Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Нефт и политика

През 2003 г. брутният национален продукт на Китай надмина 1,5 трилиона долара и излезе на шесто място в света. До 2020 г. вече ще е първи и ще изпревари САЩ. Ежедневното му потребление на нефт достигна 5,7 милиона барела и излезе на второ място, след САЩ, изпреварвайки Япония. Към 2010 г. Китай ще се нуждае от 350 милиона тона нефт, а към 2020 г. - от 500 милиона, като сам ще произвежда съответно 100 и 200 милиона тона. Разликата ще трябва да внася.

В момента структурата на вноса му е следната - 56 на сто идват от Близкия Изток, 14 на сто - от Азия, 23,5 - от Африка, 6,5 на сто от други райони. Както показват последните събития тази структура е уязвима, заради което Пекин обръща голямо внимание на доставките от Русия, откъдето в момента получава дневно по 124 000 барела, повечето с железопътни цистерни от Томскнефт, филиал на проблемния ЮКОС. През 2002 г. Пекин предприе погрешна стъпка и влезе в преговори с шефа на ЮКОС Михаил Ходорковски за доставка по 600 000 барела дневно през следващите 20 години. Това се нуждаеше от две неща - от решение на руското правителство да изгради нефтопровод от Ангарск до Дацин и от съществуването на ЮКОС през целия този период.

И двете обаче липсват. Сега доставките започнаха да спадат.

Появи се и конкурент - Япония, която бърза да спечели изграждането на нефтопровода Тайшет-Находка.

Японците обещаха на Москва 7 милиарда долара за строителството на тръбата и за развитието на Източен Сибир.

Трасето Ангарск-Дацин вероятно вече не се разглежда и заради неговата близост до екосистемата на Байкал.

Разногласията по строителството на нефтопроводите са и потенциална заплаха за руско-китайските отношения. Но до това едва ли ще се стигне, тъй като и за двете страни сътрудничеството в нефтогазовия отрасъл е стратегическо. Китай се нуждае от нефт и газ, а Русия от китайския пазар, който е най-перспективен.

Засега нефтът ще се доставя с железопътни цистерни, а изграждането на нов нефтопровод вероятно ще се реши на висше равнище.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 113, October 2004
Китай-САЩ: война след 2008г.
Онова, от което САЩ сега най-малко се нуждаят е криза с друга глобална държава - Русия или Китай. Но през последните мес...
    "Искандер" и "Триумф" - отговорът на Русия
Завършиха изпитанията на новия оперативно-тактически ракетен комплекс "Искандер".Той е предназначен за поразяване на цел...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com