'24 | '23 | '22 | '21 | '20 | '19 | '18 | '17 | '16 |
'15 | '14 | '13 | '12 | '11 | '10 | '09 | '08 | '07 |
'06 | '05 | '04 | '03 | '02 | '01 | '00 | '99 | '98 |
Няма да е красиво
Група за анализ на "Строго секретно"
Атаката на САЩ срещу Русия чрез изборите в Украйна не беше изненада. Подготовката й вървеше по всички правила на изкуството, въпреки че само допреди няколко седмици имената на Янукович и Юшченко бяха почти неизвестни.
Но сблъсъкът между тях за президентството в Киев върна облаците на Студената война и затъмни световната политическа картина.
Вероятно и Путин не беше изненадан, ако се съди по неговото противопоставяне, започнало още през лятото. Но дали не закъсня? Дали основният губещ от ситуацията в Украйна, която няма да се изясни и след повторението на изборите, няма да е Русия.
Разбира се, възможно е това да е поредното геополитическо поражение на Путин, по-голямо от всичко през последните четири години, с което ще затъмни даже Горбачов и Елцин. Атаката в Украйна беше организирана и ръководена от САЩ. Към нея изненадващо активно се присъедини и Западна Европа, което внесе нов момент в общоевропейската картина. За САЩ това е разбираемо. Искат да печелят време, да пренасочат световното внимание от Ирак към Украйна, да набутат Русия в ново блато, в което тя може и да се удави. Украйнският сценарий е контролен изстрел към Русия. Намесата на САЩ в Западна Европа в Украйна оформи фундаментална геополитическа криза с потенциала да дефинира бъдещето на Русия и на цяла Евразия. Ако Украйна се разпадне или тръгне по пътя на американското демократизиране следваща ще е Русия и нейното дезинтегриране. В Украйна сега се отработва този сценарий:
- дали дезинтегрирането на СССР ще бъде последвано от дезинтегриране на Руската федерация
- до каква степен САЩ и НАТО могат да навлязат в бившите съветски републики и до каква степен тяхната военна сила може да парализира Русия
Става дума за Украйна и за това, че Киевска Рус през 10-13 век беше люлката на днешна Русия. В тезите на западните геополитици стратегическото значение на Украйна за Русия е ключово. Тя граничи с Русия и Беларус и, ако бъде загубена, за тези две държави ще бъде създадена непоносима военна ситуация. Освен това повечето руски инфраструктурни връзки към Европа преминават през Украйна. Става дума за три четвърти от износа на руския нефт и газ. Източна Украйна е интегрална част от руската промишленост. С население от 50 милиона, Украйна е единственият по-сериозен пазар, който заслужава да бъде интегриран в единното икономическо пространство и да компенсира демографската криза в Русия. Руският черноморски флот е в Севастопол на украинския Кримски полуостров. Москва и Волгоград са на по-малко от 500 км от украинската граница и т.н.
С една дума, ситуацията в Украйна ще дефинира и геополитическата сигурност на Русия. Ако Украйна остане в сферата на влияние на Москва и в общото икономическо пространство, Русия ще бъде много по-силна в своето регионално и глобално възстановяване. Но ако Украйна влезе в НАТО, Русия ще остане само регионална сила и ситуацията й ще стане критична.
Ако Украйна се отцепи, Евразия ще тръгне към своя залез. Ако Русия и Украйна останат съюзници, нещата в Евразия ще вървят в обратната посока.
Това в основни линии са и тезите на американските стратези и в повечето пунктове те са прави. Едновременно обаче те не "забелязват" очевидни подводни камъни, заради които големият губещ в Украйна в крайна сметка ще бъдат САЩ и Европейският съюз, което може да стане по-бързо и от най-лошите им очаквания.
Основната цел на САЩ е да използват актуалната слабост на Русия и така да предефинират света и Евразия, че да е невъзможно възстановяването на Русия като суперсила. С привличането на Украйна към НАТО, Русия ще навлезе в период, в който шансовете й за оцеляване ще бъдат минимални.
Малко хора обърнаха внимание, че през май 2004 г. Киев беше посетен от Джордж Буш-старши. Защо този човек, задкулисният кукловод на ставащото в САЩ след 11 септември, посети Украйна, ако нямаше големи планове за района? Визити в Украйна направиха и основните играчи на световната геополитика - Бжежински и Кисинджър.
Да не забравяме, че човекът, който покани Буш-старши беше не друг, а досегашният президент Кучма, чийто зет, олигархът Виктор Пинчук, е собственик на Interpipe Corporation. По това време Кучма нямаше нищо против американската агресия в Ирак и изпрати там украинска част. Промяната настъпи през август, когато Кучма се разтревожи за своето бъдеще и заложи на Янукович.
Защо Путин се ангажира с Кучма не е ясно. Вероятно не за да гарантира неговото олигархично бъдеще. Но да не забравяме все пак, че Русия днес е една капиталистическа държава.
Атаката на САЩ в Украйна неслучайно съвпадна с тревожните за тях съобщения от Каспийско море и Азербайджан, че "огромните залежи" от нефт в района липсват и че тръбата Баку-Тбилиси-Джейхан няма с какво да се напълни.
Да не забравяме и затъването на Буш в Ирак и огромните проблеми на долара. В Украйна Буш блъфира много опасно. Това се знае в Москва и Пекин. Буш е слаб. САЩ са на ръба на катастрофата и се опитват да се спасят за чужда сметка, този път в Украйна.
Путин се опитва да изнесе топката по-далеч от Русия, даже в сферата на влияние на САЩ. Започва отново старата игра. Русия ще изнесе МИГ-ове за Венецуела, на което американците заявиха, че "те свалят МИГ-ове". Индийската визита на Путин беше да строи геополитически съюз с Делхи срещу САЩ.
От кризата в Украйна ще пострада цяла Западна Европа. Оттам все пак минават за Европа руският нефт и газ, като алтернатива в обозримо бъдеще няма да имат. На какво разчитат чиновниците в Брюксел.
След провала на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа на срещата в София, Москва вероятно ще "прескочи" Европа като партньор. Налице е тенденцията, която в близко време ще стане особено важна. Путин пое задачата да изгради най-силната коалиция в света от Индия, Китай, Русия и Бразилия. Тя ще бъде противодействието на САЩ и Европейския съюз, ще има три-четвърти от световното население и най-големия резервоар на природни ресурси, технически и научен талант.
Путин предупреди, че Русия може да се премине в търговията с нефт от долари към евро. САЩ ще бъдат взривени. Все пак Русия е световният втори нефтен износител и преминаването й към евро ще предизвика верижна реакция.
Русия противодейства и във военната област. През последните седмици идват постоянно съобщения за нови руски военни технологии и оръжия. На Запад се правят, че не четат тези новини, но това не променя нещата.
Русия съвсем не е толкова слаба, колкото я представят в САЩ и Европа. Това е част от манипулацията. По-опасният момент е, че сега САЩ са много слаби. Същото се отнася за НАТО и Европейския съюз. Това се знае в Москва. Путин все пак е продукт на времето на логиката и планирането и знае, че Русия разполага с всички геополитически, икономически и военни лостове, за да отблъсне атаката не само в Украйна, откъдето минава транзитът на руски газ и нефт. Ако ги няма, европейската икономика ще изгърми за две седмици. Изведнъж може рязко да се влоши обстановката за американците в Афганистан и Ирак. Продажбата на ракети на Индия и Китай ще преобърне баланса на силите в Тихия и Индийския океан. Да не забравяме, че Северна Корея е готова за война със САЩ, в това число и с изпреварващ удар. Как ще издържи такова напрежение Буш? Няма начин.
Разбира се, изострянето на напрежението по линията САЩ-Русия ще върне Европа под американския ядрен чадър, от който тя едвам успя да се отърве.
Русия има толкова много опции, че Путин няма да има проблем с избора на ефективните. Ако се окаже, че не е човекът за тази работа, кандидати за нови лидери със сигурност не липсват. В най-трудните моменти Русия ги е намирала в крайни варианти - Петър Първи, Иван Грозни, Сталин. Ако се наложи ще се появят аналози.
САЩ се опитват да набутат мечката обратно в бърлогата в момента, в който тя се събуди и излиза оттам. Тогава обаче тя е най-опасна и онова, което започва да прави не е много красиво...
...- Отново за годините и времето
- Нашият голям анализ: Всичко за „мръсната бомба“ на Украйна. Кой я даде на Киев.
- Геофизическата война се разгаря и навлиза в нов етап
- Глобалният воден дефицит става фактор на реалната геополитика
- Иран - Израел: пред развръзка.Кой, как и кога ще удари пръв
- Отново за гибелта на „Курск“ през 2000 г. Третата световна беше само отложена
Issue 116, Jan-Feb 2005 |
Краят на долара Американският долар вече не е на ръба на пропастта, той гледа в бездната. Въпросът не е дали доларът ще падне до 1,60 за... ⇨ |
Къде е новата студена война Няколко пъти писах, че студената война се връща. Сбърках. Тя въобще не е спирала - Югославия, Афганистан, Ирак, Грузия и... ⇨ |