Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Краят на ЕС
или начало на нова единна Европа
Икономически анализ на "Строго секретно"

Онова, което става във Франция, май наистина е нова революция.

Европейският съюз е в колапс. Провалът да се договори новия бюджет показва, че 50 години след началото западноевропейската интеграция е загубила своята посока. Отиващият си председател Юнкер заяви, че "ЕС е в дълбока криза". Канцлерът Шрьодер добави: "Това е една от най-лошите политически кризи в европейската история", и обвини за това Англия, а чрез нея САЩ. Не случайно в навечерието на срещата в Брюксел се появи министърът на финансите на САЩ Джон Стоун, който оказа давление "Европа да се върне в атлантическото пространство". Това можеше да има само обратния ефект и в Европа да изкристализира нова "социалистическа модерна идеология", която да съвмести идеите на европейските леви и десни, и да стане идеологическата платформа, която сега липсва за изграждането на европейската супердържава.

Ако това не стане, Франция предлага своя модел на развитие, който е противоположен на англосаксонския и според Ширак се "основава на динамизма, индивидуалната инициатива, солидарността и социалния диалог". Така той повтори думите, казани по-рано от крайно леви и просоциалистически позиции от лидера на немската социалдемократическа партия Франц Мюнтеферинг.

Парадоксът се състои в това, че европейските десни, които са противници на социалистите, също не приемат американския неолиберален модел и по същество действат заедно със социалистите в едно поле за "защита на работните места". Така, само за няколко месеца, се стигна до нова политическа конфигурация в двете основни западноевропейски държави - Франция и Германия, в които левите и десните се превръщат в две крила на един и същ модел на общественото устройство, в който държавата играе значителна роля.

Така се оформи и извод, че сега се сблъскват два модела на посткапиталистическото общество - на американския империализъм и на европейският социализъм.

Според нас това е същността и на големия геополитически конфликт, който през последните години анализираме в "Строго секретно". От тази гледна точка станалото във Франция беше гилотината на неолибералния модел на САЩ, а гласуването с "не" всъщност беше проевропейско, но не за Европа, която се изграждаше досега, а за новата "майка Европа" на нациите върху социална основа и солидарност. Оказа се, че тези думи не са амортизирани.

На пръв поглед новият европейски хаос на "шахматната дъска" на САЩ е неочакван принос за техния девиз "разделяй и владей", в момент, когато Джордж Буш още не се е научил правилно да произнася на английски "европейски съюз".

По всичко изглежда, че Франция и Германия приеха предизвикателството на САЩ в новата епоха на глобализирането. Предпочетоха да направят това не на многонационална (в рамките на ЕС), а на национална основа, или на двустранен съюз - Франкрайх. Ако се върви по пътя на националното социализиране, може да се очаква, че евросоциализмът ще убие еврото. Ще припомним, че договорът от Маастрихт не позволяваше бюджетният дефицит да надминава 3 на сто от брутния национален продукт на съответната страна, т.е. лишаваше европейските лидери от тяхната най-голяма привилегия да харчат пари.

Но Франция, Германия и Италия не спазват това ограничение. При новите тенденции еврото може да стане излишно. 57 на сто от немците искат връщане към марката, а Бундестагът вече поръча доклад за юридическите последици от оттеглянето от еврото. Подобни тенденции има в Италия и Франция. Ето защо, след конституцията, в коша може да отиде и еврото. Още повече, че то беше политически проект, който от началото бе бойкотиран и торпилиран от Англия.

На този фон обединена Европа надрасна своите естествени предели. Странно е, че западноевропейските стратези, които 50 години акуратно строяха тази структура, в крайна сметка се провалиха нелепо и скандално. И се стигна до момента, в който даже Франция, която още от Наполеон е с най-силната идея за европейско единство и самата е символ на Европа, се отказа от единството на Европа.

Французите отхвърлиха прекаленото разширение на ЕС. Европа за западноевропейците е преди всичко западноевропейският съюз. Но надделя алчността на евробюрократите преди всичко спрямо Русия. "Русия най-накрая загуби своите васали, дайте да ги включим в нашата неоимперия", което е подкрепяно и от САЩ. "Голяма Русия загуби и част от своите земи, дайте по-бърдо да ги приемем, докато Москва не се е опомнила." И след Югославия, ЕС се набута в кавказкия лабиринт, в украинските, балтийските, българските, турските проблеми. "Дайте да лапнем колкото се може повече." Афганистан, Ирак, Иран, Узбекистан, Киргизстан. "Ще възстановим европейската империя и от Брюксел ще я управляваме."

На този фон Евросъюзът можеше само да рухне, защото експанзията му нямаше реална основа. Както трябваше да се очаква, настъпи моментът, когато някои европейски държави схванаха, че провалът е заради членството им в ЕС и че дължат лоялност и на собствения си народ. А когато от ЕС излезе една държава, други ще кажат: "Защо не и ние". Страните-членки ще намаляват, а заедно с тях и причините за съществуването на този политорганизъм, още повече, че липсва и юридическият фундамент - конституцията.

Обединени щати на Европа? Обединени от какво? От компромиса между политическото интегриране и запазването на правата на държавите-нации, от липсата на единство за имиграцията, вътрешните пазари, външната търговия, фермерството, риболова, околната среда, отбраната, данъците?

Франция даде първата и най-радикална демократична революция в Европа през 1789 г., тя даде и "майката на всички стачки" през 1968 г., сега дава урок по какъв начин да бъде постигната мечтата за Европа на нациите. Това е новата Френска революция. Дали ще успее?

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 122, Jul-Aug 2005
Девиацията на уродите
"Малоумието се повтаря постоянно, но всеки път очаква различни резултати." Това може и да са думи на Айнщайн, но за нас ...
    В Германия замириса отново на Маркс и Хитлер
Какво става в Германия? Въпросът е важен, защото онова, което ще изплува ще има огромно влияние за бъдещето на тази осно...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com