Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Голямата игра
Спецслужбите на Китай
САЩ-Китай-Русия-Европа
Михаил Стефанов

Олимпиадата в Пекин още не е започнала, но вече може да бъде връчен първият златен медал. Той се полага на китайските специални служби за организирането на щафетата с олимпийския огън, преминала през целия свят.

Според повечето експерти китайските служби са много силни като тяхната дейност продължава да е тайна. Напоследък обаче те влязоха във фокуса на интереса не само заради Олимпиадата.

Между другото стана ясно, че един китайски разузнавач е предупредил Сталин, че Хитлер има намерение да нападне СССР през 1941 г. Това е факт. През 1995 г. посланикът на Русия в Пекин награди някогашния агент Ян Баочон, който някога е предал информацията. Но това е история.

Днес разузнаванията на САЩ и Русия продължават да са най-добри. Но ако става дума за китайските служби и тук има голяма промяна. Преди това те работеха в регионален мащаб, сега действат глобално. Отслабването на руските разузнавателни служби и разпадането на КГБ след 1991 г. позволи на Пекин да разшири обхвата на своето разузнаване. Трябва да се помни, че китайските служби винаги са били част от китайската култура. Още в трактата "Военното изкуство" на Сун Цзи от IV-V век преди новата ера той е посветил цели раздели, описвайки, как трябва да се подготвят шпионите, колко важно е да се има двойни агенти в лагера на противника и т.н.

Китайците днес използват техниките на съвременния шпионаж, на който се учеха от съветските специални служби. Освен това прилагат най-съвременните технологии за събиране на икономическа информация и водене на информационни войни.

Какви са приоритетите на китайското разузнаване? Те са няколко - да действат в полза на стопанското развитие на страната, да помагат за осигуряването на енергоресурси на Китай и в овладяването на Космоса.

В китайските служби работят добри специалисти. Това са мъже и жени, които са готови за всяка задача на всяко място на планетата. Става дума за десетки хиляди китайци, работещи под прикритие в чужбина.

Мястото, което заемат в държавните структури е много важно. Те са един от стълбовете на властта, наред с комунистическата партия и армията. Някои от структурите на разузнаването имат връзки с висшите политически власти и най-важните икономически структури. Така например работата на разузнаването се ръководи от члена на Политбюро на партията, който е и член на така нареченото нефтено лоби.

Интересно е, че службите участват и във всички важни проекти за усвояването на Космоса, като една от целите е кацане на Марс в 100-годишнината от създаването на КНР, т.е. на 1 октомври 2049 г.

Китайците опитаха да копират съветската орбитална станция "Мир". Преди няколко седмици американското ФБР задържа инженер от фирмата "Боинг" с обвинението , че работейки в НАСА е предал на Китай документи, отнасящи се за американската космическа совалка.

Огромна помощ оказва и многомилионната китайска диаспора по целия свят. Министерството за държавна сигурност е организирано според регионалния ключ. Така например шефът на регионалния отдел в Шанхай се занимава с вербовката на китайци родом от Шанхай, разпръснати по целия свят. Китайците вербоват и агенти, идващи от Тайван, и сред китайските студенти, учещи в чужбина.

Вероятно разузнаването има специални звена, които анализират кандидатите за ключовите постове във всички държави. Сред тях например е новият френски президент Никола Саркози, който е трудно предвидим, особено спрямо Китай.

Според някои източници, китайците са разработили операцията "Златен щит", която, по подобие на американския "Ешелон", е предназначена да контролира информацията, движеща се в киберпространството и в Интернет чрез думи-ключове или пароли. Същото се отнася и за есемесите.

Китайското разузнаване е разработило списък на интернетни страници и телефонни номера, които постоянно наблюдават.

След идването в Белия дом на Джордж Буш сътрудничеството между китайските и руски специални служби стана още по-динамично. Трябва да се предполага, че между техните разузнавания и контраразузнавания има договореност да избягват конфликтите помежду си. В китайското посолство в Москва работи координатор по въпросите на разузнаването, с който руската страна се консултира при нужда.

Китайците внимателно следят цветните революции, организирани от американците в Украйна и Грузия. Едновременно наблюдават ЦРУ заради неговата дейност срещу олимпиадата в Пекин.

Според руски източници, така нареченото "Бюро 610" следи всички противници на олимпийските игри. То е създадено през 1999 г. за борба срещу сектата Фалон Гонг, дисидентите в Тибет, уйгурите, и тайванските сепаратисти. Сега служителите на 610 са мобилизирани за олимпийските игри. За сигурността на най-големите в историята олимпийски игри се разработва противодействие на евентуални атентати, атаки и ислямисти, политически провокации заради Тибет и Синцзян. В китайските посолства се анализират спортните журналисти от гледна точка на тяхната връзка със службите. През септември 2007 г. китайските и руски служби отработват съвместна операция в Русия по "освобождаване на заложници".

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 157, June 2008
Светът го очакват войни за вода и продоволствие
Настъпва продоволствена криза. ООН предупреждава, че ако светът не бъде разумен и не реши проблема с изхранването, "глад...
    Булава - основна ракета на ХХI век
При пускането на новата руска атомна подводница "Юрий Долгоруки" на вода през февруари беше съобщено, че степента на гот...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com