Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Средиземноморският съюз - към ново разделение на ЕС

Идеята за изграждането на Средиземноморския съюз лансирана напоследък от френския президент Никола Саркози е плагиатство. Тя се появи още преди години от стремежа на САЩ и ЕС да разделят Близкия Изток и Северна Африка в собствени сфери на влияние. Разделението трябваше да стане между френско-немските и англо-американските интереси като най-активно се използва и военната машина на НАТО.

Източното Средиземноморие и неговите газови ресурси трябва да влезат във френско-немската сфера на геополитическо, икономическо и военно влияние. Целият средиземноморски район - от Мароко до Ливан, трябва да служи на френско-немските интереси, но преди всичко на френските.

Зад тези планове има обаче много по-сложна картина. Това е стремежът целият огромен район - от Мавритания до Персийския залив и Афганистан, да бъде поделен между САЩ, Англия, Франция, Германия и други техни съюзници.

Още преди срещата на НАТО в Рига през 2007 г. западните държави се договориха, че западната периферия на "дъгата на нестабилността" ще бъде под командването на НАТО и под отговорността на Франция и Германия. За това говореше и през октомври 2006 г. тогавашният външен министър на Германия Йошка Фишер - представител на новия френско-немски съюз, че политиката на Берлин и Париж "трябва да е на Изток", като Близкият Изток и водите на Източното Средиземноморие са "новите граници на Европа".

По този начин Германия и Франция биха станали моста на САЩ към Евразия, но не през Русия, а през Турция и Близкия Изток.

Именно това преориентиране на външната политика на Париж и Берлин доведе на сцената Ангела Меркел и Никола Саркози. Но доста преди Саркози да бъде избран за президент, Меркел вече говореше за включването на Турция в рамките на специални отношения с ЕС.

Но и това не е нещо ново. Още през 1997 г. Збигнев Бжежински заяви, че Франция търси роля в обединена Европа и вижда себе си и като ядро на нов съюз в Средиземноморието и Северна Африка, които споделят "общи интереси". По този начин Париж прокарва и англо-американското влияние в Средиземноморието.

Не трябва да се забравя, че ЕС е съюз, в който исторически се отразяват както френско-немските, така и англо-американските интереси. Чрез своите специални отношения с Англия, САЩ имат плацдарм в ЕС, който все още се доминира от интересите на Германия и Франция. За да си осигурят още по-силно влияние САЩ и Англия искат интегриране на Турция, както в ЕС, така и в Средиземноморския съюз, но чрез Израел. Двойното членство на Турция в Средиземноморския съюз и ЕС ще отговаря на англо-американските интереси.

Важна крачка в тази посока беше Либия. След падането на Багдад през 2003 г., Кадафи се предаде пред ултиматума на западните сили.

На този фон търговията между Париж и Триполи за съдбата на българските сестри не беше изненада, въпреки че шокира европейската общност. Те бяха използвани от Саркози за оправдание на икономическите връзки с Либия, нация, която преди това беше постоянно демонизирана като "нарушител на човешките права."

Основните медии в ЕС представиха тази инсценировка като самостоятелно действие на Саркози. Но нищо не е по-далеч от истината.

"Освобождаването" на българските сестри дойде след големи англо-американски военни и енергийни договорености с Либия. През май 2007 г. английският премиер Тони Блеър съобщи за оръжейни договори с Триполи по време на своята визита там. Същото се отнася и за Саркози, който освен оръжейните сделки, подписа и договор за изграждане на ядрен реактор на Кадафи.

Канцлерът Ангела Меркел заяви, че идеята на Средиземноморския съюз застрашава ЕС и неговите институции, но след това се отказа от тези думи. Става дума за лицемерие, т.е. играта на Берлин, с потвърждения и опровержения, е преднамерено заблуждаване на европейската общност. Така например Берлин би трябвало предварително да одобри оръжейния договор между ЕС и Либия, тъй като фирмата е френско-немска с частно и държавно участие, т.е. контрактите нямаше да бъдат възможни без съгласието на Берлин.

Франция и Германия - при Меркел и Саркози, стават партньори на англо-американските войни и на техния проект за "нов Близък Изток". Това е цялостна геостратегия, изразила се в разширението на ЕС и на НАТО след 1990 г.

Интересът на Париж и Берлин към Средиземноморския съюз се изрази и в Средиземноморската инициатива на НАТО, която създава рамката на разширението на пакта и включването на Израел като неформален член. Мароко, Алжир, Мавритания, Тунис, Египет и Йордания са членове на Средиземноморската инициатива. Единствените страни, които не участват в нея са Либия, Сирия и Ливан.

По този начин целият средиземноморски басейн става "вътрешно езеро" на НАТО. С операцията в Косово и Албания ще приключи и контрола над Адриатическо море. Ще припомним, че Франция, Германия, Италия, Испания и други страни от НАТО и ЕС имат диалог с Израел за Ливан, Сирия, Палестина, Ирак и Иран, особено след 2004 г.

Активното присъствие на Израел е неговата гаранция към основните му съюзници - САЩ и Англия, че Франция и Германия няма да монополизират Средиземноморския съюз.

Не е необходимо да сме пророци, за да предвидим, че такава структура не може да издържи геополитическите реалности и противоречи на интересите на Северна Африка, страните от Близкия Изток, Балканите, на Русия и Китай. Тя противоречи и на интересите на Германия, която не е средиземноморска държава и ще бъде маргинализирана.

Съвсем не е ясно какво ще спечелят от този Средиземноморски съюз повечето страни-членки на ЕС, които нямат крайбрежие на Средиземно море. Най-малко пък ще спечелят новите страни в ЕС, като България, които ще останат на далечната периферия.

Саркози прави опит да предефинира същността на Европа и нейната геополитика, и да включи Турция в ЕС през някаква задна врата, да не говорим за Израел.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 155, April 2008
Независимостта на Косово е прологът
Отварянето на Кутията на Пандора в Косово ще има изключително важни последици в регионален и глобален контекст.Ще се спр...
    Пентагонът тренира война в Каспия
Както се очакваше, цената на барела нефт надмина 100 долара. В момента не е възможно да се предвиди дали към края на год...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com