Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

За "Курск", "Шквал" и Иран
Група за анализ на "Строго секретно"

На 12 февруари от Техеран дойде съобщението, че Иран е пуснал собствена производствена линия за торпеда. Министърат на отбраната Али Шамхани заяви, че "иранските военноморски сили сега ще получат оръжие със сложна и модерна технология, за да се "противопоставят на противника на морската повърхност и във водата" и добави, че новите торпеда могат да бъдат носени на хеликоптери, кораби и подводници.

Веднага се появиха въпроси, които ни връщат към катастрофата на руската атомна подводница "Курск" на 12 август 2000 г. в Баренцово море по време на тактическите учения на Руския северен флот, в която загинаха 118 офицери и моряци.

През февруари се появиха и други озадачаващи подробности или догадки, на които (следим катастрофата на "Курск" още от септември 2000 г.) сме длъжни да обърнем внимание и които, в контекста на ставащото в момента в Близкия Изток и Югоизточна Азия, могат да имат връзка с причината за гибелта на "Курск", т.е. атака на американска подводница срещу руския 145-метров подводен гигант.

Да се върнем към тези събития...

В края на юли 2002 г. правителствената комисия за разследването на "Курск" приключи своята работа. Нейният ръководител - вицепремиерът Иля Клебанов, съобщи официалната версия - експлодирало торпедо в подводницата.

Но всеки, който по-внимателно следеше катастрофата, разбра, че официалната версия беше лъжа.

Даже адмирал Владимир Куроедов заяви веднага след инцидента, че "е в 80 на сто сигурен, че "Курск" беше потопена от чужда подводница." Клебанов, който при други случаи не бързаше с изявите си, този път се появи пред медиите още на следващия ден и заяви, че не споделя гледната точка на адмирала, който би трябвало да почака с резултатите на правителствената комисия.

Подводници и кораби на САЩ и НАТО редовно извършват мониторинг на военните учения на руския флот. Това се отнася и за норвежкия шпионски кораб Marjate, който беше наблюдаван няколко пъти по време на това и предишни учения.

На 18-19 август, една седмица след гибелта на "Курск", американска подводница от класа Los Angelis влезе в норвежката военна база Хааконсверн (Берген) и закотви в близост до фрегата от класа "Осло", както показаха снимките на руските разузнавателни спътници.

Подводницата Memphis или Toledo имаше големи разрушения на носа. Дебелата гумено-керамична покривка беше разкъсана и вътрешната стоманена конструкция изглеждаше разрушена на доста голям участък. Американската подводница остана за ремонт 8 дни и напусна на 27 август за английското пристанище Саутхемптън.

Междувременно обаче директорът на ЦРУ пристигна в Москва (по същото време беше в София и Букурещ) като тази визита не беше планирана. Най-вероятно задачата на шефа на ЦРУ беше да потуши конфликта и да предотврати война между Русия и САЩ.

Путин и руското ръководство вече знаеха истината за катастрофата. На 19 август спомената снимка беше дадена на министъра на отбраната на Русия и на Путин, който беше в Сочи. Вероятно в проведените разговори с президента на САЩ - Клинтън, те направиха "търговията" и предотвратиха огромен конфликт, който със сигурност щеше да прерасне в термоядрена война. Отстъпката на Клинтън, наред с някои други, беше отказът му да изгражда националната противоракетна отбрана (която Буш не спази).

Какво се беше случило в Баренцово море?

Американското военно списание Jane’s Fighting Ships, пише за 2000-2001 г. "Атомната подводница Memphis от класа Los Angelis, номер 691, беше превъоръжена през 1989 г. с тестова платформа за нов тип експериментална технология, в това число нови видове оръжия."

Но според Клебанов причината за гибелта на "Курск" е била избухнало в нея торпедо. Но ето какво пишат експертите за намерения фрагмент от това торпедо: "...има парче метал от тялото на торпедото, което носи следи от локално топлинно влияние върху неговата външна страна... Отвън на фрагмента има следи от висока температура над 500 градуса ...На останалата част от фрагмента боята е ненарушена... Можем да потвърдим с голяма доза сигурност, че силен и внезапен удар е бил насочен срещу торпедото отвън, от лявата страна на подводницата й."

Фактически само част от торпедото носи следи от "мощно и внезапно физическо и топлинно въздействие".

Каква може да е била причината за него? Лъч от огън, газове, експлозия на кумулативен заряд или друг подобен феномен. Важно е да се отбележи и обстоятелството, че евентуален кумулативен заряд е ударил торпедото точно в мястото, което е незащитено вън от подводницата.

Може да се теоретизира за вида на използваното оръжие, но едно е сигурно. Унищожението на "Курск" не беше причинено от вътрешен фактор, от вътрешна експлозия или от грешка на екипажа. Не. "Курск" беше унищожена от мощен външен удар.

Малките антикорабни торпеда на НАТО - MK-50 и Stingray, са въоръжени с кумулативни заряди.

Какви решения бяха взети след гибелта на "Курск". Адмирал Куроедов веднага заповяда да бъдат свалени всички "дебели" торпеда от клас 298 и 298А от целия руски флот. Това бяха същите торпеда, които Клебанов обвини като причина за катастрофата. Това решение ще има фатални последици за цялата руска военна доктрина. Какви са те?

Да се вгледаме по-отблизо в торпедата 298 и 298А, наричани "дебелите момчета", заради техния голям 650-милиметров калибър. Те бяха създадени специално за унищожение на американските самолетоносачи и техните ескортни групи.

От момента на появата им преди 20 години руските "дебели" торпеда са кошмарът за американските адмирали. В началото на 80-те години САЩ възприеха нова стратегическа концепция с акцент върху морската сила (самолетоносачи и подводници, въоръжени със стратегически ядрени ракети). Тогава се появи руското "дебело момче", което може да пречупи гръбнака на американските самолетоносачи от невероятно разстояние.

Но има още една интересна "теория" за гибелта на "Курск". Както се разбра, на борда й имаше няколко VIP-пътници. Това най-вероятно бяха висши военни от Китай и двама араби. Те са били качени на борда с хеликоптери, за да участват в демонстрацията на ново оръжие, което може да преобърне цялата стратегия на морската война. Става дума за руското хиперзвуково торпедо "Шквал". Американците имат нещо подобно, наричано Supercav. Тези торпеда пускат горещ газ от второстепенна ракета, който е инжектиран във водата пред носа на торпедото. Горещината на газа изпарява морската вода, което дава възможност на торпедото да се движи в балон от пара с високи скорости до 1500 кнота. Нещо невероятно.

Но и това е нищо в сравнение с опитите на руснаците да създадат още по-бързо торпедо на магнитно-хидро-динамичен принцип - МХД-торпеда. Те са движени от МХД-ускорител, който изтласква водата много силно и намалява съпротивлението й. Скоростта на това торпедо може да е 6000 възли под водата.

Но да се върнем към "Курск". Вероятно американското разузнаване е било информирано за планираните демонстрации на новите оръжия от "Курск", заради което подводницата на САЩ е била близо със заповед да предотврати по какъвто и да било начин тази демонстрация. Именно в този момент е било взето решение - на локално или централно равнище, за изстрелване на торпедо по "Курск".

Баренцово море е много плитко там където "Курск" потъна. Взимайки предвид височината на горната врата на спасителната камера, дълбочината там е само 90 метра. Всички моряци имат индивидуални спасителни костюми. Освен това на борда имаше две малки спасителни подводници, които биха могли да евакуират целия екипаж.

Интересно е, че на една от бележките, която след това беше намерена в джоба на един от загиналите, беше написано: "Ние сме в спасителната камера. Двама офицери се опитват да отворят вратата. Те познават системата много добре. Но тя изглежда заключена."

Тук се появява нов и необсъждан вариант. Веднага след катастрофата е било взето решение за спасяване на VIP-гостите на "Курск" и за запазване на тяхната анонимност.

Крайцерът "Петър Първи", от който се командваше цялата операция в района е изпратил заповед: "Всеки, който доближи до "Курск" ще бъде потопен." След това е бил направен опит за изваждане от "Курск" на VIP-гостите. Руски кораб е доближил с две малки подводници на борда. Едната е била спусната и доближила до "Курск", тъй като на нея могат да се качат само 8 души, екипажът на "Курск" не е повярвал, че те ще се върнат пак и на борда е избухнала безредица. Няколко члена на екипажа са били убити. Офицерът, който отговаряше за оръжието на "Курск" след това беше намерен с куршум в главата.

След това корпусът на "Курск" беше изваден, но торпедният отсек, от който бяха извадени МХД-торпедата, в това число и суперзвуковите ракети "Гранит", остана на дъното.

А сега се върнете към началната информация, че в Иран беше пуснато производство на суперсекретни и супербързи торпеда, "които могат да променят хода на всяка война"...

Тайната на "Курск" още дълго време ще е ключът към много разиграващи се сега и в бъдеще събития.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 119, April 2005
На Марс има живот
Според експерти на американската NASA, вече съществуват доказателства, че на Марс има живот, скрит дълбоко в пещерите и ...
    Какво се случи на San Francisco
Първата американска атомна подводница от класа Los Angelis - San Francisco (SS N 711) катастрофира на 8 януари на 350 ми...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com