо се искат нови правомощия
Защо се искат нови правомощия по закона за специалните разузнавателни средства у нас. Става дума за наблюдението, подслу...
    Албанска бомба срещу Европа
Процесите в Македония са изключително тревожни. "Външна неевропейска сила" подготвя създаването на Велика Албания, бомба...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com