'24 | '23 | '22 | '21 | '20 | '19 | '18 | '17 | '16 |
'15 | '14 | '13 | '12 | '11 | '10 | '09 | '08 | '07 |
'06 | '05 | '04 | '03 | '02 | '01 | '00 | '99 | '98 |
Стратегическа прогноза на "Строго секретно"
"Руската мечка се събуди", "Русия се изправи", "Русия напусна орбитата на Запада".
Така започват анализите за възраждането на Русия - с метафори, констатации и прогнози. Мечката наистина се събуди. Събуди се благодарение на ... русофобията. И именно заплахата на Запада от възраждането на Русия ускори нейното изправяне. Има такъв индикатор. Ако твоят враг е изплашен, значи си направил нещо, което е опасно за него. Ако на западната "общност" нещо не се харесва в поведението на руската мечка, значи тя най-накрая е направила нещо полезно за себе си. Какво е то?
Мечката вдигна глава и с мътен поглед се огледа. Нейният тежък поглед се спря на глутницата зверове, ожесточено спорещи недалеч. Съдейки по зъбенето им, вече деляха кожата на мечката. Но нейното пробуждане ги хвърли в шок. Джафкането спря и всички гледаха мечката с един въпрос - дали ще може да се изправи. И тя направи това за пореден път в своята история.
Русия започна да си връща бившата мощ и величие. Укрепва вертикалът на властта, намаля опасността от сепаратизма, налице е устойчив икономически ръст и повишение на жизненото равнище на населението, започна реализацията на крупни социално-национални програми.
Западът въобще не се интересуваше от ставащото в Русия, докато не му пречеше на основната цел - нейното ограбване и унищожение. Но постепенно отношенията между Русия и Запада започнаха да се влошават. Значи, Русия правеше нещо, което не беше по сценария на САЩ.
Изумително бързо Кремъл излезе от сътресенията, направи от тях изводи и задейства нови ресурси, като възстанови "бойния дух".
В голяма степен сегашната увереност на Русия е обусловена от рязкото подобряване на финансовото й положение, благодарение на високите цени на нефта и газа. В държавната хазна се натрупаха огромни резерви от 300 милиарда долара, трети в света. Смирението и обидите от първите години на постсъветския период останаха назад. Руснаците дават да се разбере, че вътрешната политика на страната не касае никого извън нея и че това е суверенна демократична държава. На международната арена руските лидери действат все по-уверено и остро. Така например на разположение на журналистите попадна запис с разговора на държавния секретар на САЩ Кондолиза Райс с руският външен министър Сергей Лавров на подготвителната среща на външните министри на Г-8 в Москва. От записа се виждаше, че Лавров и Райс почти през цялото време се ругаят и журналистите се превиваха от смях, когато им съобщиха, че тази среща е била "дружеска и без разногласия". А именно на нея стана нещо, което ще има дългосрочно значение. Лавров постави остро въпроса за сигурността в Ирак след убийството на четиримата руски дипломати и обвини САЩ за това. Тъй като Ирак е окупирана от САЩ държава, американците носят отговорността за убийството. Руските депутати в Дума-та направо обвиниха САЩ в косвена причастност към убийството на руснаците, което стана малко преди срещата на Г-8 и показваше, че наистина може да става дума за давление върху Путин заради Ирак и Иран.
САЩ вероятно очакваха, че заради трагедията Русия отново ще започне да се приближава към Запада. Стана обратното. Путин поръча на спецслужбите да намерят и унищожат убийците, като под "убийци" се разбира не само изпълнителите, но и поръчителите на престъплението. Ако се вземе предвид хипотезата за съучастие на САЩ и Англия, това означава много. Шефът на ФСБ Патрушев обеща 10 милиона долара за достоверна информация за убийците. Съветът за сигурност на Русия на 7 юли разреши на президента да използва в чужбина руските спецслужби като "оръжие на възмездието". Веднага се появиха сравнения с някогашния "Смерш". За първи път след Втората световна война държавният глава на Русия разпореди спецоперация срещу терористите извън пределите на Русия. И тъй като тази война ще бъде дълга, трябва да се очаква, че операцията на Русия ще бъде перманентна. Вероятно основен изпълнител ще бъде военното разузнаване в чиито рамки от 1998 г. действа спецгрупата "Заслон" от няколкостотин души.
Изводът от извършващите се пред нашите очи събития е, че глобалната архитектура на съвременния свят отново се променя стремително и че Русия пак застава в центъра на глобалната геополитика. Кремъл показа на своите отвъдокеански "партньори", че не се включва в тяхната игра на "съюз на християнството срещу исляма" и че при определени условия може да извърши пълен завой към Китай и ислямския свят.
Този стратегически избор на Русия е тясно свързан с възкръсването на мечката. Става дума преди всичко за Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС). И на последната среща пролича, че Китай счита сухопътният достъп през Казахстан към иранските и туркменски нефтени и газови залежи, ако не за въпрос на живот и смърт, то поне на единствена гаранция за мирното си развитие. В противен случай Пекин ще е принуден да търси енергийно осигуряване на своето бъдеще по много сложни пътища през контролирания от САЩ Персийски залив и Индийския и Тихия океан, т.е. под прицела на цялата военна мощ на американските военноморски сили.
А това означава, че арена на борбата на Пекин с Вашингтон за глобално лидерство в XXI век стават постсъветските републики в Централна Азия. Там обаче Русия няма намерение да се откаже от своето традиционно силно влияние. Обратното. Иска да го укрепи и даже да изгради отново съюзната държава, срещу което, при по-внимателен анализ, Китай едва ли ще има нещо против, а САЩ ще бъдат безпомощни. Защото над Централна Азия е сибирският енергиен склад, в който се намират поне 40 на сто от световните суровинни запаси. Засега превземането им от трета страна е защитавано от огромния ракетноядрен потенциал на Русия. Освен това, там тя, дали иска или не, е в епицентъра на най-големия геополитически конфликт през първата половина на нашето столетие. Това е сложна позиция, но с потенциално огромни печеливши последици.
Дилемата на Кремъл е, че или САЩ ще прекратят своите антируски действия на постсъветското пространство и ще признаят традиционната руска зона на влияние, или Кремъл в ускорен порядък ще реализира плановете си за геоикономическо и геополитическо взаимодействие с Пекин, което ще получи още по-голям смисъл след включването в него на "стара Европа" преди всичко на Германия. Това показва и възможностите за маневри на САЩ и Китай, които не са големи, като и двете държави трябва ускорено да разширяват своите връзки с Русия. Засега Китай е поне с едно десетилетие напред. Очертава се, че основният губещ ще бъдат САЩ.
Убийството на руските дипломати имаше обратния резултат - потвърди геополитическия курс на Русия на Изток. Друг избор едва ли може да се очаква. Само през април-май тази година имаше цяла поредица от срещи - на страните от Балтийско-черноморския регион, ГУАМ, черноморския форум, но който се обсъждаше една и съща тема - създаването на Балтийско-черноморска конфедерация като санитарен кордон около Русия.
Неслучайно именно преди срещата на Г-8 представител на Министерството на отбраната на Русия заяви, че тя няма намерения да обсъжда със САЩ проблеми, свързани с нейните тактически ядрени оръжия. След като не съществуват никакви международни договори за тях, Москва няма да преговаря по този въпрос нито със САЩ, нито с която и да било друга държава. Това е поредно предупреждение към навлизането на САЩ и НАТО в споменатия санитарен кордон, в това число и в България.
Последва още едно предупреждение. Руското външно министерство заяви, че договорът за конвенционалните сили в Европа, подписан през 1900 г. определящ таваните на оръжията, които съществуват на европейския театър, вече няма приложение, тъй като не отговаря на реалните промени. На 20 юни министърът на отбраната Сергей Иванов заяви, че "най-важният приоритет е развитието на ядрените сили за "сдържане". Последваха и думите на Юри Соломонов, основен конструктор на Московския институт за термотехнологии, т.е. на новите ракети "Топол" и "Булава", че до 2011 г. Русия ще има не по-малко от 2000 ядрени бойни глави. Руско-американският договор за съкращаване на нападателните потенциали ще приключи към 31 декември 2012 г. Според него САЩ и Русия ограничават своите ядрени потенциали до 1700-2200 бойни глави. Засега не се знае какво ще стане с руските ракети с огромна унищожителна мощ SS-18 Сатана и SS-19 Стилето. Но Соломонов каза, че САЩ ще бъдат информирани до 2 месеца. Новините няма да са много добри - Русия изпреварва всички други държави с потенциала си да прониква през каквато и да било антиракетна защита с 15-20 години. На фона на предишни забележки, че новите ракети "Топол" могат да носят и повече бойни глави, експертите са убедени, че те ще бъдат въоръжени с три ядрени заряда, а "Булава" - с 10, след като договорът СТАРТ-I, изтече през 2009 г. Тогава ще бъде пусната и новата атомна подводница "Юри Долгоруки" (Проект 955 Борей), въоръжена с "Булава", което означава, че тази дата ще бъде началото на нов етап в качественото развитие на руските ядрени сили.
Реално погледнато, светът в момента се намира не в състояние на нова студена война, а на организация на следващата световна война. САЩ отдавна се намират в ситуация на финансово-икономическа криза.
Историята се повтаря. Както до 1990 г., така и сега, главното за предотвратяването на световна война ще бъде правилната позиция на Русия.
...- Отново за гибелта на „Курск“ през 2000 г. Третата световна беше само отложена
- Дали Нибиру наистина идва /3/
- Дали Нибиру наистина идва /2/
- От гроба се показа ръка: „Мъртва ръка“.
- Този брой е двоен, дано не е последен
- Войната в Европа е неизбежна. Залози вече не се приемат
Issue 135, August 2006 |
Савойската афера на Сакскобургготски Забъркването на Симеон Сакскобургготски в далаверите на Виктор Емануил, Силвио Берлускони и италианските масони отново н... ⇨ |
Отново за зъбите зад усмивките Следващия път по-добре въобще да не се свиква Г-8, а направо да се обявява Третата световна война.Отразявал съм доста ср... ⇨ |