Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Голямата игра
Китай-САЩ: война след 2008г.
САЩ-Китай-Русия
Стратегическа прогноза на "Строго секретно"

Онова, от което САЩ сега най-малко се нуждаят е криза с друга глобална държава - Русия или Китай. Но през последните месеци налице са признаци на нарастваща криза с Китай, която вече върви към сериозна ескалация. Войната е много по-вероятна, отколкото предполагат и най-големите скептици.

Според някои експерти тя може да избухне след Олимпиадата през 2008 г., която ще се проведе в Пекин. Но има и симптоми, че двете нации се готвят за конфликт в по-близко бъдеще.

Основният проблем между Китай и САЩ е островът Тайван, който Пекин, закономерно счита за отцепила се провинция. Но преизбраният тайвански президент Чен Шуйбян издигна доктрината за независимост и призова през 2006 г. да бъде подготвена нова конституция, която да бъде приета през 2008 г.

Позицията на САЩ през последните месеци претърпя еволюция в същата посока. Вашингтон подкрепи статута на наблюдател на Тайван в Световната здравна организация. Последва декларация на външното министерство на Китай: "Тайван е част от Китай и няма никакво право да става член или наблюдател в СЗО."

Буш забави подписването на документа, което означава, че този проблем няма да се появи отново до 2005 г., т.е. че САЩ го превръщат в средство на дългосрочната си политика срещу Китай.

Дипломатическата провокация дойде след друга - продажбата на американско оръжие за Тайван за 18 милиарда долара, в това число антиракетна система Patriot. Тайван ще купи и 9 дизелово-електрически подводници. Оръжието трябва да противодейства на военните опции на Китай срещу Тайван - ракетна атака или военноморска блокада.

От гледна точка на Пекин това е груба провокация, която доказва, че отношенията със САЩ са замразени. Китай проведе военни учения на остров Дунша през юли, симулирайки атака срещу Тайван. Преди това, през март, китайците проведоха и съвместни военноморски игри с Франция. По същото време Женминжибао написа, че "Китайската народоосвободителна армия е в състояние да реши тайванския проблем с военна сила, и че няма да толерира никаква външна сила да си пъха носа в него."

Последва визита на Кондолиза Райс в Пекин, която завърши с неуспех. Китайските лидери я предупредиха, че политиката на САЩ приближава войната. На 16 юли предишният президент и ръководител на военната комисия Цзян Цзъмин заяви, че Китай ще си върне Тайван до 2020 г.

Китайската армия се готви за победа в този конфликт във високотехнологична обстановка. Военните им експерти изучават внимателно американската война в Ирак и тяхното технологично превъзходство.

Има признаци, че Китай е избрал стратегията на асиметричната война, с която може да победи САЩ в който и да било конфликт. По всичко изглежда, че модернизирането на армията, поставено като задача през 2003 г. върви успешно и че китайците искат да предизвикат САЩ на по-високо от досегашното технологично равнище.

Задачите бяха поставени по следния начин:

  • да се съкрати състава, предимно сухопътните сили, с 200 000 души;
  • да се максимализират информационните и другите напреднали технологии, в това число космическите и електромагнитни оръжия;
  • да се подобри качествената подготовка на личния състав;
  • да се въоръжи с най-напреднали образци оръжия.

През 2003-2004 г. Русия, заедно с Беларус и Украйна, бяха основните доставчици на оръжие за Китай. Според официални данни руският оръжеен износител "Рособоронекспорт" през 2003 г. е изнесъл оръжие за 5,7 милиарда долара, което го прави втория, след САЩ, износител. Но не трябва да се забравя, че Китай е водещ износител по количеството на оръжието, тъй като неговото е доста по-евтино от американското и руското.

38 на сто от руския оръжеен износ, т.е. около 2,3 милиарда долара, отиват за Китай. Ако се вземат предвид и доставките от Беларус и Украйна, вносът на Китай от бившия СССР е над 4 милиарда долара. Това означава, че руският военнопромишлен комплекс в момента е важен фактор за модернизирането на китайските въоръжени сили и за тяхната евентуална конфронтация със САЩ до или след 2008 г.

Китайските военни са убедени, че в конфликт с Тайван доминирането във въздуха ще бъде ключът към победата. В края на февруари армията купи от Русия 110 Су-30 МКК, изтребители от четвърто поколение. Досега няма данни за бъдещи доставки на Су-30, но китайската промишленост вече е почти готова сама да ги произвежда. Тя вече произвежда Су-27 и собствените J-10 и FC-1 - леки изтребители, аналози на американските F-16. Общо към края на 2004 г. броят на Су-30, Су-27 и J-10 и FC-1 ще надмине 400.

Вторият фактор за бърза победа срещу Тайван са военноморските сили. В момента флотът реализира няколко съвместни проекта с Русия, в това число покупката на два руски "Современный" разрушителя, въоръжени със свръхзвукови самонасочващи се ракети вода-вода Sunburn.

В началото тези ракети имаха обсег 160 км, но през 2001-2003 г. конструкторското бюро Радуга в Дубна произведе по китайска заявка по-унищожителна версия на ракетата. Серийното производство на новите свръхзвукови ракети ще продължи в Китай и те ще бъдат инсталирани на разрушителите, които трябва да влезнат на въоръжение преди края на 2005 г.

Китай купи и осем руски подводници от клас Кило, въоръжени с антикорабните ракети ЗT54Е (Club-S), изстрелвани под вода. През 2003 г. Китай получи 50 такива ракети, които повишиха ударната мощ на подводния му флот. Сега пристъпва към тяхното собствено производство и ще въоръжава конвенционалните си подводници от клас Сонг.

Вече съобщихме и за строителството на атомните подводници от проектите 093 и 094, които са стратегически. Към края на 2005 г. Китай ще има поне 2 подводници от проекта 093 и поне една - от 094.

Освен това армията и флотът до 2008 г. ще бъдат оборудвани с информационно-технологичните системи С4ISR (Command, control, computers, communication, intelligence, surveillance, reconnaissance).

Това означава, че към 2008 г. Китай ще разполага с ударна мощ, достатъчна да реши проблема с Тайван и да нанесе асиметричен удар на САЩ във всеки сблъсък.

Позицията на Китай ще става по-силна и заради други фактори.

На първо място САЩ са разпръснати по света много "тънко". Флотът е в по-добро състояние от армията, но той може да потрябва и за други места, освен Тайван. Ако ситуацията в Пакистан или Саудитска Арабия се влоши, флотът на САЩ ще трябва да играе там основна роля. Ако нещата около Тайван се развият в лоша посока, ще са необходими и сухопътни части на САЩ. А те ги нямат, докато продължават своята глобална война в Близкия Изток и Кавказ.

В Пекин знаят това и разбират, че актуалната ситуация им предоставя безпрецедентната възможност. Американците в момента са по-уязвими, отколкото по времето на Виетнам. Това означава, че Пекин разбира, че единственият изход за Вашингтон при криза с Тайван ще са преговорите, а не военната сила. На практика едва ли има и ще има по-удобен момент за политическо решение на проблема с Тайван, отколкото сега.

На второ място китайската икономика през последните месеци проявява симптоми на забавяне, което се дължи и на тясното обвързване на китайския износ с пазара на САЩ. Това може да доведе до вътрешно напрежение. В Китай ръководството се оценява само с един критерий - неговата възможност да генерира просперитет за всички китайци. А това означава, че при евентуално влошаване на икономическата ситуация ръководството ще трябва да прибегне към експониране на патриотизма на населението в една криза около Тайван.

Към всичко това трябва да се прибавят и неточните оценки на американското разузнаване за китайския икономически и военен потенциал, което може да доведе до фатални решения на Белия дом.

Последното нещо, от което Буш се нуждае и може да оправдае е криза с Китай заради Тайван. САЩ ще рухнат за броени дни.

На този фон и китайското ръководство би могло да бъде инициатор на криза, тъй като си дават сметка за изключително слабата позиция на САЩ на фона на неизбежността от решаването на проблемите с Тайван.

В момента САЩ са слаби и не могат да направят нищо. Китай знае това. Което означава, че в близките месеци ще пристъпи към твърди преговори с Вашингтон. САЩ не могат да си позволят да са слаби, но нямат ресурси да са силни.

Китай не може да си позволи да е слаб и има ресурсите да е по-силен от САЩ. Това ще определя следващите месеци.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 113, October 2004
Arrow срещу Шахаб-3
На фона на нарастващото напрежение в Близкия Изток, САЩ и Израел проведоха секретна съвместна операция. На 29 юли и на 2...
    Нефт и политика
През 2003 г. брутният национален продукт на Китай надмина 1,5 трилиона долара и излезе на шесто място в света. До 2020 г...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com