'24 | '23 | '22 | '21 | '20 | '19 | '18 | '17 | '16 |
'15 | '14 | '13 | '12 | '11 | '10 | '09 | '08 | '07 |
'06 | '05 | '04 | '03 | '02 | '01 | '00 | '99 | '98 |
Голямата игра
САЩ-Китай-Русия-Европа
Анализ на "Строго секретно"
През юни и юли японските и американски новини бяха пълни с тревожните съобщения за предстоящо изстрелване на новата севернокорейска балистична ракета "Таеподонг-2", която може да застраши цялата територия на САЩ. Информацията най-напред дойде от японски спътници, които бяха засекли нараснала активност на ракетната площадка на КНДР в Масудан -ри, по-точно появата на 10 цистерни с гориво, което би могло да е за напълване на ракетата. Тъй като керосиновото гориво след това е трудно за източване експертите предполагаха, че това е последната крачка на Пхенян към изстрелване на новата ракета.
От своя страна, държавният секретар на САЩ Кондолиза Райс предупреди, че евентуалното изстрелване от Пхенян на междуконтинентална балистична ракета ще бъде оценено от Вашингтон като провокация. Според достоверни източници, въоръжените сили на Япония, САЩ са били приведени в повишена бойна готовност. От Пентагона даже съобщиха, че са активирали наземните прехващачи на антиракетната система. Известно е, че досега американците са разположили 11 наземни ракети във Форт Грийли (Аляска) и две във ВВС-базата Ванденберг в Калифорния за прехващане и унищожение на балистичните ракети в Космоса.
Последва изстрелването на ракетния бараж на КНДР - шест ракети Скъд и една Таеподонг-2
Според руски и китайски ракетни експерти, Северна Корея в момента може да изстреля балистична ракета с далечина до 6000 км, но само с конвенционално, а не с ядрено въоръжение. "Да се говори за КНДР като за ядрена държава е много преждевременно, заяви ген. полковник Виктор Исин. - В момента Северна Корея не е в състояние да изготви ядрен заряд с маса 1000 кг. Неотдавна Пхенян съобщи, че е успял да създаде такова устройство, но досега то не е изпробвано. Те даже нямат самолет-носител за него, да не говорим за балистична ракета."
Според Исин, без провеждането на ядрени изпитания, създаването на ядрен боеприпас с приемливи размери е невъзможно. Индия и Пакистан се опитаха да минат без опити, но бяха принудени да тръгнат именно по този път. Единствената страна, която успя да създаде ядрено оръжие без провеждането на опити беше Израел. Но той получи всички необходими данни от Франция, която преди това проведе свои ядрени опити в Алжир. Тел Авив получи от Париж не само ядрените реактори, но и всички други елементи на инфраструктурата, необходима за създаването на атомната бомба, и най-подробните данни за резултатите от изпитанията.
Според Исин, елементната база на ракетостроенето на КНДР се намира на равнището на 60-те години в СССР, когато ракетите 8К14 не летяха по-далеч от 300 км. Дължината на двустепенната балистична ракета Тепходен-2 е около 35 метра.
Според американски разузнавателни източници КНДР може да работи над обединяване на двигателите на Нодонг и Скъд за междуконтинентална балистична ракета, която може да лети пет пъти по-далеч и да стигне територията на САЩ.
От досега известните данни се знае, че Таеподонг-2 има радиус от 3500 до 5-6000 км, но според някои източници КНДР работи и над Таеподонг-3, която може да долети до 12 000 км. В такъв случай наистина цялата територия на САЩ ще бъде в нейния обхват, като след заплахите на Райс Пхенян отговори с официална декларация, че в случай на война "КНДР ще изтрие американските сили от лицето на Земята."
Къде е истината, никой не знае. Но нарастващото напрежение за пореден път показа пълната несъстоятелност на изгражданата от Буш антиракетна система, в рамките на която от три и половина години не е имало нито един успешен тест. Ако се запази досегашната степен на успеха, системата ще се нуждае от 50 години преди да бъде готова за изпробване в реални операционни условия. Въпреки това Пентагонът разглежда възможността от унищожение над Тихия океан на евентуални севернокорейски балистични ракети, "тъй като не е известно дали няма да бъде нещо друго, даже атака срещу САЩ."
От страна на КНДР неизвестните са повече. Известно е обаче, че КНДР може да е бедна държава, според западните стандарти, но притежава една от най-напредналите ракетни системи в света. Даже дългогодишната суша и блокадата не прекратиха ракетната й програма, развиваща се в две основни направления - като защита срещу атака, и за износ.
Известно е, че с помощта на съветски експерти и техници КНДР започна да произвежда ракети земя-въздух още преди 40 години. През 1971 г. КНДР подписа военен договор с Китай. След това Пхенян се съсредоточи върху самозадоволяване и започна да произвежда и настройва ракетен арсенал.
В момента се предполага, че КНДР разполага с над 800 балистични ракети, от които над 600 Скъд от различен тип и 200 ракети Нодонг. Ракетите Скъд включват Хвасон-5 с обхват около 300 км, и Хвасон-6 - 600 км. В Иран Хвасон-5 е известна като Шехаб-1.
Севернокорейските ракети със среден радиус са Нодонг-1, с обхват до 1500 км и бойна глава до 1200 кг. В Пакистан те са наричани Гаури, а в Иран - Шехаб-3.
Друга ракета със среден радиус е Таеподонг-1, (Нодонг-2, Родонг-2), с радиус 2500 км и бойна глава до 1000 кг. Именно този тип ракета беше изпробвана в полет над Япония през август 1998 г.
Таеподонг-1 SLV беше развита през 1998 г. и е с обхват 4000 км, като може да носи бойна глава до 100 кг.
Междуконтиненталните балистични ракети на КНДР са Таеподонг-2 (Нодонг-3) с радиус 6700 км и бойна глава до 1000 кг.
Тристепенната Таеподонг-2 има обхват до 12 000 км и бойна глава до 1000 км. Предполага се, че се разработва сега.
В момента КНДР покрива със своите ракети цялата територия на Южна Корея - 500 км, американските бази в Япония и всички основни японски градове - 1500 км, американските бази с Аляска и Хаваите - 4000-6000 км, и континентални САЩ - 6000+ км.
Ще припомним, че територията на Южна Корея е военнополитически плацдарм на САЩ и е в сферата на влияние на Вашингтон в Евразия. През 2005 г. в Южна Корея имаше 29 000 американски военнослужещи. Заради това САЩ посрещат на нож всички опити за евентуално обединяване на Северна и Южна Корея или опитите за укрепване на КНДР в икономическо и военно отношение. В американската стратегия за "световно превъзходство" не се вписва укрепването на каквито и да било регионални държави в Евразия.
Досега КНДР не предизвикваше особено безпокойство. През 2001 г. Пхенян заяви, че въвежда мораториум върху изстрелването на свои балистични ракети. През септември 2002 г. на преговорите в Пхенян, премиерите на Япония и КНДР постигнаха договореност за удължаване на този мораториум.
Както се очакваше, шумът около "заплахата от КНДР" послужи на САЩ да започнат инсталиране на противоракетната система Patriot в Япония. Системата е предназначена за прехващане на балистични ракети или самолети и според американските военни е в състояние да сваля евентуалната севернокорейска ракета.
Според японски източници, американците ще инсталират 3-4 батареи Patriot на Окинава до края на годината и ще изпратят там допълнително 600 войници. Една батарея РАС-3 се състои от 16 ракети. Едновременно американците придвижват големия си радар от японската база Шакири. Изграждането на радара беше съвместен проект на Япония и САЩ.
...- Русия въвежда оръжия на нови физически принципи. Какви са те
- Иран притежава един от най-големите в света арсенали от балистични ракети
- „Цената“ на Украйна на глобалната военно-политическа „борса“ e над 100 трилиона долара
- Какви са основните причини за войната на САЩ, Англия и Израел в Украйна
- Ядрената война на Израел върви много отдавна. Предупреждавахме ви
- Ционисткият контрол над основни властови центрове в САЩ. И не само там
Issue 135, August 2006 |
Как Вашингтон загуби Америка След 2000 г. целият латиноамерикански континент направи ляв завой, и стана антиамерикански, както никога преди. Никога п... ⇨ |
Valient Shield 2006 Масивните военноморски маневри на САЩ под названието Valient Shield бяха най-голямото съсредоточение на американски само... ⇨ |