Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

РАЗВИГОР BUSINESS CLUB
Мародерите от ЧЕЗ и Електроразпределение
Как ви изнудват с монополна позиция
Екип на "Строго секретно"

Основен въпрос и тази зима беше електрозахранването, по-конкретно неговата уязвимост или направо липса. Оправданието, че това се дължи на "тежките климатични условия" е невярно и смешно. Причината отново е в самите енергийни предприятия - ЧЕЗ, Е.он и др., и в тяхната монополна позиция, осигурена им от криминалното приватизиране на българската електроенергийна система. Това засилва крещящата необходимост от масова потребителска защита срещу неправомерните действия на монополните организации в техните конкретни изяви.

В няколко броя на "Строго секретно" ще се спрем на тези важни обществени въпроси и начините на противодействие, предвидени от закона.

Добре известните проблеми с енергийните предприятия се укриват умело от тях. Но от друга страна самите потребители не си знаят правата. Не знаят и технологията за манипулация от страна на електроразпределителните предприятия (ЕРП), които съзнателно провеждат корпоративна политика на генериране на доходи от недоставена и непотребена електроенергия. С една дума - плащате за нещо, което не сте получили. Монополистът продавач - "ЧЕЗ-Електро България" АД и монополистът доставчик - "Електроразпределение-Столично" АД, си съчиняват нереали сметки, с които измъкват и последните левове от вашия джоб.

В началото ще се спрем на най-актуалния пример, така наречените "корекции на сметка за минал период" според Общите условия на енергийните предприятия (ЕП). Осведомени източници твърдят, че само на територията на София става дума за около 3 000 ощетени потребители, които са изнудвани неправомерно да платят недължимо начислени суми за общо над 9 милиона лева.

За проверка на "правилното отчитане" на електромерите в ЕРП е създадена специална вътрешна структура "Енергиен контрол". Самите те се определят като "енергийна полиция", която замества независимите външни експерти. Пълен абсурд ­ операторът на мрежата си присвоява правото на контрол и сертификация на така наречените средства за търговско измерване (СТИ), т.е. на електромерите. Електромерите са си негови, но "корекциите" винаги са за сметка на хилядите потребители. Ако електромерът отчита "неточно", "с грешка", има скъсана пломба или повреден контролен знак, въпреки че е собственост на монополиста, тежестта от "корекцията" се покрива от потребителя.

На практика, представители на енергийното предприятие могат да твърдят, че вашият електромер не отчита правилно потребяваната електроенергия и че е останал незаплатен ток, тъй като "не е бил отчетен". И това е винаги е за сметка на потребителя. Не става дума за прословутите ромски злоупотреби, а за хиляди нормални потребители. Доколкото ни е известно, няма и един случай търговецът да е направил корекция по констативен протокол в свой ущърб. На потребителя се обяснява, че е съставен акт за констатиране на нарушението (често "помагат" и районните управления и прокуратурата). Въз основа на него се съставя предложение за корекция на сметката за електрическа енергия за няколко месеца назад. Това предложение никога не се съгласува с потребителя. Потребителят разбира за начислената допълнително сума едва след като получи съобщението да я заплати.

Действа законът на монополиста. Той сам си определя дали правилно работят електромерите, които са негова собственост, колко "реално" е било потреблението и колко "трябва да му се доплати". И срещу тези фирми има хиляди зяпнали от наглостта им хора.

Потребителите само на теория имат право на алтернативен избор на енергиен доставчик. Според Държавната комисия за водно и енергийно регулиране (ДКЕВР) изборът на енергиен доставчик е противодействие срещу монопола. Потребителят трябва да има възможност да избира както търговеца, от когото да купува електрическа енергия, така и доставчика, чиято електроразпределителна мрежа използва. Реално обаче има множество търговци на електрическа енергия и един собственик на почти цялата електроразпределителна мрежа за определена територия от страната. На практика се получава, че този собственик заема монополно положение спрямо всички други енергийни предприятия на пазара и спрямо потребителите.

При това положение твърде лесно е върху потребителя да се прехвърли цялата финансова тежест от неподдържането и несертифицирането на електромера. Така, средно годишно на около 3000 потребители се налага "корекция", т.е. фактическа глоба. Изнудената "корекция" се оказва в пъти по голяма от реално потребената за периода енергия.

Вторият актуален проблем, който заслужава особено внимание, е, че ЕРП включват в цената на тока разходите по изграждане и поддържане на мрежата, а реално ги прехвърлят върху потребителите. Това е добре известно на строителните фирми, които също ги прехвърлят на своите клиенти. За какво става дума?

За получаването на строително разрешение се изисква строителната фирма да представи документ за съгласуване на бъдещия строеж с ЕРП. Неговият отговор обикновено е, че според съответните технически изисквания трябва да бъде изградена надземна, подземна и трансформаторна част, която обикновено е от възможно най-отдалеченото разстояние, изискващо технически и материални консумативи, надвишаващи нуждите на обекта с пъти. И винаги "за съжаление" в конкретния момент съответното електроразпределително предприятие съобщава, че изграждането на мрежата с подобни показатели е предвидено за бъдещо неопределено време. Така, ако строителната фирма иска да изгради обекта, трябва да изгради и електрическата мрежа, да прекара кабелите, да си направи трафопоста, да монтира измервателните табла, за които законът сочи, че са собственост на електроразпределителното предприятие (ЕРП). Разходите, които би трябвало да са изцяло и предварително поети от ЕРП, се прехвърлят върху строителя. Строителната фирма пък включва разходи по изграждането на мрежата в цената на апартаментите и в крайна сметка се поемат от купувачите на жилищата.

Но и това не е краят. Идва следващият етап от електро-строителната драма - изкупуването, т.е. когато собственикът поиска да му бъде платена инвестицията от електроразпределителното предприятие и да му бъдат върнати парите.

На първо място те обикновено не се връщат в пълен размер, освен по съдебен път. На второ място, процедурата по изкупуването на съоръжението от електроразпределителното предприятие е преднамерено сложна и съдържа изисквания, които предопределят отказа на електроразпределителното предприятие. То назначава експертиза (отново от свои служители, както при електромерите) за оценка на стойността на съоръжението, която обаче вече отразява и амортизацията. Така, ако случайно собственикът на обекта получи обратно някакви пари, за това ще са необходими разправии, най-често с ангажиране на специализирани адвокати, като в крайна сметка може да получи максимум 50 на сто от реалната инвестиция.

На други проблеми, свързани с тази важна тематика, ще се спрем в следващи броеве на "Строго секретно".

Но и от разгледаните по-горе примери се вижда, че става дума за проблеми с голяма обществена и социална значимост, зад която се крие присвояване или откровен грабеж чрез монополни позиции на милиони левове в полза на енергийните предприятия, ощетяващи хиляди потребители на ток. Въпреки многобройните сигнали към Държавната комисия на енергийно и водно регулиране, досега нищо не е направено.

Редакцията на "Строго секретно" създава постоянна структура за защита интересите на потребителите и възстановяване на неправомерно надвзетите суми.

Съдействието на "Потребителска защита срещу монополни организации" можете да търсите на телефон - 9743 974, 9 866 106.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 Issue 154, March 2008
САЩ-Иран: още на дневен ред
Военната риторика на САЩ срещу Иран не престава. Администрацията на Буш не е свалила от дневния ред войната срещу Иран.П...
    Русия: залогът на играта е за всичко
Преди години започнахме един наш анализ за Русия с приблизително следните думи: "Мечката вдигна глава и погледна с мътен...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com