Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Ирак — пет години по-късно

Тази годишнина въобще не трябваше да я има. Доналд Ръмсфелд и другите архитекти на инвазията срещу Ирак бяха убедени, че след свалянето на Саддам Хюсеин окупацията ще продължи най-много една година. Но изминаха точно пет години и краят не се вижда. Войната продължава. И не става по-малка. Съобщенията за бомбени атентати и хиляди убити вече не са новина.

Песимистичен беше и последният доклад на командващия многонационалните сили на Ирак ген. Дейвид Петреас пред Конгреса. Почти веднага след него Буш заяви, че прекратява от края на юли извеждането от Ирак на допълнителните военни подразделения, които бяха прехвърлени там през лятото на 2007 г. в рамките на операцията Surge.

През септември 2007 г. Буш, пак на основа на доклад на Петреас, твърдеше, че към края на юли 2008 г. обстановката в Ирак ще позволи да бъдат върнати обратно в САЩ пет бойни армейски бригади от 20-те дислоцирани там, което би трябвало да означава, че след три месеца в Ирак ще останат около 140 000 войници.

Но сега Буш иска да направи пауза в процеса на изтеглянето, за да провери "каква ще бъде обстановката в страната в условията на по-малко присъствие на американските войници."

Това предизвика несъгласие на секретаря на отбраната Робърт Гейтс, който настоява за изтегляне на части от Ирак до 140 000. Едновременно обаче се оказа, че според секретен доклад на Пентагона, американците няма да се изтеглят от Ирак никога.

Във връзка с 5-ата годишнина се появиха и опити за различни анализи. Балансът е категорично негативен - почти 1,3 млн убити иракчани, десетки хиляди убити американци, страната е унищожена от икономически, елитът й избяга в чужбина.

Огромни са и загубите на САЩ - на престиж и морал, в резултат на агресивна война без международен мандат, обоснована с фиктивна заплаха. Целият свят е заливан от ненавист към американците.

Въпреки рецесията, Буш продължава войната. Загубите са огромни. Досега само преките разходи надминаха 600 милиарда долара, т.е. 10 пъти повече, отколкото предвиждаше през 2003 г. Доналд Ръмсфелд. Според последни изчисления, войната в Ирак ще струва на американците при най-оптимистичния сценарий - 3 трилиона долара, т.е. по 35 000 долара на всяко американско семейство. В тази сума се включват и непреките и скрити разходи, като лекуване на ранените, нарастването на цените на нефта и др.

Продължава и яловият дебат, кой е виновен за стратегическото поражение в Ирак. Бившият държавен секретар Колин Пауъл твърди, че не е могъл нищо да направи, тъй като никой въобще не го е питал. Неоконсерваторите хвърлят вината върху Пауъл и Кондолиза Райс, която била саботирала техните препоръки. Бившият зам.-държавен секретар и основен архитект на тази война Дъглас Фейт обвинява всички, освен Ръмсфелд. Има претенции и към бившия директор на ЦРУ Джордж Тенет.

Ясно е, че никой не очаква радикална промяна и всички се оправдават, че ако американците се изтеглят Ирак ще попадне в ръцете на съседен Иран. В момента демонизирането на Иран е сърцевината на външната политика на Буш не само в Близкия Изток.

Заради това в петата годишнина на войната Ирак изглежда като най-лошия кошмар на САЩ - арабска страна в сърцето на Близкия Изток, в която стотици хиляди мюсюлмани - и сунити и шиити, са се вдигнали да воюват рамо до рамо срещу американците и техните марионетки.

САЩ затънаха в Ирак за дълго, много по-дълго, отколкото във Виетнам. Има и исторически прецеденти. Окупацията на Хаити продължи 20 години, а на Филипините - още по-дълго.

Но войната в Ирак е кръвоизлив, който е смъртната присъда на организма на суперимперията.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 156, May-Jun 2008
Вероятността за нова война срещу Иран е 70 процента
Слуховете за война срещу Иран отново се върнаха в световните открити и закрити информационни канали. И отново са захранв...
    Какво означава С & R
Според източници в американските финансови среди, сред членовете на Конгреса и неговия персонал се разпространява секрет...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com