'24 | '23 | '22 | '21 | '20 | '19 | '18 | '17 | '16 |
'15 | '14 | '13 | '12 | '11 | '10 | '09 | '08 | '07 |
'06 | '05 | '04 | '03 | '02 | '01 | '00 | '99 | '98 |
РАЗВИГОР BUSINESS CLUB
Група "Антимафия"
Във времето на така наречения "посткомунистически демократичен период" незаконният трафик се превърна в хранилка на сменящите се партийно-политически елити чрез посредничеството на сенчестия бизнес. Според експерти и специалисти от икономическите звена на МВР, през годините на прехода, от контрабанда държавата е изгубила около 20 милиарда лева. В тях обаче влиза само така нареченият регистриран контрабанден внос, известен още като полу-контрабанда. При този метод една част от превозваните стоки се обявяват в документите, обикновено със силно занижени недостоверни цени, а друга част въобще не се обявяват. За да може това да стане съществуват няколко десетки техники на контрабанда и митническа измама.
Приблизително на 10 милиарда лева се изчисляват загубите от нерегистрирания внос, така наречената "вдигната бариера" известен още като "дива контрабанда". При него превозните средства изобщо не фигурират във входящите дневници на съответния граничен пункт. Стотици камиони, самолети, цистерни, танкери и шлепове, превозващи цигари, алкохол, петрол и др. са преминали националната граница като фантоми. Една немалка част от тях са "превъртяни" през безмитните валутни магазини и бензиностанции, разположени на граничните контролно пропускателни пунктове.
Загубите от фиктивния износ и реекспорт се изчисляват на приблизително същия размер от полу-контрабандата - около 20 милиарда лева. При него високо стойностните и високо акцизни продукти - като цигари и горива, софтуер и хардуер, само по документи напускат границата на България, но се реализират в страната. Печалбата се формира от възстановените на "експортьорите" от данъчните служби суми за акциз и ДДС.
Но вдигнатата бариера е възможна и при износа на стоки за чужбина. В този случай операцията не се оформя с митнически документи, но се осъществява с помощта на граничните полицейски и митнически служители.
Затова ръководителите на митниците винаги са били избирани според няколко главни качества - покорство, лоялност, комбинативност, конфиденциалност и "финансов нюх".
Медиите, антикорупционните граждански сдружения, правоохранителните органи, разполагат с документирана информация за действието на мафиотизирани структури от висши държавни служители в Агенция "Митници". За продължителното действие на контрабандните канали е необходима стройна организация, подкрепяна и направлявана от най-високите йерархически нива в администрацията, заради което операциите винаги се проваляли поради изтичане на информация.
Над включените в нерегламентирани схеми за пирамидално разпределяне на парични средства митнически служители са разтворени защитни управленски чадъри. Обикновено за скандални случаи на злоупотреби от митничари се разбира по неофициален път. Това се отнася и за всички разкрити през последните години канали за контрабанда на стоки и наркотици през Капитан Андреево, Капитан Петко войвода, Кулата, Калотина, Малко Търново, Варна, Пловдив, Перник, Аерогара-София, Илиянци, Кремиковци, Горубляне. Разбитият през миналата година контрабанден канал за мобилни телефони и компютърни компоненти беше само една нишка от гигантския трафик на азиатското карго през Софийското летище, разработен след 2002 г.
През Митница Калотина преминава основната контрабанда на цигари, наркотици, навлизащи през Кулата китайски стоки и главно навлизащо през Капитан Андреево турско карго. Въпреки, че Калотина е гранична митница и би трябвало да транзитира чуждестранни стоки към вътрешните митници, там са обмитени внушителни количества товари, влезли през други гранични учреждения, в това число и Капитан Андреево. Впоследствие стоките са реализирани в тържищата на Илиянци, Хасково, Димитровград...
Към горното следва да бъдат добавени нарушенията на акцизния режим. Известно е, че от средата на 2006 г. Агенция "Митници" иззе от НАП администрирането и събирането на вътрешния акциз. Публична тайна е, че повече от половината от алкохолните напитки в страната се продават с фалшиви бандероли. Това означава, че за по-малко от половината от реализираните на пазара количества постъпват акцизи в републиканската хазна.
Схемата функционира по следния начин. Множество фирми, част от тях с репутация на големи данъкоплатци, поръчват нужното или по-малка част от действително нужното им количество бандероли, но облепват с тях между 20 и 30 на сто от търгуваните бутилки. Останалата част от количествата се облепват с фалшиви бандероли, които се произвеждат в Турция и се внасят през Капитан Андреево, а в по-редки случаи се внасят и като пощенски пратки. След продажбата на количествата с фалшивите бандероли, съответстващата им бройка, получена от държавата, се връща с мотив, че не е осъществена предвидената търговска реализация. От Агенция "Митници" съставят протокол за унищожаване на истинските бандероли, чрез които не са извършени продажби, респективно на съответната фирма се възстановяват парите за акциза на уж нереализираните в търговската мрежа количества алкохол.
Според оперативна информация, "печалбата" се разпределя поравно между търговците и митницата. Количеството на унищожените през 2007 г. от Агенция "Митници" бандероли и тяхната обща левова стойност представлява размерът на измамата, т.е. щетата за държавния бюджет. Неслучайно от митниците категорично отказват да съобщават данни за количеството на върнатите и унищожените бандероли. Това е информация ревниво пазена в тайна. Според криминалисти обаче, фискалните загуби от тази далавера през миналата година са в диапазона между половин и един милиард лева.
Схемата с акцизното източване на бюджета намери потвърждение и в официалната позиция на Асоциацията на производителите, вносителите и търговците на спиртни напитки у нас изразена на пресконференции миналата година. Според тях, приходите от акцизи върху спиртни напитки, които държавата събира, не надвишават 15 на сто.
Представители на браншовата организация се шегуват, че като не преследва престъпленията срещу акцизния режим и техните автори, властта провежда социална политика, защото дава възможност на народа да пие алкохол на достъпни цени. На 21.02.2008 г., по време на дебата по внесения вот на недоверие единият от материалите беше анализ на измами и контрабанда в агенция "Митници", според който държавата губи 500 млн. лв. от нелегалната продажба на спиртни напитки.
Основанията за тревога нарастват още повече, ако към тези умопомрачителни цифри се прибавят и загубите от контрабандата в петролния сектор. Всеки трети литър гориво у нас е контрабанда. Около 30 на сто от горивата, които се реализират на нашия пазар са в сектора на сивата икономика, като загубите за държавата през миналата година са за над 200 милиона лева. Тези процеси са известни на правоохранителните органи, които обаче твърдят, че в България съществува политически чадър над стоковата и акцизната контрабанда.
...- Глобалният воден дефицит става фактор на реалната геополитика
- Ядреният въпрос не е „дали“, а „кога“
- Оставката на Виктория Нуланд: Смяната на „пощаджията“ не означава промяна на политиката
- Главната причина на войната на Израел и САЩ срещу Палестина. И още няколко причини
Issue 155, April 2008 |
ЧЕЗ влиза в Страсбург? Скандално известното от последните месеци енергийно предприятие ЧЕЗ, което сега трябва да решава и напрежението, родено ... ⇨ |
Големите пари на "малките гноми" На 4 март финансовите министри на Европейския съюз поискаха Лихтенщайн, Монако и Андора да предоставят на страните-членк... ⇨ |