Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Занданът Гуантанамо

Американското чувство за справедливост свършва там, където започват престъпленията на самите американци.

Първите съобщения за издевателствата в американската база Гуантанамо в Куба се появиха още през миналата година. Оттогава нищо не се е променило.

Американците не са осигурили на затворниците юридическа защита и елементарни права в съответствие с Женевските конвенции. Заподозрените в тероризъм са затворени там от 2 години без никакво обвинение.

Нещата стигнаха толкова далеч, че даже Лондон изрази загриженост чрез своя министър Дейвид Бланкет. Съмненията му бяха потвърдени от трима затворници, които бяха върнати от американците на англичаните. Те са били систематично малтретирани и унижавани - бити, ритани, снимани голи, обработвани с психотропни вещества. Под влияние на мъченията и изолацията са признали престъпления, които не са извършили. В Гуантанамо са им показвали и видеозаписи на принуждавани други затворници към садомия. Ситуацията се е влошила още повече след като комендант на затвора е станал ген. Джефри Милен, който след това стана шеф на багдадския затвор Абу Граиб.

Пентагонът досега не е реагирал на обвиненията и едва ли ще направи това. Реагират обаче някои медии, които стигнаха до информацията, че 20 от техниките, използвани при разпитите и мъченията, са били одобрени от Пентагона и от Департамента на правосъдието - лишаване на затворниците от сън, обработка с високи и ниски температури, с лазерни лъчи... Това са мъчения, които са забранени от международното право.

Но и мъченията не дават резултати. Защото "терористите" нямат нищо общо с Осама. И започнаха да ги освобождават. Най-напред бяха четирима англичани, задържани от американците.

Освободен беше и Хамед Ахмед, единственият испанец, държан в Гуантанамо. Когато се убеди, че няма да го върнат на американците, разказа, че Гуантанамо е ад. Ритали са го по главата, гаврили са се с него. Испанският мюсюлманин е прекарал 2 години и три месеца в килия 3 х 2 метра, покрита с ламарина, под която е била страшна жега.

На свобода бяха пуснати и седем руски затворници. Когато се върнаха в Русия единственото нещо, в което прокуратурата можеше да ги обвини беше нелегално преминаване на границата.

От всички държави в Гуантанамо, американците събраха обвинения само срещу двама чужденци - Али Ахмед от Йемен и Ибрахим Махмуд - от Судан. Двамата ще бъдат изправени пред военен трибунал по обвинение, че са били в охраната на бин Ладен.

Но докато се стигне до това Върховният съд на САЩ трябва да разгледа всички жалби на задържаните 600 души в Гуантанамо, които искат защита на своите права или третиране като военопленици. Но администрацията на Буш твърди, че те не са военопленици, а enеmy combatants, т.е. хора, воюващи в редиците на врага. И с тази дефиниция сами си дадоха правото да ги държат безсрочно без формално представяне на обвинение. Задържаните нямат право да търсят правата си в американския съд, тъй като са чужденци и са били арестувани и държани извън границите на САЩ.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 Issue 113, October 2004
Американците нямат муниции
Милиони автомати АК-47, милиони тонове бомби и патрони, стотици хиляди ръчни гранатомети и миномети, хиляди ракети земя-...
    Буш или Кери, или "все тая"
При социализма изписах стотици статии с правилните прогнози кой ще бъде следващият генерален секретар на ЦК на КПСС при ...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com