Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Ще има ли войни в космоса

САЩ се готвят за милитаризиране на Космоса. Буш ще подпише декрет за изпращане в Космоса на офанзивни и дефанзивни оръжия. С това ще бъде анулирана обявената от Клинтън през 1996 г. политика на мирния космос и нарушаване на всички досегашни писани и неписани международни договорености.

Това ще бъде изключително опасна крачка на САЩ, срещу която вече се обявиха Русия, Китай и Европа. Тя означава не само милитаризиране на Космоса, но и безкрайна надпревара.

Всяко разполагане на оръжия в Космоса ще срещне огромни финансови, технологични, политически и дипломатически препятствия.

Директивата беше разработена от ВВС на САЩ, за да осигури превъзходство в развитието на космически военни технологии, "за да се изпревари появата на подобни оръжия в други държави".

Американската военна промишленост е още много далеч от разполагането на орбита на космически бомбардировачи и изтребители. По-скоро Пентагонът разчита да разположи в Космоса компоненти от противоракетната си отбрана - спътници, които с лазери да унищожават балистичните ракети с разделящи се глави на началния етап на техния полет. Много по-опасни обаче са плановете за Global Strike - глобален удар, който предвижда космически кораби, носещи точно оръжие от половин тон за удари срещу центрове или ракети, базирани където и да било по света. Според документите на Пентагона това оръжие вече се нарича Common Aero Vehicle (CAV) и може да нанесе удар навсякъде по света до 45 минути.

Втора програма на Пентагона наречена Rods from God предвижда създаването на космически бомбардировач, който ще поразява цели на земята с цилиндри с титан, уран или тунгстен от Космоса. Тези глави ще се движат към Земята със скорост 11 587 км/час. Тяхната кинетична енергия при удара ще отговаря на неголям ядрен взрив.

Третата програма предвижда създаването на огромни огледала на спътници за насочване на лъчи към цели на Земята.

Четвъртата програма ще превръща радиовълните в оръжие, чиято сила ще варира от "потупване по рамото до изпържване".

Именно космическите лазери според експертите, могат да станат алтернатива на зенитно-ракетните комплекси.

През април ВВС изстреляха експерименталният микросателит XSS-11 с технически възможности за доближаване и унищожаване на военните разузнавателни и комуникационни спътници на врага.

Всяка крачка от страна на САЩ по пътя на милитаризирането на Космоса ще предизвика международна реакция и ответни мерки от страна на Русия, която вече предупреди, че ще отговори със сила. (През 2002 г. Буш се оттегли от Договора за антиракетната отбрана от 1972 г.) Русия и Китай предложиха подписването на международен договор, забраняващ разполагането на оръжия в Космоса.

Но Вашингтон отговори, че не вижда никаква нужда от контролиращи договори на Космоса. САЩ все още участват в Договора от 1967 г., забраняващ разполагането на оръжия за масово унищожение в Космоса.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 122, Jul-Aug 2005
"Топол" спря "про" на САЩ
Пентагонът реши да намали парите за разработката на един от ключовите компоненти на противоракетната си отбрана - прехва...
    КНДР разполага с ядрено оръжие
Ръководството на Северна Корея заяви за притежанието на ядрено оръжие като за свършен факт. Такава е оценката на някои д...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com