'24 | '23 | '22 | '21 | '20 | '19 | '18 | '17 | '16 |
'15 | '14 | '13 | '12 | '11 | '10 | '09 | '08 | '07 |
'06 | '05 | '04 | '03 | '02 | '01 | '00 | '99 | '98 |
Основите на геополитиката
Геополитически анализ на "Строго секретно"
Разполагането на третия позиционен район на противоракетната отбрана на САЩ в Полша и Чехия влошава рязко обстановката на континента. От Москва последва отрицателна реакция. Президентът Медведев отговори, че Русия ще предприеме адекватни мерки. Заместник-началникът на Генералния щаб ген. полк. Анатолий Ноговицин заяви, че "със съгласието си да приеме американската ПРО на своя територия Полша се излага на атака, възможно и с ядрени оръжия. Това е 100 процента" - добави той. Наистина подписаният между Полша и САЩ договор за ПРО приближи Европа и света до голяма война. Всъщност Полша се съгласи не само с разполагане на ракети-прехващачи, но и с американски гарнизон и разполагане на американски ракети Patriot. Вече никой не може да се съмнява, че става дума за антируска военна операция, а не срещу страни от "оста на злото" като Иран или КНДР.
Преди това руски военни източници заявиха, че Москва може в отговор да разположи тактически ракети Искандер в Калининградска област или стратегически бомбардировачи в Беларус.
Към Полша и Чехия могат да бъдат насочени и руски ядрени оръжия. Едновременно от Москва беше съобщено, че в отговор на ПРО на САЩ в Европа Русия може да създаде орбитални балистични сили, които ще достигат територията на САЩ през Южния полюс като избегнат всички противоракетни американски бази.
Както неведнъж анализирахме, ПРО на САЩ е оръжие на първия удар. Ограждайки САЩ от ответен удар ПРО гарантира на Пентагона възможността да контролира обстановката в други страни. Реално, ПРО не е предназначена за защита на САЩ. Това е инструмент за глобално доминиране. Става дума не за защита, а за настъпление. Именно заради това тя е нужна на Буш и Чейни. Логиката е проста и ясна. ПРО заплашва страните, които са потенциална цел на нападението: "Ние ще атакуваме по свое усмотрение, ответен удар вие не можете да ни нанесете, ето защо не можете да ни спрете."
В началото Буш оправдаваше ПРО като защита от ирански ракети, чиято вероятност е по-малка от удар на астероид върху континента. Ако причината е защита, тогава Чехия и Полша би трябвало да изградят система за защита срещу астероиди.
ПРО преди всичко е насочена срещу Русия, именно като оръжие на първия удар в контекста на "доктрината Буш", че атаката е добрата защита. Изпреварващата война става основен стълб на отбранителната концепция на САЩ. Това ще е дълга война, която ще формира облика на света през следващите десетилетия. Тя ще бъде неограничена във времето и пространството и ще се води наведнъж в няколко държави.
Пентагонът и сега подготвя американците, че САЩ ще се намират дълго време в състояние на война, която няма да прилича на нито една водена досега. Заради това САЩ си запазват правото на пръв удар, ако техните разузнавателни служби дадат доказателство, че страната се намира пред реален риск от атака, т.е. на съкрушителен изпреварващ удар, който ще става с ядрено и високоточно оръжие. Ще припомним, че още през 2002 г. в този списък беше включена Русия, което предизвика остър отговор на Москва. Тогавашният министър на отбраната Сергей Иванов заяви, че Москва ще преразгледа своята ядрена стратегия. И малко по-късно Русия обяви за свое право нанасянето на превантивни удари в случай на заплаха за нейната сигурност. Тогава в САЩ се появиха теоретични разработки за американското ядрено господство, което им дава възможност да нанесат обезоръжаващ първи удар по Русия и Китай без да се подлагат на риска от възмездие. Това обезсмисля руската ядрена доктрина и ни връща към времената на ядрения монопол на САЩ от 40-те години на XX век. Това е и край на доктрината за гарантирано взаимно унищожение, известно с английското съкращение MAD.
Тезата за обезоръжаващ пръв удар на САЩ обаче е налудничава. Русия все още има 2200 ядрени бойни глави, които са предостатъчно за нанасяне на САЩ на ответно тотално унищожение. Възмездие ще има. И именно то трябва да бъде предотвратено от ПРО на САЩ не само в Полша и Чехия. Ясно е, че ракетите-прехващачи в Полша ще са насочени срещу руските междуконтинентални балистични ракети, базиращи в Архангелска, Ивановска и Саратовска области.
Концепцията на ПРО на САЩ се основава на поразяването на балистичните ракети на противника в началния стадий на полета, докато бойните глави не са се отделили от маршевите степени. В този случай разполагането на ПРО на САЩ близко до пусковите шахти на руските ракети е напълно понятно. Идеята е ясна - да се унищожат още над руска територия, като в този случай преимуществата на новите руски ракети Топол-М - хиперскорост и свръхманевреност на бойните глави, би трябвало да бъдат неутрализирани. До 2020 г. на стратегическо ниво ПРО ще включва компоненти, които могат да извършват изпреварващи настъпателни операции и пръв удар срещу балистичните ракети, насочени срещу САЩ. С една дума, ако е възможно нанасяне на изпреварващ удар по всички ракети на Русия, за да не може да нанесе ответна атака по САЩ. В тази схема на ПРО се отрежда първостепенна роля и в Източна Европа, т.е. удари по пусковите установки на ракетите на Русия преди тяхното изстрелване. Освен това ПРО трябва да осигури унищожение на балистичните ракети на началния, средния и краен участък на траекторията. В нейния състав ще влизат средства за прехващане на балистични ракети с противоракети от типа Standart 3 с морско базиране и Patriot, с наземно, радиолинейни станции за контрол на въздушното пространство и система за бойно управление.
Ясно е, че Русия не може да допусне такова нарушаване на стратегическата стабилност в Европа и света. ПРО на САЩ в Източна Европа застрашава руските балистични ракети на началния етап на полета, което може да доведе до намаляване на доставяния ядрен потенциал до целта.
Отговорът на Русия е налице. Това е новото поколение балистични ракети Топол, срещу които никакви противоракетни отбрани не работят.
На първо място тези ракети могат да започнат да маневрират не в края, а още в средата на своя полет, заради което нито една радарна система в света не може да предвиди тяхната траектория.
На второ място в Топол и Булава са вградени защитни технологии, които ги правят неуязвими срещу всякаква радиационна, електромагнитна или физическа намеса, в това число и с ядрено оръжие.
На трето място Топол е уязвима само от ядрен взрив в радиус до 500 метра. Но заради огромната скорост и маневреност на ракетата, това е невъзможно.
Остават две версии. Топол-М трябва да бъде унищожена в най-уязвимите моменти, т.е. или докато е на Земята или във фазата на старта. Заради това САЩ разполагат своята ПРО и радиолокационни средства за прехващане колкото се може по-близо, т.е. в Полша и Чехия, до границите на Русия, за да могат да фиксират и унищожават руските ракети на най-уязвимия участък на траекторията, още преди отделянето на бойния блок. Но и с това руснаците са се справили. Топол-М не е статична и може да се движи навсякъде и по всяко време, което ги прави практически неоткриваеми.
За да се избегне и разстрела в началната фаза на полета, Топол-М има три маршеви твърдогоривни двигатели, които й позволяват да набере скорост много по-бързо от всички предишни балистични ракети. Освен това Топол-М има десетки спомагателни двигатели и съвременна цифрова система за управление, които й позволяват да извършва маневри, както във вертикална, така и в хоризонтална плоскост, което прави нейния полет непредсказуем, не само в средната, но още от началната фаза на полета.
И накрая идва онова, което беше на първо място - хиперзвуковият маневриращ ядрен блок, т.е. бойната глава.
И сега, представете си, изстрелване на ракета, която променя полета си по курса и по височината, излита и се връща отново в атмосферата на Земята със скорост 5 км/сек и срещу която не може да бъде изстреляна нито една ядрена противоракетна бойна глава, защото няма смисъл. Топол-М е ракета, която сама по време на полета може да решава задачите, свързани с ПРО на противника и може самостоятелно да изменя траекторията си според предварително зададена програма или над територията на противника. Освен това моноблоковата ядрена глава на Топол-М, за разлика от другите стратегически междуконтинентални балистични ракети, може в кратко време да бъде превъоръжена с разделяща се главна част с няколко заряда с индивидуално насочване, поразяващи цели на разстояние до 100 км от точката на тяхното отделяне от главата. При това отделянето на бойните глави става заедно с промяната на движението на главната част на ракетата на всеки 30-40 секунди. Никакви, нито сегашни, нито перспективни противоракетни системи, нямат шанс да фиксират момента на разделянето на или самите бойни глави. Онова, което Буш изгражда в Аляска, Калифорния в Полша и Чехия, наречено ПРО на САЩ, е пълна безсмислица и огромна военна и политическа авантюра. Ракетният щит на САЩ е безсмислен. Опасният за стратегическата сигурност на планетата проблем, дължащ се на ПРО на САЩ беше изнесен и в Европа, което засяга пряко и България, на чиято територия има американски военни бази.
Вторият отговор на Русия може да бъде излизането й от подписания на 8 декември 1987 г. между СССР и САЩ договор за ликвидиране на ракетите със средна и малка далечина.
Третият отговор може да настъпи след изтичането през 2009 г. на срока на действие на съветско-американския договор за стратегическото настъпателно въоръжение (СНВ-1) от 1991 г. Ако не бъде продължен, руските балистични ракети, в това число и Топол-М, могат да бъдат въоръжени с разделящи се бойни глави.
Сега към Полша и Чехия ще бъдат насочени руски ракети. Коефициентът на техническата готовност на ракетите, които са на бойно дежурство е 0,97-0,98, т.е. на всеки 100 ракети 97-98 ежеминутно са готови да изпълняват бойна задача. Ако до 2009 г. не бъде продължен договорът СНВ-1, тогава Топол-М могат да бъдат въоръжени с 3-6 бойни глави, планиращи, извършващи суборбитален полет на междуконтинентална далечина, които не могат да бъдат прехванати.
След появата на ПРО в Полша и Чехия излизането на Русия от договора за средните и малки ракети става почти сигурно. Още повече, че тези ракети, ликвидирани според договора, бяха едно от най-съвършените произведения на съветската ракетна промишленост. Според договора от 1987 г. СССР и САЩ се задължиха намиращите се на въоръжение до този момент такива ракети да бъдат унищожени. Най-голямото съветско постижение в тази област - оперативно-тактическият комплекс Ока, чиито свръхзвукови ракети не влизаха в обхвата на договора, също бяха унищожени от Горбачов.
Каква е връзката между тези ракети и ПРО на САЩ в Европа? Пряка, защото ракетите със среден и малък обхват могат ефективно и бързо да унищожат американските обекти.
Накрая ще припомним, че Русия беше пионер на технологията на студеното изстрелване на тези ракети, затрудняващи тяхното унищожение на старта. Освен това те са много по-евтини от Топол и Булава. Това е ефективен отговор, който означава, че Русия като суперсила се връща към статуквото от времето на Студената война с тогавашните гаранции за нейната сигрност.
...- Ракетите ще летят само 5-10 минути. Ще изпепелят 99% от хората
- Иран - Израел: пред развръзка.Кой, как и кога ще удари пръв
- Русия въвежда оръжия на нови физически принципи. Какви са те
- Странните монолити се завръщат
- Последно сверяване на „часовника на Страшния съд“
- Дали САЩ имат стратегическо ядрено оръжие
Issue 161, October 2008 |
Европа се разпада На площад Flagey, където е седалището на белгийското правителство, е спокойно. Само националните флагове по околните сгр... ⇨ |
Турция: опити за адаптиране Войната в Кавказ оказа влияние върху геополитическите приоритети на Турция, която прави опити да се приспособи към новит... ⇨ |