Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Krassimir Ivandjiiski - Красимир Иванджийски
Залезът на зеления бог
07.2006

Не си спомням в толкова къс период да са се концентрирали финалите на толкова важни събития. След време ще се окаже, че това е било исторически феномен.

Не става дума само за срещата на Г-8 в Русия и за озоваването на Буш между ядрения Иран и ядрения армагедон, а преди всичко за срива на Pax Americana, и, в по-широк контекст, на глобалния Западен проект, който досега се градеше върху американския долар, като световна валута, с която ставаше покупката на нефта и газа. Това е същността на всичко.

Но докато сривът на долара е от 2001 г., едно друго събитие, от гледна точка на темповете на икономическите процеси, беше светкавично. Това е въведената от 1 юли 2006 г. конвертируемост на руската рубла. Запомнете това. Най-вероятно именно рублата ще заеме мястото на долара в световните финанси. Геополитическата битка намери нов фокус - сблъсъкът между долара и рублата. Не е трудно да се предвиди кой ще спечели.

Доларът продължава да пада. По-лошото е, че никой не знае как може да бъде спрян и какво ще става по-нататък. Десетилетия Западният проект се градеше върху емисията на долара като световна валута, която унищожи даже ролята на златото. Сега обаче, пред нашите очи, доларът напуска тази позиция и е изместван от еврото, йената, юана и рублата. Започва процес, който в рамките на реалната икономика, вече нещо не може да спре.

Какво ще става? Златото явно не е достатъчно за осигуряване нормалния оборот на всички съвременни пазари. На първо място са финансовите, които са виртуални и излишни. И с търговските нещо ще трябва да се направи, което ще ограничи мащабите на световното разделение на труда. Но проблемът е в обструктивната роля на Федералния резерв на САЩ, емисионната машина на долара, която е една частна кантора, нямаща намерение да се отказва от властта над света. Но доларът вече мина зад точката на невъзвращаемостта и галопира към повторение на Великата депресия от 30-те години, което може да започне през есента на 2006 г.

И именно в този момент се появява конвертируемата рубла, за да промени рязко пейзажа на икономическия свят. Това ще проличи скоро, въпреки че според някои икономисти рублата може да стане напълно конвертируема чак след 10-15 години. По-важна обаче е тенденцията.

С конвертируемата рубла руският нефт и газ вече ще се продават за рубли. На Русия е необходима не формална, а реална конвертируемост на рублата с нарастващо използване на международните разчети, преди всичко в търговията с нефт и газ. За западния свят конвертируемата рубла е финансов ядрен удар. След като Китай премина към валутна кошница при определяне на курса на юана и Иран откри своята нефтена борса, идва и руската нефтена борса с конвертируемата рубла.

На нефта се пада по-голямата част от световната търговия, която досега в 86 на сто беше деноминирана в долари, с които се изчисляваше и силата на САЩ. Сега другите държави ще трябва да купуват рубли с доларите и еврата от своите резерви, ще продават най-напред дългосрочните, а след това и кратките и спекулативни доларови позиции. Федералният резерв на САЩ ще се намеси, за да намали изтичането на капитали чрез валутни ограничения. Но и това няма да помогне.

На прага сме на глобална енергийна революция, която ще извади добивът, транспортирането и търговията на нефт и газ извън контрола на САЩ. Това са нови глобални търговски площадки, на които нефтът ще се продава за рубли, единни арабски динари и евро.

Реално, това е краят на петродолара и възходът на петрорублата. Руският износ на нефт е около 17 на сто от световния. Русия дава и 27 на сто от глобалния износ на газ. Тя е основният енергиен играч на планетата и ще печели от тази позиция. Неслучайно в навечерието на срещата на Г-8 в Петербург западните медии ескалираха атаките срещу Путин. Отдавна не си спомням и такова информационно ембарго. За конвертируемата рубла не спомена нито една основна западна медия. Защото тя означава реставриране на паритета между нациите и възстановяване на многополюсния свят.

Но и това не е всичко. В средата на юни Русия намали резервите си от долари и ги прехвърли към евро и английски лири. След Китай и Япония, Русия вече има третите валутни резерви от около 300 милиарда долара. Прехвърлянето им към евро ще продължи, тъй като около 40 на сто от вноса на Русия е от еврозоната, и само 4 на сто - от САЩ.

САЩ бавно, но уверено губят съюзници без да се считат неофитите, родени от цветните революции в България, Украйна и Грузия. Сред енергийните "революционери" се забелязва тенденция към обединяване на икономическите усилия. Така например Венецуела ще инвестира 1,5 милиарда долара в газовия отрасъл на Боливия и ще решава проблема с енергоснабдяването на Куба.

Енергийната революция все повече ще се отъждествява и със социалната революция в различни райони на света, с алтернативна ценностна система и нов подход към проблемите на екологията.

Западният свят затъва в депресията. Ясно е че му остават не повече от 10-15 години живот. Не е длъжен да умре, но се нуждае от коренно реформиране.

Кой проект ще надделее и каква ще бъде идеологическата конфигурация на света към края на XXI век е трудно да се гадае. Но светът се връща към социалния, а в редица отношения и към реформирания социалистически модел.

Доларовата финансова пирамида излезе извън пределите на устойчивостта и се обрече на саморазрушение. Давлението на американската военна машина да съхрани обвързаността на страните-износителки на нефт към доларовата платежна система се изчерпа.

През последното десетилетие Русия беше най-големият донор на западната икономика като й подари най-малко 800 милиарда долара, източени от олигарсите чрез износа на енергоресурсите. Те бяха вложени в доларови активи и работеха за поддръжката на глобалната доларова пирамида. Стигна се до абсурд - руските инвестиции в долари да надвишават два пъти обема на парите, емитирани от руската централна банка за обслужване на отечествената икономика. Но по този начин рублата постигна трикратен запас от устойчивост, стана най-стабилната и обезпечена с резерви валута без да има конвертируемост. Това беше вторият парадокс, който й дава възможност да получи статута на основна резервна валута. Заради това сега Русия е единствената страна, която може да задава въпроса за бъдещето на световната финансова система и да иска гаранции за нея.

В света вече започна подялбата на "американското наследство". САЩ слизат от сцената с глобална системна криза.

Ако имах няколко милиона евро, сега щях да ги инвестирам в Сибир и нямаше да ви обяснявам тези неща, за да нямам конкуренция. Но тъй като нямам тези пари (през 1990 г. сбърках опашките) ви ги обяснявам и твърдя, че светът се намира на прага на нова революция, чийто пропорции никой не може да предвиди и която ще има земетръсни последици за геополитиката на планетата.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 Issue 134, Jul-Aug 2006
Русия-САЩ: студена война или студен мир
Любовта свърши. Сблъсъкът на глобалните интереси на Русия и САЩ се изостри отново. Може би това все още не е студена вой...
    Защо този човек още не е в затвора
Огромният скандал в Италия, в който отново е забъркано лицето Симеон Сакскобургготски, ще придобие още по-широк междунар...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com