Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Двуглава мечка или матрьошка от Арбат
Или сдвояване на властта
Група за анализ на "Строго секретно"

Важният въпрос сега е как ще живее Русия при новия президент Дмитрий Медведев и новия премиер Владимир Путин. Такава конфигурация на властта в страната още не е имало. На сцената е млад, амбициозен и с големи конституционни пълномощия президент и силен премиер с осемгодишен предишен президентски опит, който стана и национален лидер на страната.

Как в тази ситуация ще се развива вътрешната и външна политика на Русия?

Какви промени ще стават в структурата на властта?

Какви ще са отношенията между президента и правителството?

Някои отговори вече бяха дадени, други ще дойдат скоро. Въпреки западните анализатори и тяхното пожелателно мислене, едва ли ще се стигне до двудържавие, двувластие, двуцарствие, тандемократия и други словосъчетания.

Преди всичко двувластието не е възможно, тъй като няма да има два центъра на властта. Медведев и Путин ще са единен, но сдвоен властови център, което означава, че най-вероятно ще решават въпросите заедно и ще излизат публично с готови решения, като тежестта ще се измества към икономиката и социалната сфера.

Ключов атрибут на властта в Русия ще остане контролът над Газпром и Роснефт, над телевизионния Първи канал и телеканала "Русия".

Що се отнася до политиката на Медведев, Путин вече я обясни на Ангела Меркел в Москва. Сигналът към Запада беше ясен: "Не очаквайте, че с Медведев, когото считате за либерал, ще ви бъде по-лесно. Той е истински патриот и най-активно ще отстоява интересите на Русия на международната арена."

Това означава, че при новия властови тандем "Путин-Медведев" Русия ще провежда още по-ясно изразена национална политика и че външният курс няма да бъде променен по отношение на разширението на НАТО, евентуално с Грузия и Украйна, ПРО на САЩ, Косово, Абхазия, Приднестровието и т.н.

Патриотизмът на новия президент Медведев няма да се състои в "затягането на гайките", а в запазването на стабилността на държавата, постигната при Путин, което ще бъде още по-необходимо на фона на кризата, в която навлизат САЩ и Запада, и турбуленцията, която очаква целия свят. Абсурдно е да се предполага, че в тези условия Путин и Медведев могат да си позволят персонални конфликти. Външната политика едва ли ще бъде оставена на откуп на Медведев. Възможно е на срещата на Г-8 да пътува Медведев, а срещите Русия-ЕС ще останат при Путин.

Тежестта на проблемите ще се премести към икономиката. Путин заяви, че пътят, по който тя досега вървеше с нейния суровинен профил ще свърши рано или късно с крах и че Русия трябва да премине към иновационно развитие, свързано с акцента върху човешкия капитал и появата на "новите руснаци" до 2020 г. От своя страна Медведев подкрепи този план с изграждането на "четирите И" - институциите, инфраструктурата, иновациите и инвестициите. Конкретизира задачите, които трябва да бъдат решени през първите 4 години - снижаване на административните бариери и данъчните тежести, инвестиции в човека, създаване на мощна финансова система, превръщане на рублата в регионална резервна валута, социалното развитие и модернизирането на инфраструктурата, като парите ще отиват преди всичко за високите технологии.

Ясно е, че на фона на системната криза на Запада либерално-капиталистическият модел вече е изживян за условията на Русия. Изборът между развитието на държавните корпорации и частния бизнес беше направен в полза на корпорациите. Този тренд ще продължи и Русия ще се приближава до смесения икономически модел на съвременен Китай. Особено важни ще са държавните корпорации в енергетиката, отбранителния комплекс, корабостроенето, космонавтиката, нанотехнологиите, самолетостроенето и др. Руското ръководство ще трябва да преразгледа и отношението си към Стабилизационния фонд. Колосална грешка беше инвестирането на парите от този фонд в частни чуждестранни компании, т.е. за подкрепа на западната, основно американската, икономика. Сега тези пари трябва да се върнат в Русия за инвестиции в руско производство и руска инфраструктура.

Най-вероятно екипите на президента и премиера вече са формирани, но персоналния им състав засега е известен само на Путин и Медведев. Предполага се, че сегашното правителство на Зубков ще се запази в основни линии и при Путин. Вероятно Сергей Иванов ще остане единственият първи вицепремиер. Ще запази поста си на вицепремиер и Александър Жуков. Може би ще бъде назначен и вицепремиер за олимпиадата в Сочи, където вече се очертават сериозни промени.

Медведев ще оформи окончателно своя екип към края на лятото като в него ще влязат и колеги от Петербургския университет.

Но каквито и да са им екипите, Медведев и Путин разбират, че без решителна борба с корупцията, нищо няма да бъде постигнато. На срещата с Дума-та Путин призова да бъде отсечена "ръката на корупционерите." Медведев вече е подготвил обширен план за борба с корупцията, който ще бъде обнародван към лятото. В нея трябва да се включат всички нива на огромната държавна бюрократична машина. И тук Медведев и Путин ще срещнат най-силна съпротива. Борбата с корупцията няма да е успешна без промяна на сегашния либерално-капиталистически модел, което ще засилва тенденцията към нарастване влиянието на държавата и на нейните преразпределителни функции. В борбата с бюрокрацията може да помага средният и малък бизнес и гражданското общество чрез засилването на контрола над чиновниците.

Руският бюрократичен апарат е прочут със своите интриги. Но Путин и Медведев все пак работят заедно от 16 години. С такова силно сдвояване на центъра на властта Русия може да очаква ускорено развитие напред към дисциплиниран държавен модел през целия XXI век.

Фактите са налице. Русия се превръща отново в исполин от световен мащаб. След 1999 г. ръстът на икономиката в реално изражение е средно 7 на сто годишно, като през 2007 г. беше 8,1 на сто. Руските валутни и златни резерви растат. Практически от нула през 1999 г. те надминаха вече 500 милиарда долара - трето място в света. Страната няма държавен дълг, профицитът на бюджета е 6 на сто от брутния национален продукт, салдото на търговския баланс е активно, цените на нефта и газа растат и едва ли ще спрат през следващите години.

Западните експерти наричат икономическата динамика на Русия "забележителна и превъзходна". Русия, Индия, Китай и другите крупни развиващи се пазари по коренен начин променят икономическия световен ред. Тяхното възраждане позволи да бъдат създадени милиарди долари реални икономически ресурси, което ще неутрализира в голяма степен отрицателните последици за целия свят от кризата в САЩ.

Още преди три години Русия изпревари Саудитска Арабия и стана най-големият износител на нефт в света.

Въпреки общоприетите мнения, днешна Русия не е само нефтогазова икономика. Търговията на дребно расте годишно с около 13 на сто. Обемът на строителството нараства с 16 на сто, вътрешните капиталовложения - с 20 на сто.

Атаките срещу новия президент Медведев идваха от различни посоки, като една от тях беше за неговия произход. Ще се спрем на него, тъй като в условията на Русия това е важно. В село Мансурово, Курска област, направиха проучвания и родословното му дърво беше проследено до XVIII век.

Родоначалникът по бащина линия е Михаил Медведев, живял по времето на Петър Първи. Негов пра-пра-внук е сегашният президент на Русия Дмитрий Анатолиевич Медведев. В Троицката църква в селото Новосемидетное на 4 февруари 1887 г. е бил направен запис за бракосъчетанието на Фьодор Фьодорович Медведев и Доминия Алексеевна Попова. Става дума за прадядото и прабабата на сегашния президент, които са имали шест деца - София, Ксения, Анна, Симеон, Петър и Афанасии, който е дядото на Медведев. Оженил се през 1934 г. и след това се родил Анатолий Медведев - бащата на сегашния президент Дмитрий.

По майчина линия прадядото на Медведев - Сергей Иванович Шапошников, е бил обущар, а прабаба му - Екатерина Никитина, се е грижела за домакинството. Техният син Вениамин е работил на железопътната линия. Жена му Мелания Василевна е била домакиня. През 1939 г. им се родила дъщеря - Юлия, която е майката на Дмитрий Медведев. През 1957 г. постъпила във филологическия факултет на Воронежския университет. След това се пренесла в Ленинград и се омъжила за Анатолий Медведев. На 14 септември 1965 г. се родил Дмитрий Медведев.

Продавачите на Стария Арбат в Москва като никой друг могат да реагират на политическата ситуация в Русия. За тях всяка стока си има своето време. Последният хит на Арбат са матрьошките с Путин и Медведев с надписа "президент на Русия". И от тях се вижда кой доминира. Путин е по голям, Медведев все още е чирак, който още трябва да се учи, за да замени майстора си. Може би именно това е най-точното обяснение на промените във властта в Русия.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 Issue 155, April 2008
Жив ли е Робърт Максуел
Преди 16 години, на 4 срещу 5 ноември 1991 г., английският магнат Робърт Максуел - на 68 години, беше намерен мъртъв в а...
    За гео-паяка и паяжината
Когато преди 16 години за първи път в България започнах да анализирам ставащото у нас и наоколо от гледна точка на геопо...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com