Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Китай спечели битката за руския нефт
Икономически анализ на "Строго секретно"

Последните седмици донесоха развитие на един от най-важните въпроси за Китай и Япония. Въпреки силното давление на Токио върху Москва за приоритетен износ на нефт за Япония, руският нов източен нефтопровод най-напред ще започне да доставя нефт на Китай, а след това на Япония, съобщиха от "Транснефт" държавният собственик на всички тръбопроводи на територията на Русия.

Японският министър на търговията заплаши Москва, че ще изтегли офертата си за финансиране с 11,5 милиарда долара нефтопровода, дълъг 4100 км до Находка на брега на Тихия океан, откъдето нефтът ще се изнася с кораби до няколко страни и преди всичко до Япония.

Това беше японският отговор на решението на Москва да изгради източния нефтопровод на два етапа, като първо ще е отклонението към Сковородино - в Източен Сибир и към Китай.

За тази цел руският министър на енергетиката Виктор Христенко вече разпореди изграждането до 2008 г. на първата фаза - за 6,5 милиарда долара, на нефтопровода от Тайшен (в Иркутския район) до Сковородино - на Амур. От Сковородино нефтът ще се транспортира с железопътни цистерни и по трасето към Тихия океан, дълго 2000 км. Изграждането на нефтопровода до океана ще стане на втория етап на проекта.

Това постави отново въпроса кой ще е първият клиент на руския нефт - Китай или Япония.

Сковородино е близо до границата на Китай, което предполага, че той ще бъде и първият най-голям потребител на източния руски нефт.

Проблемите с изграждането на това трасе започнаха преди повече от две години. Става дума за доставки на 1,6 милиона барела дневно. Най-напред в тях се намеси шефът на ЮКОС Михаил Ходорковски (тогава беше на свобода), който поиска да изгражда собствен нефтопровод от Ангарск (в Източен Сибир (където ЮКОС притежаваше рафинерия), до Дацин - терминален град в Северен Китай. Държавната китайска фирма China National Petroleum започна да строи своята част от китайската граница до Дацин. Тогава държавният "Транснефт" се намеси и блокира частната собственост на ЮКОС върху бъдещия нефтопровод. Постигнат беше компромис. "Транснефт" ще построи нефтопровода, а ЮКОС ще дава нефта за Китай.

Но започна разследването на Ходорковски за огромни данъчни измами и за опита му да продаде 40 на сто от ЮКОС на американска компания. Ходорковски беше пратен в затвора, а ЮКОС прекрати своето съществуване, като собствеността му мина към държавни нефтени компании.

Междувременно японското лобиране не успя да наклони везните в своя полза. Някои руски министри подкрепяха японската оферта. Но "Транснефт" беше привърженик на насочването на нефта най-напред към Китай, т.е. на трасето от Ангарск до Дацин за по-малко от 3 милиарда долара, за разлика от трасето от Ангарск до Находка, което ще струва 7 милиарда.

Москва все пак счита бъдещия терминал в Находка и неговата отвореност не само към Япония за по-перспективен. Заради това е и тази двуетапна двойственост.

Решението за даване на предимство на Китай има и политически оттенък заради стратегическото партньорство между Москва и Пекин. Ще припомним, че през 2004 г. беше постигнато предварително съгласие през следващите 25 години Китай да получи от Русия над 700 милиона тона нефт за около 150 милиарда долара. Целта на Пекин е ясна - да намали зависимостта си от вноса от района на Близкия Изток, Африка и Югоизточна Азия.

Японската реакция на решението на "Транснефт" беше наистина остра - да се оттегли от обещаното финансиране на Ангарск-Находка. Без да иска обаче в Токио помогнаха на "Транснефт", тъй като неговите шефове предупреждаваха срещу приемането на японската финансова формула, която обвързва разходите за строителството с доставки на гарантирани обеми нефт по преференциални цени.

От Токио през януари беше съобщено, че Кремъл е дал окончателното си предпочитание за японската оферта за нефтопровод до новия танкерен терминал в залива Перевозная, недалеч от пристанището на Находка. Оказа се обаче, че това не е истина. "Транснефт" съобщи, че доставките на нефт за Китай остават стратегически приоритет и няма да бъдат елиминирани в полза на японската сфера за Находка.

Но през януари от "Транснефт" все още не съобщаваха какво имат на чертожните маси. Това направиха сега - че искат да построят най-напред трасе към Китай за износ на 30 милиона тона годишно (600 000 барела дневно) и на втория етап трасе до Находка за 50 милиона тона нефт годишно (980 000 барела дневно).

Четири месеца продължи борбата между лобирането за Китай и Япония. Намеси се и Юрий Трутнев, назначен преди една година за министър на природните ресурси, който заяви, че "Транснефт" може да загуби контрола над новите нефтени и пристанищни проекти, особено на източния нефтопровод. Оказа се, че Трутнев действа под давлението на ЛУКоил и други компании, които имат проблеми с "Транснефт" и лобират пред Кремъл за неговото реорганизиране. С тези обвинения Трутнев беше блокиран и сега не дава изявления пред пресата.

На смесената руско-японска комисия в Токио министърът на енергетиката Христенко не се поддаде на японското давление и заяви: "Ние не изграждаме нефтопровод до Китай или Япония. Ние строим нефтопровод на територията на Русия. Първата част на проекта ще стигна до терминала в Сковородино. След това, като проектът започне да работи, ще изпращаме нефт от Сковородино по ж.п.-линия." Сковородино е доста по на север и изток от началното трасе на Ангарск-Дацин, предлагано от ЮКОС. Новият нефтопровод ще заобикаля северно изключително чувствителния екологичен район на езерото Байкал. От Сковородино руските нефтени доставки ще заминават с цистерни за Китай. Все още не е ясно какъв е железопътният капацитет на Китай, за да може да превозва нефта от Сковородино.

Актуалните карти показват, че руските и китайски железопътни линии се движат източно-западно паралелно по границата и засега не са свързани.

На втория етап ще стане изграждането на нефтопровода от Сковородино до Находка, като по този начин ще бъдат задоволени и исканията на Япония. Китай търси 30 милиона тона от тази тръба, а Япония - 50 милиона от Находка. Заради това ще строи нефтопровод за 80 милиона тона до Сковородино и за 50 милиона тона от Сковородино до Находка.

Предполага се, че руската страна няма да има проблеми с привличането на чуждестранни кредити за източния нефтопровод, даже ако Токио се оттегли със своята оферта за 11 милиарда долара.

Зад този проект обаче има и по-важни неща. На първо място в Кремъл е било взето решението за източната, а не за западната опция за износ на нефт към Китай и Япония, а не както се опитваше Ходорковски - към САЩ. Основният пазар за източносибирския нефт ще бъде Азия, а не западното крайбрежие на САЩ. Ако ЮКОС беше успял да продаде контролния си пакет през юли 2004 г. на американските Chevron-Texaco или Mobil, каквито бяха намеренията на Ходорковски, Русия вече нямаше да има независимост като нефтен износител. Не само Буш играе нефтени игри. Путин показа, че с по-малко средства може да се прави по-перспективен бизнес без да се водят войни.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 121, June 2005
Беларус - новата цел на САЩ
Беларус е новата цел на американската атака в Европа.Това посочи пред Дума-та директорът на руската Федерална служба за ...
    Прегръдката на дракона
Когато премиерът Вен Жибао посети Пакистан, за да вземе участие в откриването на пълноморското пристанище Гвадар, Китай ...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com