Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Голямата газова тройка

На 21 октомври в Техеран се състоя среща на делегации на руския Газпром, начело с неговия управител Алексей Милер, на Иран, начело с министъра на нефта Голамхосеин Нозари, и на Катар. След срещата Милер съобщи, че "днес беше формирана голямата газова тройка." От своя страна Нозари я нарече газов ОПЕК.

Каквато и да е оценката на събитието, може да се каже, че започва "приказката за газовата тройка". В момента на тези три страни се падат около 60 на сто от световните запаси от газ и около 30 на сто от неговото производство. Запасите от газ на Русия възлизат на около 45 трилиона кубометра на Иран - 28 трилиона, на Катар - 26 трилиона.

Какво реши голямата тройка? Засега нищо особено. Договориха се за провеждането на редовни - три-четири пъти годишно, срещи на тройката за обсъждане на най-важните въпроси от развитието на газовия пазар, като тези консултации ще са принос във формирането на дневния ред на Форума на страните-износителки на газ.

Русия, Иран и Катар създадоха и Висш технически комитет от специалисти за обсъждането на съвместни проекти, обхващащи цялата верига от разузнаването, добива, транспортирането и съвместния маркетинг на газа.

Важна е фундаменталната постановка на трите газови държави - епохата на евтините въглеводороди свърши. И те ще изхождат от нея в своята работа.

На 17 ноември в Москва пък се състоя споменатият Форум на страните-износителки на газ - GECF, в който, наред с голямата тройка, участват Алжир, Боливия, Бруней, Египет, Индонезия, Либия, Малайзия, Нигерия, Оман, Тринидад и Тобаго, ОАЕ, Венецуела и Норвегия.

Реакцията на САЩ и ЕС беше изненада. Те декларираха, че са срещу създаването на газовия ОПЕК, опасявайки се от "монопол на пазара". В Конгреса на САЩ газовият ОПЕК беше наречен "глобална организация за изнудване и рекет."

Но това е пропаганда. Нефтеният ОПЕК може да влияе върху стойността на нефта чрез въвеждане на квоти за нефтодобива в страните-членки. По този начин той регулира търсенето и предлагането на световните пазари.

При газовия ОПЕК договарянето на цените няма да е толкова просто. Контрактите са дългосрочни и за създаването на истински газов ОПЕК ще са необходими няколко десетилетия. Но трябва да се разбира, че работата на газовия картел, по подобие на ОПЕК, не е възможна.

Регулиране на цените на газа може да става по принцип само на втечнения газ. Но основният газ върви по тръбопроводи като неговите цени се фиксират в дългогодишни, даже 25-годишни договори. Това означава, че ценово регулиране - борсово или пазарно, както при нефта, е невъзможно. Засега главната задача при създаването на международната газова организация е производителите и потребителите да започнат да работят заедно.

Газовият аналог на ОПЕК в този смисъл е необходим, за да стимулира развитието на газовия отрасъл, да помага за изграждането на инфраструктурата и производствените мощности за втечнен газ. От тази гледна точка газовият ОПЕК ще е полезен, тъй като обединените страни ще координират своите действия.

Засега изграждането му среща и някои обективни пречки и нерегулирани въпроси между страните-производителки Иран-Бахрейн-Катар, Саудитска Арабия-Катар, ОАЕ-Иран. Кувейт и Иран оспорват някои острови в Персийския залив, където има нефт и газ. Аналогични разногласия има и между Русия и Норвегия - в Баренцовия басейн, в Каспия - между Русия, Азербайджан, Казахстан, Туркменистан и Иран и т.н.

Но ясно е, че повечето крупни производители на газ вече нямат намерение да бъдат манипулирани една срещу друга. Според руските експерти първоначалните въпроси ще бъдат не ценообразуването и квотния добив, като в ОПЕК, а координирането, доставките и развитието на маршрутите за транспортиране на газ, в това число и на втечнен. Това означава, че страните-членки ще могат да се договарят и за "сферите на търговско влияние".

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 163, Dec. 2008
Танцът на нефта и долара
Цените на нефта паднаха от лятото повече от два пъти - от 140 долара на около 50. Въпросът е защо се случи това.Главното...
    Посланията на Русия: от Европа до финансовата архитектура
Отдавна животът на Русия не е бил наситен с толкова важни за страната, Европа и света събития. Те следваха едно след дру...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com