Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Досие - актуална тема Българя
Балонът и при колите се пука
Наталия Петрова

След балона с недвижимостите дойде ред и на балона при леките коли. Световното автомобилостроене от няколко години едва връзваше двата края, но от 2007 г. вече е в криза, която се съпровожда от спадащо търсене, ограничаване или фалиране на производството, спад на цените. Кризата се отнася не само за САЩ, но за Европа и Япония.

Немският пазар се свива постоянно от 1999 г., когато бяха продадени рекордните 4,4 млн леки коли. Заради кризата през 2007 г. те бяха 3,1 милиона коли, а през 2008 г. резултатите ще бъдат още по-лоши.

В САЩ, които са най-големият пазар, се разиграва драма. За оцеляване се бори голямата тройка от Детройт. General Motors вече не е "най-големият концерн на света". Изпревари го японската Тойота, даже на американския пазар. За живота се бори и вторият концерн на САЩ - Ford Motor Company. До края на септември имаха загуби от 6 милиарда долара. За да се възстанови му трябват 18 милиарда. Банките няма да ги дадат, защото ги нямат. Да се задържи над водата се опитва и Chrysler - най-малкият от голямата тройка, който преди години се ожени за Мерцедес, но от брака не излезе нищо.

Общите загуби на GM и Ford през 2005-2007 г. надминаха 70 милиарда долара, а само през първото полугодие на 2008 г. - 30 милиарда.

Правителството на САЩ им обеща помощ. Ще получат 25 милиарда, което е недостатъчно.

И британският Aston Martin беше продаден на кувейтска група. Jaguar и Land Rover купи за 2,3 милиарда долара индиецът Ратан Тата. Търсят се купувачи и за японската Mazda. Нещо трябва да се направи и с шведското Volvo.

На помощ разчитат и производителите в Европа. Тяхната организация АСЕА иска 60 милиарда евро, но не е ясно дали ще ги получи. Германия, Франция, Италия, Испания и Чехия ограничават своето производство. В Испания се говори за спад от 20 на сто, в Италия - 12 на сто. Целият ЕС ще има по-малко производство със 7 на сто. Очаква се до една година цените да паднат с 25-35 на сто.

Повечето експерти са убедени, че тази криза ще бъде изключително тежка за автомобилостроенето. Предполагат, че от нея ще се роди ново разделение на световните пазари и напълно нова кола с технологични решения, ограничаващи потреблението на гориво.

Говори се и за раждането на нова категория евтини коли, струващи 2000 евро. Техният предвестник е индийската Tata Nano. Идват и китайците.

В момента в САЩ колите са най-евтини. В 31 страни от ЕС и европейската зона за свободна търговия живеят 510 милиона души, които през 2007 г. купиха 16 милиона коли. В САЩ с около 300 милиона население бяха купени 16,2 милиона. Заради спадащия долар колите в САЩ са много по-евтини от Европа. И все повече европейци ги купуват отвъд океана и даже с митата и транспорта им излизат средно с 30 на сто по-евтини.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 Issue 163, Dec. 2008
Какво пише Юрген Рот
За пръв път обърнах внимание на това име, когато един висш служител от ОЛАФ (Европейска служба за борба с измамите) ми р...
    1994-2009: 15 години СТРОГО СЕКРЕТНО
15-годишнината на "Строго секретно" съвпадна с 36-годишното активно присъствие на неговия главен редактор проф. д-р Крас...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com