'24 | '23 | '22 | '21 | '20 | '19 | '18 | '17 | '16 |
'15 | '14 | '13 | '12 | '11 | '10 | '09 | '08 | '07 |
'06 | '05 | '04 | '03 | '02 | '01 | '00 | '99 | '98 |
Голямата игра
САЩ-Китай-Русия-Европа
Михаил Стефанов
2008 г. ще бъде годината на Китай. Колосът, новата суперсила идва.
Това е само част от оценките за Китай и 2008 г. Докато западният свят затъва в безпрецедентна рецесия, Китай, е обречен на статута на глобален колос с огромна икономическа мощ на международните пазари, високо равнище на вътрешно потребление и уникалната витрина на Олимпиада 2008 през август, която ще струва около 50 милиарда долара.
Няколко цифри за какво става дума:
- Китай е най-големият световен потребител на въглища, зърно, торове, клетъчни телефони, хладилници и телевизори.
- Китай е водещият вносител на желязна руда, стомана, мед, олово, цинк, алуминий и никел.
- Китай е водещият производител на въглища, стомана, цимент и 10 вида метали.
- Китай е челният световен вносител на дървесина.
- Китай е третият световен производител на коли - след Япония и САЩ. До 2015 г. ще излезе на първо място. До 2020 г. ще има 130 милиона коли по своите пътища в сравнение със сегашните 33 милиона.
- Китай произвежда половината от световните камери, една трета от световните телевизори и една трета от световните боклуци.
- Китайските градове дават 60 на сто от световното производство на копчета, 50 на сто от сребърните продукти и 55 на сто от всички фойерверки.
- Китай използва половината от световната стомана и бетон, и през следващото десетилетие ще построи над 50 на сто от световните нови сгради.
- Някои китайски фирми ангажират до 200 000 работници.
- Китай е използвала 2,5 милиарда тона въглища през 2006 г., повече от Русия, Индия и САЩ взети заедно.
- Китай има над 2000 топлоелектроцентрали, като пуска по една нова на всеки 4-7 дни.
- Китайската средна класа ще се увеличи от сегашната 100 милиона на 700 милиона до 2020 г.
Китай в момента е единствената страна в света, която взима мерки срещу прегряването на икономиката. Краят на 2007 г. изненада инвеститорите със седмото поредно повишаване на лихвения процент. Така Пекин потвърди, че има намерение да поддържа мерките за охлаждане на икономиката през започналите 12 месеца. От 21 декември 2007 г. лихвата по едногодишните депозити беше повишена до 4,14 на сто, а лихвата на заемите достигна 7,47 на сто.
С друга мярка за поощряване спестяванията да се държат в банките и да не се инвестират в акции или имоти Народната банка на Китай намали лихвите, плащани по текущите сметки, от 0,81 на 0,72 на сто. Така се поощряват китайците да държат парите си на фиксирани депозити, а не на текущи сметки или да плуват по стоковите пазари.
Това беше предшествано на 8 декември 2007 г. от 10-то поредно и най-голямо увеличение на резервните норми за банките. Новото изискване достигна рекордите 14,5 на сто. Това означава, че от всеки депозит от 100 юана банките трябва да запазят в своите трезори 14,5 юана като резерви, което ограничава възможностите за кредитиране. Централната банка увеличи този процент 10 пъти през 2008 г. Очаква се инфлацията да се запази на около 5 на сто през първата половина на 2008 г., и ще падне до 4 на сто през второто шестмесечие.
Тези мерки отговаряха на решенията на Централната икономическа работна конференция за изостряне на монетарната политика и ограничаване на "излишната ликвидност" в икономиката, т.е. твърде многото пари на пазара или в джобовете на китайците. На Конференцията присъстваха всички членове на Политбюро на ЦК на ККП и на правителството.
Определени са основните цели за 2008 г. - да се предпази икономиката от прегряване и от инфлация. За постигането им се ограничава финансовият поток към инвестициите и се увеличават правителствените разходи за стимулиране на вътрешното потребление.
Новите банкови лихви ще изтеглят от банковата система около 400 милиарда юана, което ще ограничи кредитирането, особено активно в началото на годината.
2007 г. беше петата поредна година с двуцифрен ръст от 11,6 на сто на брутния национален продукт, докато прогнозите бяха за 10,6 на сто. Търговският излишък надмина 290 милиарда долара, повече от очакваните 260 милиарда като общите валутни резерви на страната вероятно вече са над 1,5 трилиона долара, от които Китай започва да се освобождава с огромни покупки по света.
Това е особено важен момент. Китай активно реализира програмата за освобождаване от доларовите си активи чрез покупка с тях на всичко, което може да се купи с пари. Става дума за различни месторождения в Африка, технологии, огромни количества самолети от Европа. Беше разработена прекрасна схема, при която покупките в Европа се правят на кредит като залогът се гарантира с доларови активи, предимно американски държавни облигации. Разбираемо е, че в случай на начало на остър стадий на кризата, европейските банки ще получат не връщане на дълговете в евро, а именно тези залогови американски активи. Тук нищо не може да се направи. Европа е в капан в рамките на действащата финансова система. Да се откаже от нея е невъзможно, тъй като ценните книжа на САЩ имат все пак по-висок рейтинг и надеждност.
През 2008 г. Китай ще продължи активно да осъществява тази програма, както и програма за повишаване на вътрешното потребление и след 2-3 години рязко ще намали зависимостта си от кризата на съвременната западна финансова система.
Въпросите за евентуален икономически колапс на Китай са несъстоятелни. Трябва да се напомни, че икономическото развитие на Китай става не по пътя на "размиването" на износните доходи по цялото общество, както беше например в СССР, а по пътя на ангажирането на все повече нови хора в рамките на съвременното производство и по принцип със западни стандарти на потребление. Даже при рязко съкращаване на износа, картината в Китай няма много да се промени. Голямата част от населението, т.е. около 1 милиард китайци, няма да го почувстват, въпреки че ще се появи колосална група (според европейските мащаби) от десетки милиони хора, които ще бъдат силно засегнати. Но именно първата голяма група от 1 милиард представлява смисъла на движението на Китай към лидерството в целия свят.
Китайците разбират опасността и предприемат контрамерки - охлаждане на икономиката и нейното рационализиране. В обозримо бъдеще, ако няма някакви глобални непредвидими сътресения, никой не може да спре възхода на Китай. Целият XXI век ще бъде векът на Китай. Вместо прословутата Pax Americana светът навлезе в Pax Sinica.
Отказът на Пекин през ноември да допусне американската самолетоносачна група Kitty Hawk в Хонг Конг съвпадна с отказа да бъдат приети два американски миночистача, търсещи убежище от буря. Американските ВВС също получиха "не" за редовните полети за С-17 за снабдяване на американското консулство в Хонг Конг.
Непосредствените причини за тези мерки на Пекин най-вероятно бяха американските оръжейни доставки за Тайван, който Пекин счита за своя суверенна територия, и награждаването на Далай Лама от Конгреса на САЩ. Тези съвпадения показваха, че решенията са били взети на висше равнище в китайското централно партийно и държавно ръководство и че отношенията между Пекин и Вашингтон продължават да се влошават.
Новата голяма китайска стратегия се оформи от серията различни форуми в Пекин през втората половина на 2006 г. Тогава комунистическата партия проведе централна работна конференция на международните въпроси и направи пълен преглед на външната политика в присъствието на всички членове на Политбюро, провинциалните губернатори, държавния съвет, министрите, всички посланици и т.н. Започна фундаментална промяна, която доведе до думите на челен китайски дипломат към САЩ да си "затворят устата" по отношение на китайската военна програма.
След 2006 г. китайските лидери още няколко пъти потвърждаваха новата насока на външната си политика към изграждането на многополюсен свят в стратегическо сътрудничество с Русия. Потвърждение дойде и на 17-ия конгрес на компартията през 2007 г.
Междувременно станаха и някои конкретни военни събития. През октомври 2006 г. китайската подводница за първи път изплува в центъра на американска самолетоносачна група във Филипинско море, югоизточно от Окинава, което беше предупреждение към САЩ. През януари 2007 г. народната армия унищожи един от китайските атмосферни сателити с наземна ракета.
Съвместните китайско-руски маневри "Мирна мисия 2007 г." в Централна Азия през август 2007 г. бяха първата голяма демонстрация на военна сила. Последвалите китайски военни маневри, отработващи проблеми с Тайван и спорните острови в Южно Китайско море, показаха, че Пекин има намерение да проектира влияние и извън Тайванския пролив.
Колосът идва. Не само според Библията. И се казва Китай.
...- Дали Нибиру наистина идва /3/
- Дали Нибиру наистина идва /2/
- HAARP действа: новите системи в Швеция и Ice Cube в Антарктида
- Йемен - между Армагедон и Апокалипсиса
- Геостратегически съюз Русия - Китай - КНДР срещу диктата и хегемонията на запада
- И индийският "Чандраян-3" разкри лунната измама на САЩ
Issue 153, February 2008 |
Кога ще рухне пирамидата Валутно-финансовата бомба продължава да цъка. До взрива остават седмици, даже дни. Колосалната пирамида от дългове, инфл... ⇨ |
Кланът Ротшилд зад арменския геноцид Важна роля в теорията на конспирацията се пада на арменския геноцид. Това е проблем, който преследва Турция от десетилет... ⇨ |