Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Супероперацията Контрол на мозъка
TV—кошмарът за децата
Петър Топалов

Окончателно е доказано, че телевизията забавя развитието на малките деца. Въпросът не е колко дълго могат да гледат телевизия. Най-добре би било въобще да не седят пред телевизора. Даже възпитателните програми, предназначени за най-малките, не помагат за по-бързото присвояване на думи или за по-бързото им развитие.

Телевизията може да забави развитието на говора на няколкомесечно дете. Изследванията, направени с деца до 16-месечна възраст, показаха, че онези от тях, които гледат детски програми разбират 6-8 думи по-малко от децата, които не гледат телевизия. Колкото повече време детето седи пред телевизора, толкова по-големи са липсите в неговия речник. На децата на 12-24 месеца гледането на телевизия не вреди, но и не носи никакви плюсове.

От детските програми още 6-месечните деца би трябвало да развиват възможностите да разпознават формите, цветовете, звуците, да се учат на концентрация и да дадат основата за запаметяване на думите. Заради това родителите третират телевизията като електронна детегледачка. Всеки пети родител признава, че оставя детето пред телевизора, за да има повече време за себе си. С една дума - телевизорът е най-активната гледачка и родителите масово я използват за тази цел. Напълно погрешно и вредно.

За децата под 2 години, които гледат ток-шоу и спортни програми, това няма почти никакво значение. На тази възраст детето е активно само през известен период от деня. Ако тези часове прекарва пред телевизора, а не с родителите, не получава необходимите за неговото развитие стимули. Не е важно дали на екрана гледа "Пчелата Мая" или Опра Уинфри. Нито едното, нито другото няма да помогне на детето да стане по-умно или по-интелигентно. Детето под втората си година не разбира нито детските, нито възрастните програми.

Ситуацията е различна при децата над 3 години, които могат да спечелят от гледането на филмите, предназначени за тях.

Не може обаче да се стимулира интелекта на бебето до по-високо ниво, отколкото позволява неговата възраст и естествено развитие. При децата под втората година най-чувствителната част на тялото е допирът, а частта, която познава света - устата. Децата искат всичко да помиришат и опитат. По този начин най-бързо се учат. Няколкомесечните деца се нуждаят от пипане, пряк контакт, обяснение, пеене, разговаряне, прегръщане и т.н.

Извършен беше експеримент в който взимаха участие деца на 12-15 месеца. Част от тях наблюдават възрастен човек, който им демонстрира как да държат лъжичка. На втората група беше показан филм на същата тема. Резултатите бяха изненадващи. Децата, които имат презентация на живо, веднага могат да повторят показаното, докато на децата от втората група - филмът е бил показван 6 пъти.

Седенето пред телевизора на едногодишно дете не остава без следа за неговото развитие. Твърде много телевизия в твърде ранна възраст води до проблеми с концентрацията и трудности в науката. Децата не развиват познавателни и двигателни качества. Резултатът е такъв, че петгодишно дете не може да изрязва, не обича да рисува, има слаба двигателно-зрителна координация. Когато това дете стига до училище има проблеми с писането и изостава с уроците.

Опитите с 1800 деца в училищна възраст провериха уменията по математика, разпознаване на буквите и разбиране на текст, сравнени с времето, прекарвано пред телевизора от тези деца, когато са били под три години и на 3-5 години. От резултатите се вижда, че редовното гледане на телевизия през първите три години влияе отрицателно върху техните познавателни качества. Различна ситуация е при децата, които образователните програми и рисувани филми са познали чак в предучилищна възраст. Те имат по-добри резултати в тестовете за разпознаване на букви и запаметяване.

Разбира се, трудно е да бъде изолирано детето напълно от телевизията. Какво да се прави, за да има полза от нея? Най-важното е първият контакт с телевизията да стане след като детето е най-малко на 2 години и в началото да се ограничи до няколко минути, максимум половин час дневно и до приказките, избрани от родителите. Иначе от най-ранна възраст TV-кошмарът може да е пълен.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 153, February 2008
До 2013 г. няма да има лед в Северния океан
Промените на Северния океан стават много по-бързо, отколкото предполагаха учените. В своите прогнози за топенето на ледо...
    Мащабите на пси-оръжието
Пентагонът предприема безпрецедентни мерки за нарастване на мощта на психологическите операции и разширява тяхното прило...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com