Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Основите на геополитиката
Какво става в геополитиката на Кавказ
Геополитически анализ на "Строго секретно"

Ситуацията в Кавказ става все по-сложна, като процесите там през близките години биха могли да взривят Евразия или да доведат целия район до окончателния стадий на балканизирането, което е и целта на САЩ - да държат в постоянно напрежение южната диафрагма на руската държавност.

От друга страна, именно големият кавказки район може да запази своята геополитическа цялост и да се превърне в съсредоточие на ефективно регионално политическо и икономическо сътрудничество.

Политиката на САЩ е ясна - активно да налага своето влияние върху различни изкуствено създадени райони, които разкъсват Кавказ на парчета. Така например аналитиците на корпорацията RAND още в началото на 90-те години стигнаха до великото географско откритие за Големия Близък Изток или Великия Среден Изток, който, според тях се простира от Судан до Пакистан и от Северна Индия до Великия Кавказки хребет, включващ, разбира се, основните нефтени райони на Близкия изток и Каспийския басейн. Окупирането на Афганистан и Ирак, напрежението около Иран и Сирия, всичко това са упражнения върху една изкуствено създадена карта на местността от американските геополитици.

Основното средство на американската политика е Грузия. Последната енергийна криза в тази страна в резултат на терористично взривяване на газопровода в Русия доведе до още по-силна вълна от русофобия в Тбилиси. Такъв градус на омраза страната не познава в своята история. Президентът Саакашвили сутрин загрява с нови атаки срещу Кремъл и чак след това стига до разсъжденията как да стопли измръзналите си съграждани, докато руските специалисти усилено ремонтираха взривените тръби в Северна Осетия и Карачаево-Черкесия.

Перспективите не са добри. Вече има закономерност, когато в една или друга постсъветска страна дойдат на власт крайно проамерикански режими, веднага тази държава потъва в студ и мрак, въпреки че отговорът как да бъдат заменени на топло и светлина лежи на повърхността.

Да се върнем накратко към близката история и да припомним, че през 90-те години основният вектор на геополитическото трансформиране на Кавказ се обозначаваше от постепенното оттегляне на Русия от Южен Кавказ с паралелно засилване на американското влияние и на атлантизма в района през Турция.

Трите южнокавказки републики бяха в неравностойни позиции. Армения се стремеше към Русия (паралелно развивайки отношенията си с Иран, Европа и САЩ), Азербайджан, който след силния уклон към Турция, започна да балансира между Анкара и Москва (отчитайки интереса на САЩ и Англия към нефтения му сектор), и Грузия, която особено при Саакашвили, както и Украйна в Черноморието, се превърна във флагман на проамериканската и антируска геополитическа ориентация.

Ситуацията се влошаваше и от серията междунационални конфликти (Нагорни Карабах, Абхазия, Южна Осетия) и от близостта до руския Северен Кавказ, който от своя страна имаше редица конфликтни огнища, на първо място в Чечня. Ситуацията се разклащаше и от ислямския фундаментализъм, вахабизъм и екстремизъм, нанасящи допълнително геополитическо напрежение.

След 2000 г. в района започнаха важни геополитически промени. Идването на Путин на власт символизираше последователната воля на Кремъл да си върне загубените позиции, да укрепи своето влияние, което постепенно се превърна в системни действия. Путин сериозно се зае с постсъветското пространство и на първо място с Кавказ, където Чечня беше най-болезнената точка на съвременната руска държава.

Но още по-сериозни трансформации станаха в геополитическата ориентация на Турция.

През 90-те години активната пантуранистка, пантуркистка и антируска стратегия на Анкара практически не даде резултати. Стана ясно, че потенциалът на Турция не е достатъчен, за да стане мотор на модернизирането на тюркските страни от ОНД. Едновременно Анкара все по-ясно осъзнаваше двусмислеността на атлантическата стратегия в новите условия. Ултиматумите, издигани спрямо Турция за влизането й в ЕС и регулиране на кипърския проблем според американско-европейските условия нанесоха силен удар по национално-държавното самосъзнание на турците. Продължаването на проамериканската и пронатовска политика към съседните държави постави Анкара в изолация сред другите ислямски държави, а постоянните търкания с Русия затормозваха потенциалните изгодни за турците икономически връзки. Последната капка стана американското нахлуване в Ирак, което изпусна духа на кюрдския сепаратизъм от садамовската бутилка.

В този момент турската геополитическа мисъл като че ли намери евразиатската си перспектива, като алтернатива на атлантизма. За политиката на Турция в Кавказ това означаваше търсенето на общи интереси с Русия и отказ от фронталния сблъсък, както и тестването на нови връзки с Иран и арабските страни.

Заради това САЩ заложиха предимно на Грузия, която се оказа в пълна изолация и противопоставена на всички съседни държави - Русия, Турция, Иран, Армения и Азербайджан.

Важни процеси стават и в Азербайджан.

Промените в ситуацията на Кавказ откриха и пред тази държава нови перспективи. Ако до определен момент изборът на Баку вървеше в дуалистичен формат - или Анкара, или Москва, сега тези полюси като че ли вече не са взаимоизключващи се и се забелязва възможност за обща руско-турска кавказка стратегия, в която на Азербайджан се пада важна роля.

Това може да означава и нов алианс на три евразиатски държави - Русия, Турция и Азербайджан, които са в сходно положение и което може да бъде и преимущество за запазване на историческата, национална и политическа идентичност.

САЩ обаче действат от противоположната геополитическа точка. Преди една година, на срещата на НАТО в Истанбул, Буш съобщи за проекта на Големия Близък Изток, както си го въобразява Вашингтон. Става дума за отстраняване на онези ислямски режими, които не искат да се подчинят на Вашингтон и следват собствена стратегия.

След Ирак на дневен ред са Иран и Сирия.

На Турция и Израел Вашингтон отрежда ролята на атлантически авангард, противопоставящ се на целия ислямски свят. Грузия трябва да бъде стратегическият център за готвещата се военна операция срещу Иран. Оттук американците дестабилизират ситуацията в Северен Кавказ, за да отвлекат вниманието на Москва от онова, което ще става на юг и да отслабят влиянието й в Армения и Азербайджан. Атлантическата стратегия никога не е заинтересована в създаването на устойчиви системи. Нейният приоритет е установяването на точков контрол над ключови пунктове.

Ирак и Афганистан ясно демонстрират този подход. САЩ завладяват основните стратегически пунктове и останалото оставят на автопилот. Позитивният дългосрочен сценарий напълно липсва.

Нещо подобно се разиграва и в Кавказ. САЩ теоретически са в състояние да открият и актуализират съществуващите конфликтни огнища, да провокират разрушителни процеси и да заемат контролиращите "височини". Но нататък не могат да направят нищо.

По този начин двете геополитически стратегии - евразиатската и атлантическата, прилагани спрямо Кавказ, са напълно противоположни и взаимноизключващи се. Тук, както и в шаха, не може да се играе едновременно с "белите" и "черните".

Нещата се усложняват и в ресурсно отношение. Засега атлантическият проект е концептуално формулиран и сериозно обезпечен, като ресурсите се извличат от самите участващи в него страни, а не от САЩ. По този начин те са обезкървявани допълнително и стават още по-беззащитни срещу атлантизма.

От друга страна, евразиатският проект все още е в етапа на съзряването, като се сблъсква с изкуствени и естествени препятствия.

Все по-силно влияние оказва и Иран. По време на сегашната зимна енергийна криза той намали доставките на газ за Турция със 70 на сто. Това беше отговор на искането на турския външен министър Абдула Гюл за по-голяма прозрачност в иранската ядрена програма и на слуховете, че Турция е дала съгласието си на Вашингтон за участие във война срещу Иран. Със 64 и 70 милиона население Турция и Иран са двете най-големи държави в района и са естествени съперници.

Но Турция е и мюсюлманска неарабска държава, на чиято територия САЩ имат разположени тактически ядрени оръжия (около 90 бойни глави) като вече може да са насочени срещу иранските ядрени съоръжения.

Станаха известни и редица срещи на израелския министър на отбраната Дан Халуц с турския военен министър Хилми Йозкок, като в центъра е бил "проблемът с Иран".

От друга страна, Турция не иска да унищожи добрите си икономически връзки с Иран (двустранната търговия) през 2005 г. достигна 4 милиарда долара), а турското разузнаване има добри връзки с иранските си колеги по кюрдския проблем.

Съмнително е Турция да разреши на израелските самолети да прелетят над нейна територия, за да нанесат удари по ирански цели, което означава, че турско-израелските връзки ще бъдат приключени.

Важни процеси стават и между Азербайджан и Иран. През последните седмици азербайджанският президент Алиев постоянно подчертава неутралитета на своята страна в изострящия се спор на Иран със САЩ и Израел. Още по-силна подкрепа за Техеран даде азербойджанският външен министър Елмар Мамедяров, който реално подкрепи правото на Иран за собствена ядрена мирна програма.

Причината за тази нова дружба отново са в геополитиката и енергетиката. Иран може да предложи на Азербайджан много по-ниски цени от онези, които му предлага руският "Газпром".

Това означава, че ако напрежението между Иран и Запада достигне по-висока точка Азербайджан ще трябва да направи труден избор.

Избор ще трябва да направят Турция и Грузия. Близките седмици ще покажат какъв ще е той.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 130, March 2006
Фалшиви "супердолари"
"Супердоларите" са почти идеални фалшификати. Печатат се на същата памучна хартия като оригиналите, шумят по същия начин...
    Сахалин - студеното черно Елдорадо
Това далечно и студено място е било при царете наказателна колония. Веднъж Антон Чехов е изминал тези 8000 км, разделящи...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com