Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

САЩ-Иран: още на дневен ред
Военен анализ на "Строго секретно"

Военната риторика на САЩ срещу Иран не престава. Администрацията на Буш не е свалила от дневния ред войната срещу Иран.

По-просто казано - военните симптоми са повече от мирните. Представители на Саудитска Арабия - съюзник на САЩ са убедени, че "Буш е решил да нападне Иран и ще го направи", и "че сме все по-близко до конфронтация."

Появата на анализа на National Intelligence Estimate (NIE), че Иран няма военна ядрена програма и че тя е била прекратена още през 2003 г. донесе само временна въздишка на облекчение. Буш и Чейни веднага оспориха изводите на NIE.

Поредната ескалация не закъсня. Това беше инцидентът от 5 януари 2008 г., когато, според американски източници, пет ирански скоростни лодки са заобиколили три американски военни кораба в Ормузкия пролив и са се доближили до "застрашителните 200 метра."

Но анализът на инцидента показа, че той е бил съчинен от американската страна. Може да се предполага, че САЩ и Израел търсят претекст за атака срещу Иран и продължават опасните провокации около него и в Ормузкия пролив. По същото време Буш правеше обиколка в Близкия Изток и се опитваше да мобилизира колекция от богати на нефт държави от региона срещу Иран.

Техеран доказа, че представеният от САЩ видеоматериал за инцидента е бил направен от файлови картинки, а аудиото е било изфабрикувано.

Все по-войнстващи сигнали идват и от Израел. През последните седмици правителството му и силни лобистки групи в САЩ оказват давление върху Буш да атакува Иран. Буш е съгласен, но вече е ясно, че няма достатъчно военна сила за атака срещу Иран, заради което Израел е все по-истеричен. От прехванатия дипломатически и военен трафик на Израел се вижда, че Буш едва ли ще предприеме военна агресия срещу Иран. Той не може да предложи и политически параван, зад който Израел да се скрие.

Така Тел Авив е стигнал до момент, в който е готов сам да атакува. Шефът на Моссад Меир Даган заяви, че докладът на NIE не е адекватен, тъй като Иран продължава своята ядрена програма, която носи "огромна опасност". Даган представи своите изводи на закрито заседание на комисията по външна политика и отбрана. Той съобщи, че Иран "ще изгради ядрен потенциал до три години и е главната заплаха за Израел."

Според израелските експерти, обявената от Техеран програма за пускане на спътници е прикритие за усъвършенстването на балистичните ракети с военно значение. Характерно е, че този доклад на Моссад се появи скоро след разработката на американските експерти, които изчислиха какви ще бъдат последствията от ядрена война между Израел и Иран. В анализа на вашингтонския Център на стратегически и международни изследвания - CSIS, се казваше, че в резултат на взаимни ядрени удари, Иран ще загуби около 20 милиона души, а Израел - 800 000. Тогава заместник-началникът на Генералния щаб на Иран Голамали Рашид заяви, че "докато Буш е на власт през цялата 2008 г., военна акция на САЩ срещу ислямската република е напълно възможна."

В началото на февруари Иран осъществи пробен пуск на космическа ракета-носител собствено производство. Тогава показа и своя първи космически център. С тази ракета до март 2009 г. Иран има намерение да изведе на орбита своя първи изследователски спътник "Надежда", който ще е предназначен за научни цели в Космоса и ще лети на ниски орбити. С този спътник Иран ще стане 10-та страна в света, притежаваща технологии за създаване и извеждане на орбита на изкуствени спътници, което е сериозен прогрес в ракетната технология на Техеран.

Руското външно министерство съобщи, че Москва е разтревожена от опитите на Иран да създаде ракета с далечина 4000 км. Но независимите експерти се отнасят скептично към съобщенията, идващи от Техеран.

Ще припомним, че през февруари 2007 г. Иран съобщи за успешен космически старт. Но по-късно стана ясно, че изстреляната ракета е долетяла само до условната долна граница на космическото пространство - 100 км, и не е носела никакъв полезен товар на орбита. Реакцията на Москва е оправдана, тъй като новият ракетен тест на Иран съществено облекчава САЩ в изграждането на тяхната ПРО в Полша и Чехия, чиято задача, според Пентагона е именно защита на Европа от военна заплаха от страна на Ислямската република. Но ако САЩ наистина се страхуват от ракетите на Иран, те трябва да разположат своята ПРО в близост до неговите граници, например в Азербайджан.

По същото време шестимата международни посредници - Русия, САЩ, Китай, Франция и Германия, съгласуваха проекта за нова резолюция на Съвета за сигурност за ядрената програма на Иран, предвиждащ мерки за въздействие върху Техеран без санкциониращ характер.

На другия основен фронт ставаха още по-важни събития. На 17 февруари трябваше да бъде открита отдавна очакваната иранска нефтена борса на остров Киш, на която ще се търгуват газ, суров петрол и нефтени продукти, но не с долари.

Тревожни са и други информации. На 4 февруари в израелското пристанище Хайфа пристигна американският крайцер San Jacinto, носещ антиракетната защитна система Aegis, чиято задача е да прехваща "балистичните ракети на Северна Корея и Иран." Aegis е съвместима с израелската противоракетна защитна система Arrow-2.

И така, всичко отново е на предишните места. Пътят към ядрения Армагедон в Близкия Изток продължава да е открит.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 Issue 154, March 2008
Грандиозната US-лунна измама /4/
В предишните части на поредицата "Лунната измама" се спряхме на невероятните фалшификации на американците с носещата рак...
    Мародерите от ЧЕЗ и Електроразпределение
Основен въпрос и тази зима беше електрозахранването, по-конкретно неговата уязвимост или направо липса. Оправданието, че...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com