Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Защо България падна в опашката на Европа

Две години след влизането ни в ЕС в България би трябвало да започва нов етап с ново качество на живота, с модернизиране на страната и нов оптимизъм.

Какви са реалностите? Ще отговорим с анализ според най-важните обективни международни показатели, нещо което досега в България никой не е правил не само защото не може, но и защото не иска. Картината е мрачна.

Анализът е разработен в четири основни раздела - икономика, общество, държава и демография.

За първите три са използвани 25 показателя. Резултатите за 27-те страни от ЕС са преизчислени на точки, като се приема, че най-доброто равнище на дадения показател възлиза на 100, а другите следват пропорционално, според дистанцията до най-добрия.

Големият брой показатели - 25, дава достоверна и обективна картина. Този подход е по-рационален от традиционните статистически и научни разработки.

На първо място от сумата точки за отделните страни-членки на ЕС беше съставен европейски "показател на развитието 2008". България е предпоследна, изпреварва само Румъния, която обаче ни изпреварва в категориите "общество" и "демокрация".

В най-важния раздел - "Икономика", България се намира на предпоследно място в Европа. Показателят брутен национален продукт на човек от населението е изчислен на основата на официални данни. Прави впечатление и високата инфлация в България, най-висока сред всички страни от ЕС, която изяжда икономическия ръст и може да ускори банковата и ипотечна криза.

От тази таблица се вижда, че ЕС е фикция и че всяка страна върви по свой път. Лидерите показват, че пътят към развитието минава през високо трудово ангажиране и висока производителност. Степента на либерализирането на икономиката не е решаваща. Важни са разходите за изследвания и развитие. Унгария, която през 90-те години беше хвалена като локомотив на нова Европа, днес е пример за провал на макроикономическата политика. По същия начин и балтийските републики удариха спирачки и имат проблеми с икономическото равновесие.

Във втория раздел - "Общество", България също е на предпоследно място, като тук сме изпреварвани даже от Румъния, след нас е само Литва. В абсолютната опашка сме по смъртността на 1000 раждания, по лошото качество на живота в столицата, ниския тираж на ежедневниците на 1000 души. Българинът чете най-малко в Европа. Избрани са комплексни показатели, даващи образа на съвременното общество.

В раздела "Държава", България не е на традиционното 26-то място, а по-високо - на 22-ро. Но показателите ни са много ниски при разходите за здравеопазване и образование, по средна гъстота на магистрали на 1000 кв. км и по "индекс на демокрация".

Особено тревожен е индексът на Гини, който отразява огромното разслояване на българското общество. Правят впечатление и големите разлики между държавите от Централна и Източна Европа. Болестта на обществото ни е корупцията.

Накрая е обобщаващият показател за така нареченото "Качество на демокрацията". Отново сме предпоследни, като след нас е само Румъния. Това ни поставя в групата на така наречените "повредени демокрации" от Източна Европа. От тази група успяха да се измъкнат само Чехия и Словения.

Ясно се вижда, че България в момента няма никакви шансове да започне да настига другите страни от ЕС. Заради това трябва да смени стратегията си към създаване на по-добро качество на живота, към повече икономическа активност, по-голямо производство и по-широки функции на държавата.

Лошо е, че България губи онова, което при другите е най-ценно - човешкият капитал. Огромната емиграция изпъди на Запад над 1,3 милиона българи - най-добрите, образовани и производителни. Спечели Западна Европа, ние и тук загубихме.

Още по-лоша е ситуацията в демографията. Тук България е категорично на последно място в Европа по броя на децата, падащи се на една жена. В актуалната система няма стимул за привличане на чужди инвестиции - ограничен пазар, липсва работна сила.

Ключът към развитието на икономиката обаче е обществото. Тук е основният конфликт. След 1990 г. се появи тезата, че е достатъчно да бъде пусната пазарната машина и тя ще създаде ново общество. Нищо подобно. В България едва ли ще има пазарен капитализъм, защото обществото не вярва в него и не го иска.

В момента България се намира в опашката на Европа. За съжаление много малко са обективните показатели, които могат да доведат до промяна на ситуацията. Ще разберете това, ако анализирате дадените таблици.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 154, March 2008
18 години след 10-ти ноември
В България след 1990 г. се появи капитализъм, който беше наречен бандитски, разбойнически, грабителски, хищнически, крим...
    В евробалканския терариум се появи нова опасна змия
В балканския геополитически терариум се появи най-опасното влечуго - "независимо Косово". По Балканите отново броди приз...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com