Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

РАЗВИГОР BUSINESS CLUB
Знаете ли какво ядете
Група за качествен контрол

Телешките кренвирши не съдържат и грам телешко. Маслото се състои от палмово олио, саламите - от смесица от месо и вода, а някои - от вода и месо. "Истинският мед" се прави от сироп, с който пчеларите хранят пчелите през цялата година.

Отговорът на въпроса, знаете ли какво ядете е кратък - боклуци и отрови.

Вместо масло, сирене и шунка ви продават маслоподобни, сиреноподобни и шункоподобни ментета.

Производителите продължават да мародерстват за сметка на джоба и здравето на българите. Качеството на около 50 на сто от проверените през 2007 г. хранителни продукти не отговаря на наредбите или декларациите на производителя. В този списък са рибите и рибните произведения, безалкохолните, вината, макароните. Около 25 на сто от месото на пазара идва от нелегално производство. В близко време ще бъде още по-лошо, тъй като селскостопанските продукти продължават да поскъпват.

Фалшифицирането на храните не е само български патент. В Англия се фалшифицират 10 на сто от хранителните стоки. До неотдавна най-често бяха фалшифицирани изнасяният от Индия ориз басмати, считан за най-благороден вид. Но проверките установиха, че чак 60 на сто от продуктите, продавани като басмати, съвпадат с друг много по-евтин тип ориз.

Съставки, неотговарящи на рецептурата, съдържат шунката от Парма и гръцкото олио от маслини. Пилетата, продавани в супермаркетите, пък съдържат даже 55 на сто вода.

Храните са фалшифицирани, откакто се произвеждат. В древността на челно място са били оцветяването и ароматизирането на виното. През XIX век започнали да фалшифицират всички хранителни артикули. За да сгъстят сметаната, добавяли брашно или тебешир. Маслото произвеждали от маргарин, даже от тлъстините на умрели болни животни. В кафенетата и чайните монтирали в мивките специални мрежи, с които събирали отпадъците. След изсушаването ги ароматизирали и продавали като "кавказки чай с неповторим аромат". В евтините ресторанти продавали конско месо, за което клиентите, разбира се не знаели. Вместо коняк, давали смесица от ром, вино и така наречената конячна есенция. Мармаладът произвеждали от ябълков пулп. Фалшифицирали даже водата. Така е и до днес - вместо с минерална вода ги пълнят направо от чешмите.

В момента нещата са много по-усъвършенствани и фалшифицирането е в огромен мащаб. Животът на млякото се удължава чрез досипване на прах за пране и сода. Млякото и йогуртът се правят от прах, а за производството на евтин кетчуп, вместо концентрат, се слага три пъти по-разреден екстракт. Останалото е смесица от вода и захар.

За да се намали себестойността на производството на салами, кренвирши и пастети се добавят смляни кости, хрущяли, сухожилия, костен мозък и т.н.

Преди години от килограм месо се правеха 800 гр шунка, днес 1,4 - кг, а някои фирми - даже по 2 кг. Такива технологични чудеса се постигат благодарение на впръскването на смес от соя, сол, азотини и морски водорасли. Още повече тлъстини имат така наречените кренвирши - чак до 30 на сто. Около 50 на сто от съставките са сланина, вода, свински кожи, сол и др.

Теглото на продуктите е завишавано, а етикетът не отговаря на реалното съдържание. Лошо е означена всяка трета хранителна стока - макарони, риби, винени продукти, напитки, хлебни изделия. Големите фирми са по-големи мошеници, чувстват се безнаказани, тъй като имат добре организирано адвокатско обслужване.

Трябва да се внимава много с евтините продукти. Обикновено с ниската цена върви и ниско качество.

"Кармин" - най-популярният хранителен оцветител, се получава от инсектите Dactylopius coccus costa, събирани в Перу и на Канарските острови, които след изсушаване се смилат на прах. За производството на половин килограм кармин са необходими 70 000 инсекти. Добавят се към йогуртите, близалките, бонбоните, плодовия пълнеж на тортите и сладкишите.

Според еколозите, всеки човек годишно изяжда най-малко 2 кг консерванти и други фалшифицирани елементи. За консервирането на саламите и шунките масово се използват така наречените азотини, които дават на местните продукти симпатичния червеникав цвят. Имат само един "малък недостатък" - тяхната силна канцерогенност. Световната здравна организация отдавна обсъжда забраната на азотини в месообработващата промишленост, но засега няма с какво да ги заменят.

Според специалистите днес вече може да се произведе шунка без грам месо. Да ви е сладко.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 162, Nov. 2008
Крахът на САЩ
Сред хилядите неточни или лъжливи оценки, направени от американските икономисти през последните месеци, можем да се съгл...
    Русия - големите маневри
Разсейването на дима от снарядите над Южна Осетия и Грузия разкри нов образ на света и ново съотношение на сили и интере...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com