Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Спорът за Су-27 продължава

Пекин стана крупен износител на оръжие благодарение на закупените от Русия технологии. Сред тях е монтажът на изтребителите Су-27СК. След като усвоиха технологията, китайците започнаха собствено производство на аналог, за да го изнасят в Третия свят. Русия официално уведоми Пекин, че производството на китайските J-11, копиращи руските Су-27СК, е нарушение на междудържавните договори.

През последните две години руско-китайското военно-техническо сътрудничество има проблеми. Според някои данни, износът от Русия за Китай се е намалил с 62 на сто, като нови договори не са били подписвани. В момента се изпълняват по-рано подписани контракти за 1,8 милиарда долара.

Русия получи конкуренти на оръжейния пазар там където не очакваше. Китай от години наводнява световния пазар с аналози на автомата "Калашников", с реактивни установки за залпов огън, копирани от руските "Град" и "Смерч". Става дума и за гранатомети, самоходни артилерийски установки и танкове. Китайските са с по-лоши качество, но са по-евтини от руските оригинали.

Самолетният пазар обаче е много по-скъп. Така например 150 изтребителя J-11 за Пакистан ще струват 2,3 милиарда долара. Освен това Китай може напълно да се установи на авиационния пазар на традиционните купувачи на руско оръжие Ангола, Етиопия, Сирия и Иран.

Според договор от 1996 г., Китай има право на монтаж на 200 изтребителя Су-27СК под наименованието J-11. Но след като получиха 95 комплекта детайли и 180 двигателя китайците през ноември 2004 г. заявиха, че повече не се нуждаят от руските комплектовки за монтажа на Су-27. Официално беше заявено, че бойните възможности на Су-27 са "твърде ограничени". Но това не беше истина, тъй като още в началото на 2007 г. Китай представи своята "разработка" J-11В, подозрително приличаща на Су-27 и продължаваше да купува двигатели и други възли за "ремонта" на наличните Су-27. По същото време заводът в Шенян започна да пуска своите J-11В. На въпроса на руската страна, оттам отговориха, че J-11В е тяхна самостоятелна разработка. Но според експертите J-11В е абсолютна имитация на Су-27СК.

След това стана ясно, че китайците са усвоили производството на 80 на сто от окомплектовката като единственият проблем остава двигателят. Но руснаците не им предадоха неговия лиценз. Има още един проблем, локаторът Жук, който руснаците изнасяха в Китай, е в ограничен по бойните си възможности вариант.

Китай вече има намерение да пусне 5000 J-11В предимно за Третия свят. Благодарение на по-ниските цени може да изтласка от пазара не само Су-27, но и Миг-29 и американските F-16.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 157, June 2008
Булава - основна ракета на ХХI век
При пускането на новата руска атомна подводница "Юрий Долгоруки" на вода през февруари беше съобщено, че степента на гот...
    Су 34 - фронтовият бомбардировач
Фронтовият бомбардировач Су-34 е самолет от напълно нов тип, създаден на основата на отработената конструкция на Су-27.В...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com