Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

НОВО ДЕЛО
Много мръсен бизнес
Борис Бойков

България е покрита с полиетиленови торбички, алуминиеви кутии и картонени кашони. Те са навсякъде. До сметищата достигат 96 на сто от комуналните отпадъци (т.е. тези от домакинствата) и около 70 на сто от отпадъците от промишлеността и търговията. От тях не се рециклира или преработва почти нищо. Един наистина много мръсен бизнес.

Най-големите проблеми са с опаковките от търговията на дребно - торбички и различни фирмени опаковки, заради които стоките ще поскъпват, тъй като екологията вече се калкулира в крайната цена на продуктите . От няколкото милиона тона отпадъци (никой не знае колко точно), но може да се предполага, че са около 3-4 милиона, стигащи до сметищата, опаковките са около една трета. Би трябвало да бъдат рециклирани и използвани отново, но кой ще направи това. Със сигурност не шестте фирми, царуващи на пазара на боклуците, чиято задача е именно разделното събиране. Историята на тяхното създаване и регистриране е непрозрачна и мръсна. Отговор трябва да даде предстоящата проверка.

Какво и как правят никой не знае. Колкото съобщят, толкова им се вярва, на честна дума. Никой реално не ги контролира, въпреки периодичните призиви за това. Стигна се и до смешни решения - на извозващите боклуците коли да се поставят GPS-системи. Такава глупост наистина не е здравословна.

За пазар за рециклиране засега и дума не може да става - фиктивна отчетност, фалшиви документи за неколкократен един и същ оборот с едни и същи отпадъци, жонглиране със статистиката.

Рециклирането вече се регулира и от директивите на ЕС, но контролът над него практически не съществува. А това става опасно, тъй като цяла Европа воюва с боклуците. Престъпните елементи проникнаха и в този бизнес. Неотдавна бяха събитията в италианския Неапол. Членовете на Камората, Ндрангета и други мафиотски структури, годишно намират място за складиране на 35 милиона тона отпадъци, в това число токсични и радиоактивни, предимно в чужбина.

В Англия отпадъците от домакинствата са 20 пъти повече, отколкото в България, но и там до рециклиране стигат само 29 на сто от пластмасовите отпадъци, 57 на сто - от хартиените, 30 на сто - от алуминиевите, и 51 на сто - от стъклото. Останалите лежат на сметищата, но не само английските. Над 4 милиона тона са изнасяни в чужбина, предимно в Китай и Индия. Парадоксално изпращането на контейнер на другия край на света може да струва по-малко, отколкото да бъде транспортиран с камион от Лондон до Манчестър.

Във Франция вече се пише, че заради изострянето на екологичните закони в Западна Европа, новите страни-членки на ЕС, в това число и България, стават идеално място за износ и складиране на отпадъци. Предстоящото влизане на България в Шенген ще открие нови възможности на контрабандистите на боклуци, с които вече се занимават организирани престъпни групи.

България обаче не може да бъде легален вносител на отпадъци, тъй като не разполага със съответни сметища. Вижте какво става в София. Освен това никой не знае дали имат уреди за контрол - например кантари, които да измерват докарваните отпадъци. Повечето от сметищата не отговарят на никакви стандарти и трябва веднага да бъдат затворени. Боклуците се изсипват на земята без никакво подсигуряване. Складирането на отпадъците в места, отговарящи на всички европейски норми, ще струва около 25 евро за тон.

Боклукът в България е стока, която не е публична собственост, а е продукт на действието на свободния пазар. Опитът показва, че ако вторичните суровини не са селекционирани още в източника - пред вашата къща, всичко заминава за боклука общо. Разделянето му на сметищата е твърде скъпо и никой не се занимава с него.

Още дълго ще чакаме оборудването, което например се използва в Англия в Крейфорд, на голямото рециклиращо предприятие югоизточно от Лондон, където специални машини правят селекция на отпадъците, докарани както са събрани. Тази маса влиза в барабани, които отсяват кутиите от стъклото и малките предмети. Линията с отпадъците се движи покрай силни магнити, които изваждат металите. Големи вентилатори издухват хартиите и пластмасите. Накрая работниците ръчно правят последната селекция. Това в България в обозримо бъдеще едва ли ще се случи, заради което важно е селекцията да става още в началото, т.е. в домакинствата, които да изхвърлят разделените отпадъци в съответните контейнери.

Отгоре на всичко, налице е явната незаинтересованост на кметове и общинари, които са затънали и в боклуджийска корупция. Никой не може да обясни, къде ще отиват и предвидените 5 "екологични" стотинки за събиране на боклуците. Те трябва да са именно за изграждането на рециклиращата система.

Колкото и да ни се иска, не можем да сме оптимисти. Проблемът с боклуците засега е неразрешим, а от него печелят предимно мошениците. Постулатът за почистването на държавата е подходящ именно тук.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 156, May-Jun 2008
Колко за вашия бъбрек
Страховете, че в България действа медицинска мафия, занимаваща се с едно от най-отвратителните престъпления - осигуряван...
    Световната пералня
Приходите от нелегалната икономика в световен мащаб са огромни. Те представляват четвъртата икономическа сила - след ЕС ...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com