'24 | '23 | '22 | '21 | '20 | '19 | '18 | '17 | '16 |
'15 | '14 | '13 | '12 | '11 | '10 | '09 | '08 | '07 |
'06 | '05 | '04 | '03 | '02 | '01 | '00 | '99 | '98 |
Или сдвояване на властта
Група за анализ на "Строго секретно"
Важният въпрос сега е как ще живее Русия при новия президент Дмитрий Медведев и новия премиер Владимир Путин. Такава конфигурация на властта в страната още не е имало. На сцената е млад, амбициозен и с големи конституционни пълномощия президент и силен премиер с осемгодишен предишен президентски опит, който стана и национален лидер на страната.
Как в тази ситуация ще се развива вътрешната и външна политика на Русия?
Какви промени ще стават в структурата на властта?
Какви ще са отношенията между президента и правителството?
Някои отговори вече бяха дадени, други ще дойдат скоро. Въпреки западните анализатори и тяхното пожелателно мислене, едва ли ще се стигне до двудържавие, двувластие, двуцарствие, тандемократия и други словосъчетания.
Преди всичко двувластието не е възможно, тъй като няма да има два центъра на властта. Медведев и Путин ще са единен, но сдвоен властови център, което означава, че най-вероятно ще решават въпросите заедно и ще излизат публично с готови решения, като тежестта ще се измества към икономиката и социалната сфера.
Ключов атрибут на властта в Русия ще остане контролът над Газпром и Роснефт, над телевизионния Първи канал и телеканала "Русия".
Що се отнася до политиката на Медведев, Путин вече я обясни на Ангела Меркел в Москва. Сигналът към Запада беше ясен: "Не очаквайте, че с Медведев, когото считате за либерал, ще ви бъде по-лесно. Той е истински патриот и най-активно ще отстоява интересите на Русия на международната арена."
Това означава, че при новия властови тандем "Путин-Медведев" Русия ще провежда още по-ясно изразена национална политика и че външният курс няма да бъде променен по отношение на разширението на НАТО, евентуално с Грузия и Украйна, ПРО на САЩ, Косово, Абхазия, Приднестровието и т.н.
Патриотизмът на новия президент Медведев няма да се състои в "затягането на гайките", а в запазването на стабилността на държавата, постигната при Путин, което ще бъде още по-необходимо на фона на кризата, в която навлизат САЩ и Запада, и турбуленцията, която очаква целия свят. Абсурдно е да се предполага, че в тези условия Путин и Медведев могат да си позволят персонални конфликти. Външната политика едва ли ще бъде оставена на откуп на Медведев. Възможно е на срещата на Г-8 да пътува Медведев, а срещите Русия-ЕС ще останат при Путин.
Тежестта на проблемите ще се премести към икономиката. Путин заяви, че пътят, по който тя досега вървеше с нейния суровинен профил ще свърши рано или късно с крах и че Русия трябва да премине към иновационно развитие, свързано с акцента върху човешкия капитал и появата на "новите руснаци" до 2020 г. От своя страна Медведев подкрепи този план с изграждането на "четирите И" - институциите, инфраструктурата, иновациите и инвестициите. Конкретизира задачите, които трябва да бъдат решени през първите 4 години - снижаване на административните бариери и данъчните тежести, инвестиции в човека, създаване на мощна финансова система, превръщане на рублата в регионална резервна валута, социалното развитие и модернизирането на инфраструктурата, като парите ще отиват преди всичко за високите технологии.
Ясно е, че на фона на системната криза на Запада либерално-капиталистическият модел вече е изживян за условията на Русия. Изборът между развитието на държавните корпорации и частния бизнес беше направен в полза на корпорациите. Този тренд ще продължи и Русия ще се приближава до смесения икономически модел на съвременен Китай. Особено важни ще са държавните корпорации в енергетиката, отбранителния комплекс, корабостроенето, космонавтиката, нанотехнологиите, самолетостроенето и др. Руското ръководство ще трябва да преразгледа и отношението си към Стабилизационния фонд. Колосална грешка беше инвестирането на парите от този фонд в частни чуждестранни компании, т.е. за подкрепа на западната, основно американската, икономика. Сега тези пари трябва да се върнат в Русия за инвестиции в руско производство и руска инфраструктура.
Най-вероятно екипите на президента и премиера вече са формирани, но персоналния им състав засега е известен само на Путин и Медведев. Предполага се, че сегашното правителство на Зубков ще се запази в основни линии и при Путин. Вероятно Сергей Иванов ще остане единственият първи вицепремиер. Ще запази поста си на вицепремиер и Александър Жуков. Може би ще бъде назначен и вицепремиер за олимпиадата в Сочи, където вече се очертават сериозни промени.
Медведев ще оформи окончателно своя екип към края на лятото като в него ще влязат и колеги от Петербургския университет.
Но каквито и да са им екипите, Медведев и Путин разбират, че без решителна борба с корупцията, нищо няма да бъде постигнато. На срещата с Дума-та Путин призова да бъде отсечена "ръката на корупционерите." Медведев вече е подготвил обширен план за борба с корупцията, който ще бъде обнародван към лятото. В нея трябва да се включат всички нива на огромната държавна бюрократична машина. И тук Медведев и Путин ще срещнат най-силна съпротива. Борбата с корупцията няма да е успешна без промяна на сегашния либерално-капиталистически модел, което ще засилва тенденцията към нарастване влиянието на държавата и на нейните преразпределителни функции. В борбата с бюрокрацията може да помага средният и малък бизнес и гражданското общество чрез засилването на контрола над чиновниците.
Руският бюрократичен апарат е прочут със своите интриги. Но Путин и Медведев все пак работят заедно от 16 години. С такова силно сдвояване на центъра на властта Русия може да очаква ускорено развитие напред към дисциплиниран държавен модел през целия XXI век.
Фактите са налице. Русия се превръща отново в исполин от световен мащаб. След 1999 г. ръстът на икономиката в реално изражение е средно 7 на сто годишно, като през 2007 г. беше 8,1 на сто. Руските валутни и златни резерви растат. Практически от нула през 1999 г. те надминаха вече 500 милиарда долара - трето място в света. Страната няма държавен дълг, профицитът на бюджета е 6 на сто от брутния национален продукт, салдото на търговския баланс е активно, цените на нефта и газа растат и едва ли ще спрат през следващите години.
Западните експерти наричат икономическата динамика на Русия "забележителна и превъзходна". Русия, Индия, Китай и другите крупни развиващи се пазари по коренен начин променят икономическия световен ред. Тяхното възраждане позволи да бъдат създадени милиарди долари реални икономически ресурси, което ще неутрализира в голяма степен отрицателните последици за целия свят от кризата в САЩ.
Още преди три години Русия изпревари Саудитска Арабия и стана най-големият износител на нефт в света.
Въпреки общоприетите мнения, днешна Русия не е само нефтогазова икономика. Търговията на дребно расте годишно с около 13 на сто. Обемът на строителството нараства с 16 на сто, вътрешните капиталовложения - с 20 на сто.
Атаките срещу новия президент Медведев идваха от различни посоки, като една от тях беше за неговия произход. Ще се спрем на него, тъй като в условията на Русия това е важно. В село Мансурово, Курска област, направиха проучвания и родословното му дърво беше проследено до XVIII век.
Родоначалникът по бащина линия е Михаил Медведев, живял по времето на Петър Първи. Негов пра-пра-внук е сегашният президент на Русия Дмитрий Анатолиевич Медведев. В Троицката църква в селото Новосемидетное на 4 февруари 1887 г. е бил направен запис за бракосъчетанието на Фьодор Фьодорович Медведев и Доминия Алексеевна Попова. Става дума за прадядото и прабабата на сегашния президент, които са имали шест деца - София, Ксения, Анна, Симеон, Петър и Афанасии, който е дядото на Медведев. Оженил се през 1934 г. и след това се родил Анатолий Медведев - бащата на сегашния президент Дмитрий.
По майчина линия прадядото на Медведев - Сергей Иванович Шапошников, е бил обущар, а прабаба му - Екатерина Никитина, се е грижела за домакинството. Техният син Вениамин е работил на железопътната линия. Жена му Мелания Василевна е била домакиня. През 1939 г. им се родила дъщеря - Юлия, която е майката на Дмитрий Медведев. През 1957 г. постъпила във филологическия факултет на Воронежския университет. След това се пренесла в Ленинград и се омъжила за Анатолий Медведев. На 14 септември 1965 г. се родил Дмитрий Медведев.
Продавачите на Стария Арбат в Москва като никой друг могат да реагират на политическата ситуация в Русия. За тях всяка стока си има своето време. Последният хит на Арбат са матрьошките с Путин и Медведев с надписа "президент на Русия". И от тях се вижда кой доминира. Путин е по голям, Медведев все още е чирак, който още трябва да се учи, за да замени майстора си. Може би именно това е най-точното обяснение на промените във властта в Русия.
...Issue 155, April 2008 |
Жив ли е Робърт Максуел Преди 16 години, на 4 срещу 5 ноември 1991 г., английският магнат Робърт Максуел - на 68 години, беше намерен мъртъв в а... ⇨ |
За гео-паяка и паяжината Когато преди 16 години за първи път в България започнах да анализирам ставащото у нас и наоколо от гледна точка на геопо... ⇨ |