'24 | '23 | '22 | '21 | '20 | '19 | '18 | '17 | '16 |
'15 | '14 | '13 | '12 | '11 | '10 | '09 | '08 | '07 |
'06 | '05 | '04 | '03 | '02 | '01 | '00 | '99 | '98 |
Кризата като форма на развитие
07.2008
Въпросът вече не е дали ще има срив в САЩ, а дали тяхната гибел ще завлече всички на дъното. Така веднага отговарям на онези, които през последните години твърдяха, че нищо не разбирам, че съм песимист и черноглед.
Оказа се, че не съм нито демагог, нито глупак, а човек, който все пак от няколко десетилетия е сред световните коментатори и, отгоре на всичко, е толкова добронамерен, че ако същите тези тиквеници ме четяха по-внимателно, днес можеха да са милионери. Но не от бандитизъм, а от елементарни валутно-борсови операции, присъщи на системата, в която се мъчим да живеем през последните 20 години.
Заради това още веднъж ще проявя добросърдечност и ще споделя някои мисли, потвърждаващи, че сме на най-лошото място в най-лошото време и трябва да се махаме, докато все още сме живи.
Преди всичко е въпросът "какъв е глобалният момент". Той е такъв, че западният свят е пред потоп, т.е. пред системна криза. Като казвам "системна", това означава, че кризата е на самата система, т.е. фундаментална.
Опитващите се да мислят хора знаят, че кризата сама по себе си не е толкова страшна, защото също е форма на развитие. Чрез нея става отричане на старото и адаптиране към новото. Но има разлика с 1990 г., т.е. при краха на социализма. Тогава кризата съществуваше в половината свят - в капиталистическия, а днес е в целия свят, който за тези 20 години доказа своята неадекватност.
Ясно е, че този модел е изчерпан и повече не може да действа. Но за разлика от 1930 г. или от буржоазните революции от XVII и XVIII век, човечеството сега е в много неприятен момент - няма модел, който да дойде след тази криза. Но в живота всичко е изход. Даже смъртта се нарича "изход". Дали смъртта на тази система ще бъде изход от нея? Заради кризата, "баницата" по света е все по-малко за делене. А това обикновено има много лоши последици. Тогава идва поредната революция и се ражда нов глобален ред. Неговото конструиране вече е започнало.
2008 и 2009 г. ще са времето на колапса на долара и на западната валутно-финансова система. Изгърмяха два основни блока - през 2003 г. - на интернет-икономиката в Ню Йорк, а през 2007 г. - на пазара на недвижимостите в САЩ. Ясно е, че след колапса на долара ще последва нова Велика депресия, която ще погребе западния либерално-пазарен модел. Заради това от известно време твърдя, че това е краят на капитализма. Индексът Доу Джонс все още не е рухнал с 23 на сто само за един ден, както през октомври 1987 г. Тогава капитализмът се измъкна като Мюнхаузен, благодарение на капитулацията на дурака Горбачов и защото под давлението на Буш-старши Саудитска Арабия заля света с евтин нефт. Това остави на повърхността американската икономика, но потопи СССР.
Днес, слава богу, Горбачов го няма, а саудитските шейхове, въпреки камилския си интелект, май схванаха, че сами си слагат въжето.
И много бързо се разбра, че САЩ вече нямат спасителните фактори от втората половина на 80-те години. Нефтът няма да поевтинява. Русия едва ли ще повтори предишните грешки.
И САЩ се оказаха с два огромни дефицита - търговски и бюджетен. Девалвирането, т.е. обезценяването на долара, ще е икономическо цунами. Това е началото на най-тежката депресия. Светът навлезе в полосата на пълната непредсказуемост.
Трябва все пак да изхождаме от логиката, че световната доларова зона вече е разрушена. Какво ще става?
Прогнозата не е много трудна. Зависи от критериите, които се коренят в логиката. Американският икономически крах ще удари силно Индия, Тайван, Индонезия, Малайзия, Тайланд, Турция и Китай, т.е. страните с износноориентирана икономика. За болната Япония това може да бъде нокаут.
Ще последва Европа, начело с Германия, която е моторът на ЕС. Немският годишен износ за САЩ е 65 милиарда долара. Той ще се свие. Ще се свие и европейският износ за Азия и Латинска Америка. Ще започнат да фалират и европейските банки, застрахователни дружества, пенсионни фондове. Финансовата стабилност на ЕС ще отиде в небитието. Това ще засегне програмите за финансиране от ЕС на новите страни-членки България, Унгария, Полша, Румъния, Чехия, Словакия, Хърватска, Прибалтика.
Заради глобалния спад ще падне и потреблението на нефт и газ, което ще удари основните износители Саудитска Арабия, Русия, Казахстан, Иран, Алжир, Либия, Азербайджан, Туркменистан.
Китай и Русия все пак имат шанс да се измъкнат от кризата. Китай - благодарение на това, че стана "производственият цех" на света, а Русия, защото не успя да навлезе достатъчно самоубийствено в световната валутно-финансова система, тъй като олигарсите се занимаваха предимно с вътрешен грабеж.
Онова, което ще става по света, ще е потоп и апокалипсис в един филм. Да се предотврати вече е невъзможно. Вероятно светът ще се разпадне на регионални валутни зони и геоикономически блокове, оградени с протекционистични бариери и бартерни разчети. Тази теза се споделя от все повече икономисти. Гарантирано е разпадането на Световната търговска организация. НАТО най-напред ще престане да се разширява, а след това ще изчезне. Ако и ЕС не направи същото, ще е чудо.
Какво ще стане със САЩ? Вариантите са доста - от разпадане до гражданска война. По-добрите са изолиране за няколко десетилетия от света, създаване на нова финансова система и технократична диктатура.
По света ще цари агресивен хаос с психопатична политика и поредица от войни, подем на религиозния фундаментализъм, фашизъм, нацизъм. САЩ ще се изнесат от Ирак и Афганистан. Дано преди това Буш не си въобрази, че може да започне война срещу Иран.
В Европа ще започне войната за криминалната Велика Албания, плацдармът на наркотърговията и джихадизма. Ще започнат етнически бунтове в Испания, Северна Ирландия, Франция, Англия, Германия.
Историческият опит показва, че в епохата на краха на предишния социално-икономически ред се случват най-невероятните събития, които са в сферата на кошмарните сънища. Не на последно място е и взривът на масови психози, като късното Средновековие.
Човечеството е на прага на тежки изпитания, в това число и за малка България, която е на едно от най-ветровитите места на планетата в най-лошия момент с най-лошата геополитическа конфигурация.
Споменах за масовите психози. Кризата се съпровожда от така наречените "мрежови войни", които са ново равнище на стратегическото самосъзнание. Това е военна технология и е част от съвременната стратегия на САЩ. Става дума за мрежа от инструменти, в която има повече психология, лингвистика и информационно влияние върху човечеството. Що се касае до филтрите на човека срещу тази война, те са много слаби. Въобще човешките филтри, които съхраняват неговата човечност и не му позволяват да стане обект на манипулация, са чиста илюзия. Човек е една от най-податливите машини и за съжаление е много проста за разчитане схема. Нашето общество не е готово да се противопостави на разрушителните потоци, които прекодират неговата енергия.
Но не всичко е загубено. Самото задаване на тези въпроси показва, че не е така. В кризата може да има и положителни елементи, ако стане преход от едно състояние на обществото към нова алтернатива. Намирането на пречистващата тенденция може да направи от кризата форма на развитие и промяна към по-добро.
...- Всичко е ясно: „ние, или те“
- Обратното броене продължава
- Европа трябва да стане „нов Афганистан“. Спиралата на ескалацията се навива
- Игра на трупове. Краят на глобалната клептокрация Ротшилд и Рокфелер /4/
- Русия въведе „Циркон“ и ФАБ-3000
- 55 години цветни контрареволюции на ционизма и неолиберализма: Горбачов /6/
Issue 158, Jul-Aug 2008 |
Кой какъв е в новия Кремъл Новата структура и персонален състав на правителството на Русия - оглавено от Путин, и на администрацията на президента ... ⇨ |
Имигрантите - нашият шанс Стара поговорка казва: "Когато пръстът сочи слънцето, глупакът гледа пръста." Така е и с "експертите", анализиращи причи... ⇨ |