Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Krassimir Ivandjiiski - Красимир Иванджийски
Разликата между "да бъда" и "да имам"
08.2008

Наблюдавах тези дни по телевизията едновременно две важни събития и отново разбрах, че убеждението на повечето хора, че злото е длъжно да плаща на доброто обезщетение за своята подлост е чиста илюзия. Обикновено е обратното.

Първото събитие беше големият концерт в Лондон по случай 90-годишнината на Нелсън Мандела, второто - последното заседание на Федералния резерв на САЩ.

Що се отнася до концерта за Мандела, имах чувството, че времето през последните 23 години е спряло. Почувствах се даже обиден, тъй като не бях сред поканените за неговата 90-годишнина. Това не е суетност. Той би трябвало да го знае. Или Уини. Защото ставаше дума за най-важния период на борбата в ЮАР срещу апартейда, т.е. за втората половина на 80-те години, която завърши успешно благодарение на тогавашните социалистически страни, в това число и на България, и в немалка степен на моята работа като кореспондент на "Работническо дело" в Адис Абеба и Хараре. Вече мога да кажа, че през мен минаваше тогава един от важните канали.

Ще напомня, че това бяха годините на огромния сблъсък между социализма и капитализма. По-просто казано, което обяснявах на доста членове от съпротивата в ЮАР, ставаше дума за битка между две цивилизации - едната с приоритета "да бъда", а втората - "да имам". Първата би трябвало да победи, но в живота злото наистина не е длъжно да плаща данъци на доброто.

Сблъсъкът беше колосален. В ЮАР и района се решаваше съдбата на цяла Африка, на Третия свят, на национално-освободителните движения. И отгоре на всичко, на диамантите и златото на планетата, т.е. на тези, които искат "да имат".

Заради това пренесох кореспондентския пункт на "Работническо дело" от Адис Абеба в Хараре, с тихото одобрение на Балев и Йотов, въпреки личната договорка между Живков и Менгисту да сме само в Етиопия. Но в юга ставаха по-важни неща - битката за ЮАР, Зимбабве като председател на необвързаните, фронтовите държави... Това беше епицентърът.

В Хараре бях пръв. Доста по-късно дойдоха "Правда", "Трибуна люду", "Нойес Дойчланд", АПН... Но най-важни бяха контактите с тогавашните лидери на Африканския национален конгрес, който беше нелегален в ЮАР - Оливър Тамбо, сегашният президент Тхабо Мбеки, секретарят на компартията Джо Слово, с когото контактувахме само двама души в Африка. Вторият беше кореспондентът на "Правда" в Ангола.

ЮАР беше под тотално политическо и медийно ембарго. През 1985 г. поех риска като първи журналист от социалистическа държава да вляза в ЮАР. Това в онзи период беше нещо немислимо. Журналист от социалистическа страна, базиран в Адис Абеба и Хараре, да бъде допуснат официално в ЮАР. Подчертавам - "официално", защото означаваше създаване на паралелен канал към ЮАР и възможност за независима оценка на ставащото там и в района. Още повече, че вече имаше признаци, че и тази революция ще бъде открадната от Рокфелер и Опенхаймер и че автентичната вътрешна съпротива на милионите чернокожи беше манипулирана не без съгласието и на Горбачов. Парадоксално, по подобен начин беше манипулиран и режимът в Претория.

Така или иначе, след посещенията ми в ЮАР през втората половина на 80-те години беше прокаран уникален канал за контакти, съдействие и помощ, който стигаше и до Живков. А той обичаше да има аргументи спрямо Москва. Ситуацията обаче беше такава, че постепенно в канала, вече като "Операция Юг", беше включена и Москва, но не КГБ, а ЦК на КПСС. В този процес се появиха и подозренията за вербовка на Луканов и Горбачов.

Що се отнася до Мандела, през онези години само аз от всички медии на "северната страна на фронта" поддържах връзка с жена му - Уини, която живееше в "черното" предградие на Йоханесбург Совето, което също, като пръв журналист извън ЮАР, успях да посетя. Телефонът й беше 2711-9365-492. Запазил съм го случайно.

Разговорите ни не бяха прекъсвани от властите в ЮАР, т.е. бяха толерирани. За контакта знаеше и Нелсън, който тогава беше в затвора на остров Робен срещу Кейптаун.

За всеки случай, военното контраразузнаване на ЮАР при едно от посещенията там ми беше подготвило такава провокация, че историята със Сергей Антонов щеше да е приказка за лека нощ. Но в последния момент се отказаха от тази глупост.

Репортажите ми от ЮАР бяха препечатани по целия свят. Това беше безпрецедентно събитие, което се използваше както от нас, така и от тях. Появи се и готовност на Претория да ми уредят среща с Нелсън.

Бях и първият лектор от Изтока, поканен да чете лекции в Университета в Стеленбош.

Съпротивата в ЮАР имаше прекрасни личности. Жалко например за ръководителя на военното крило на АНК - Крис Хани, който беше ликвидиран вече в свободна ЮАР.

Но Нелсън Мандела е жив и здрав, на 90 години (дано издържи още, както и Уини) и би трябвало да помни изредените тук набързо събития, на които ще се спра по-подробно в книгата "Операция Юг".

В целия този огромен сблъсък България участваше най-активно и ако СССР не се беше срутил, щяхме да имаме огромни изгоди. Бяхме станали толкова силни, че започнахме да пречим.

Тези няколко години наистина мерих пулса на историята, като в личен план съм доволен, че останах жив (и семейството ми) и относително здрав.

Това, в общи щрихи, е причината, заради която се почувствах засегнат, че не бях поканен на концерта в Лондон. Билета щях да си платя сам.

Но много по-важно е, че продължаваме да търсим отговор на въпроса: how much is too much, т.е. "колко много е прекалено", и до каква степен човек може да издържи тиранията на онези, които "имат" и заради които светът от няколко години преживява най-лошия период в своята жива памет. И за да бъде спасен, всичко трябва да започне отначало. Истината винаги е шокиращо проста.

Така стигам до споменатото в началото второ събитие, което гледах по телевизията заедно с концерта за Мандела. То беше различно, но в същия контекст - че живеем в свят на тотален хаос. Ставаше дума за последното заседание на Федералната резервна система на САЩ, която остави лихвите непроменени. Без да влизам в детайли, това означава, че основният инструмент на капитализма в САЩ не работи и че американците с бясна скорост вървят към нова Велика депресия, както през 1929 г.

И какво остава? Остава още един инструмент, който САЩ през последните години изпробваха два пъти - събитията от 11 септември 2001 г. и с войната срещу Ирак, т.е. нов конфликт. Ясно е, че целта е Иран.

А изводът е, че ако ситуацията на финансовите пазари на Запада не се подобри, за която няма никакви условия, САЩ с голяма вероятност ще разпалят нова война, тъй като по друг начин не могат да припишат своите проблеми на "обективни фактори". И жална им майка на онези, които в този сценарий са нарочени да бъдат съюзници на Вашингтон, в това число и България.

Ето какви мисли могат да дойдат на човек, който следи едновременно събития по няколко телевизии, от които едното е концертът за 90-годишнината на Нелсън Мандела в Лондон, въпреки че целия си живот се е борил срещу англичаните. За съжаление, нямаше повреда в телевизора.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 159, August 2008
Русия и новата епоха
Отношенията на Русия със Запада, заедно с цялата международна система, преминават към качествено ново състояние. Може да...
    Ще изчакаме още 150 години
Райхстагът беше подпален през нощта на 27 февруари 1933 г. Процесът за подпалването започна на 21 септември 1933 г., т.е...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com