'24 | '23 | '22 | '21 | '20 | '19 | '18 | '17 | '16 |
'15 | '14 | '13 | '12 | '11 | '10 | '09 | '08 | '07 |
'06 | '05 | '04 | '03 | '02 | '01 | '00 | '99 | '98 |
През 2006-2007 г. светът вероятно ще навлезе в продължителна депресия.
Първият сигнал беше сривът на високите технологии на борсата NASDAQ през 2000-2001 г., когато загубите бяха около 10 трилиона долара. Но тогава САЩ бяха в добро състояние, имаха бюджетен излишък от 150 милиарда, въведоха данъчни улеснения, намалиха лихвите до най-ниското равнище за последните 40 години и именно тогава администрацията на Буш избра пътя на безпрецедентните разходи и войни, опитвайки се да компенсира поне част от загубите от срива на борсата през 2001 г. Но толкова големи загуби винаги водят до дълбока рецесия.
Сега, само 5 години по-късно, пукнатините в икономиката на САЩ са най-големите в историята. Правителството има огромен дефицит и е затънало в безнадеждна война. То няма никакви финансови ресурси да компенсира загубата на следващите трилиони. Може само да печата долари, както правеха германците с марките през 1923 г. Печатането означава повече и по-евтини долари, по-високи лихви и заради това хиперинфлация, дълготрайна и упорита депресия, която ще увеличи още повече дълга и ще фалират гиганти като General Electrics, General Motors и Ford. За да се стигне до падналите ангели по улиците на Ню Йорк. Пациентът е в кома и почти няма пулс.
Сега въпросът на американските централни банкери е как да запазят света като заложник на долара. Със сигурност няма нито една страна, която е готова да бутне САЩ в бездната, тъй като нито една не се нуждае от това. Най-малко Китай и Русия,
САЩ обаче са на ръба, само няколко крачки и няма спасение. Защото освен огромния си вътрешен дълг те имат по целия свят в други държави стотици и стотици трилиони долари готови да бъдат конвертирани от безполезни зелени хартийки в истински стоки и ценности. Твърдението, че "САЩ са твърде големи, за да паднат" , пропада по цялата линия.
САЩ изиграха последната си карта, нападайки Ирак със своето неефективно военно мислене, че войната може да спре икономическия им срив. Резултатите вече са ясни. Заради потъналата в дългове икономика американците повече не могат да водят конвенционални войни, даже срещу малки регионални сили без да ги плашат с ядрено оръжие. Американската военна машина не може да издържи нова война срещу Иран.
Светът все още не е в Трета световна война, но факторите, които доведоха до Втората вече са тук. САЩ предизвикаха Втората световна война след като отказаха да опростят дълговете на Франция, Англия и Германия от Първата световна война. САЩ настояваха Франция и Германия да им изплатят дълговете си докато Франция и Англия искаха Германия да им плати своя военен дълг, за да могат да платят своя на САЩ.
Сега САЩ са в позицията на Германия преди Втората световна война, но се опитват да шантажират света, тъй като не могат да платят своя огромен дълг.
Но сривът неизбежно ще стане. САЩ нямат средствата да водят нова световна война, тъй като вече са фалирали.
Това се опитваше да направи Хитлер - да излезе от примката на огромните дългове като заграби нови земи и нефтени залежи. По същия начин сега САЩ искат да блокират Русия и да получат контрола над нефтените залежи на Каспийско море. Историята се повтаря. Американската империя като Третия райх е обречена.
Вторият вариант - САЩ да изплатят дълговете си с икономически ръст, също е невъзможен, тъй като през последните 20 години те бяха деиндустриализирани. Чуждестранните инвеститори вече не желаят да спонсорират огромните дефицити на Америка. Новият шеф на Федералния резерв Бернанке пусна отново печатницата за долари, с които изкупува своя собствен дълг чрез офшорните хеджови фондове в Англия и Карибите, които инвеститорите не искат да купуват. Вместо да са нация-кредитор, САЩ станаха най-големият длъжник на планетата.
Малко хора си дават сметка за друг парадокс на актуалната ситуация. Китай днес играе ролята на САЩ през Втората световна война като кредитор, който отказва да изтегли юана от долара, освен в малки количества. Но и това не помага. Капиталът продължава да изтича от САЩ към по-спокойните пристанища на Европа и Азия. Това преви износът на САЩ (тъй като енергоресурсите поскъпват) по-скъп и не дава възможност на икономиката им да се възстанови. Финансовата криза вече е започнала. Лихвите, плащани от американските банки, не са достатъчни да неутрализират спада на долара.
Колко дълго още световните банки ще са съгласни с тези отрицателни спестявания. Няма да е дълго. Американската хегемония базира на долара, доларът се свива, заедно с него икономиката и самата Америка.
И предпоставките за Третата световна война отново се раждат в САЩ, но този път във варианта на една банкрутирала империя.
Във войната срещу Ирак американците направиха четири грешки: 1. Бяха убедени, че войната ще продължи само няколко седмици, че народът ще ги посрещне с червени килимчета; 2. Че разходите за кампанията ще бъдат около 40 милиарда долара (толкова бяха изчисленията на Пентагона); 3. Че американските компании ще получат милиарди долари от възстановяването на Ирак и че това ще изтегли САЩ от рецесията; 4. Че разходите за войната срещу Ирак ще бъдат платени от другите богати нации, като войната в Залива през 1990 г.
Нищо от това не се случи.
Фондовите борси на света са универсални барометри на капиталистическата икономика и те звънят тревожно пред буря. Световната икономика още не е потънала в урагана, но диханието му се чувства по целия фронт. И никой не знае откъде ще се вземат парите, за да бъдат платени дълговете. Ситуацията е абсурдна. Дефицитът на платежния си баланс САЩ преодоляват с крупни инвестиции от Япония, Китай и Южна Корея и с емисията на държавни облигации. Но негативният аспект на тази тенденция е, че тези страни влагат парите си във валута, която поевтинява и може да се срине. Ако това стане, загубите за Япония, Китай и Южна Корея ще бъдат огромни. В момента, в който почувстват, че наближава "часът Х" те ще престанат да купуват американски държавни облигации. И тогава доларът ще рухне. Икономическите последици за САЩ и останалия свят ще бъдат колосални. Заради това наближаващият колапс на американската икономика не радва никого.
Ако се погледне движението на най-важните американски борсови индекси ще се види, че от няколко години те не растат. Но и не се сриват. Dow Jones през последните 5 години намаля само с 0,8 на сто, т.е. след краха на интернет-компаниите през 2001 г., когато NASDAQ падна 70 на сто, рецесията не прерасна в пълномащабна криза. Но това се дължи на постоянния ръст на държавния дълг на САЩ. По този начин най-големият световен потребител - САЩ, отдавна потребяват само на вересия. Значи, на дълг се върти и останалата световна икономика.
Не е ясно какво да се прави по-нататък. Ако САЩ престанат да увеличават дълга си, ако въведат остра финансова политика, ако вдигат още лихвените проценти и приемат бездефицитен бюджет, това още по-бързо ще застреля световната икономика. Ще започне вълна на банкрути и съкращение на производството по целия свят, т.е. същата велика депресия.
Както и да се въртят нещата, резултатът е един и същ - световна криза, дължаща се на фундаменталните причини, криещи се в самия капиталистически начин на производство.
Колкото повече се отлага кризата, толкова по-унищожителна ще бъде в бъдеще. Така е винаги, когато от дъното изплува дълго потискано напрежение. Наближаващата криза няма да се ограничи до САЩ и ще носи световен характер. Онова, което сега прави Бернанке, няма да помогне. Повишаването на лихвените проценти ще доведе до забавяне на икономиката на САЩ и до спад на вноса от чужбина. В САЩ отиват 40 на сто от китайския, 20 на сто от индийския, 20 на сто от бразилския и 10 на сто от руския износ.
В момента силните на планетата не знаят какво да правят. Първият сценарий е да оставят всичко както е. Тогава нарастването на световните суровинни пазари ще се стовари върху всички национални икономики чрез "вторичните инфлационни ефекти", т.е. ретранслирането на поскъпващите суровини върху ръста на крайните продукти. Вторият вариант е ако американците решат да спасяват световната позиция на долара и рязко изострят паричната си политика. В този случай ще се появи реинкарнация на великата депресия, т.е. дефлационен колапс на икономиката и на финансовите пазари.
Засега не се прави нищо по нито един от двата варианта.
Третият вариант е САЩ да се откажат от ролята си на световен жандарм и да намалят държавните разходи, като ги ограничат само до отбраната. Ако държавните разходи бъдат съкратени, правителството ще може да балансира бюджета и едновременно да намали данъците. Но и американците ще трябва да ограничат своите разходи и да върнат степента на спестяванията си до 10 процента, както правеха през 1950-1960 г. Тогава дефицитът на търговския баланс ще изчезне и ще се появи възможност да се изплатят дълговете. И чак тогава, след тежката рецесия, американската икономика, ще започне да се изправя, опирайки се на вътрешните спестявания.
Появява се обаче основният въпрос, дали западното общество ще се съгласи да плати тази огромна цена, която искат от него, за спасяването на капитализма. Но и да стане, нещата вече са зад точката на възстановяването. Кризата ще бъде последната за сега действащата обществена и финансова система. Разбирайки това, световната олигархия ще върви в тази посока докрай. Заради това "часът Х" е вече съвсем близо.
...- Всичко е ясно: „ние, или те“
- Еврейската държава се преселва от Израел в Украйна
- Масони и ложи в България, т.е. фона, на който се появи частното лице Симеон Сакскобургготски
- Пси-оръжието се развива заедно с атаката на геофизическата война
- Зад геноцида в Газа и войната в Украйна се крият плановете на ционизма за „Голям Израел“ и „Хазария“
- Затегнете коланите: Първата глобална велика депресия.
Issue 135, August 2006 |
Кошмарът с долара става за сценарий и на най-големия трилър Лихвите на световните централни банки ще продължат да растат, но инфлацията едва ли ще бъде спряна, дедоларизирането на ... ⇨ |
Украйна в перманентна криза След дълги пазарлъци на 22 юни в Киев беше постигната парламентарна "оранжева" коалиция. Предишният премиер Юлия Тимошен... ⇨ |