Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Краят на златния телец /2/
Интелектуален клуб "Строго секретно"

Живеем в период на системна криза на световния капитализъм, на западната цивилизация и на така наречения Западен проект, който си отива в отредения му от историята срок.

В основата на световната финансова криза не лежи дефект в макроикономическото регулиране, а фундаментално противоречие, заложено в самата система, което е неразрешимо.

Това е краят и на така наречения Златен телец. Съвкупният обем на капитализацията на предприятията, ценни книжа и деривати достигна такова колосално равнище спрямо което реалното стоково и ресурсно покритие на икономиката се превърна в безкрайно малка величина.

Гигантският финансов балон напълно заслони реалния сектор. Кризата на високите технологии през 2001 г., на ипотеките и разорението на крупните финансови институти в САЩ през 2008 г. станаха пълно опровержение на либералния модел, на който неговите идеологически шамани вещаеха "безкрайно и ускорено развитие". В САЩ се появи "излишна икономика" от около 30 на сто от брутния продукт без реално покритие.

Едновременно ставаше дума за много по-важни неща - за цяла идеология, която САЩ се опитваха да наложат като мироглед и образец. От тази "идеологическа" гледна точка "новата икономика" се основаваше на вярата в пълната автономност на финансовия сектор и всемогъществото на долара. Това беше религията на Златния телец, която се настани на цялата планета след краха на социалистическата идеология. Жреците на глобализма предлагаха на всички "да опитат сами". И милиони играчи на борсите се убеждаваха, че "това става". Ефективността на пазарната религия се потвърждаваше.

Заедно с този процес, в западното общество от втората половина на XX век вървеше виртуализация на информационната, социалната, икономическата и културна сфери. Това даде на "новата икономика" още едно измерение - на преход от реален към виртуален социум.

Но от есента на 2007 г. религията на Златния телец започна да издиша и да получава сериозни удари. Заедно с това се провали и идеята за създаването на човека-дериват, на виртуалния човек. Либералната идеология предполагаше глобално общество на хора от "нов тип", на пост-човеци. Те не трябва да зависят от нацията и държавата и могат да променят средата на обитаване, професията и даже пола си при нужда или нареждане. В перспектива тези мутации трябва да са още по-дълбоки и ще доведат до пост-човешки същества-клонинги, киборги, виртуални деривати.

Но тук също се провалиха. Оказа се, че човекът, въпреки усилията, остава един и същ.

В момента глобалистите се опитват да променят тактиката и прибягват към арсенала на тоталитарните режими.

От практическа гледна точка, колкото по-силно падат различните борсови индекси, толкова повече ще се обезценяват активите на финансовата система на САЩ и Запада, което ще засилва кризисните явления и необходимостта от държавна подкрепа. Но основният удар по световната икономика ще нанесе невъзможността на долара да изпълнява своята функция на универсален еквивалент.

Световната икономика се държи на глобалните пазари - нефта, металите, продоволствието и златото. Но икономиката на САЩ стана икономика на услугите, защото не произвеждаше, а обслужваше и контролираше тези пазари.

Рязкото падане на долара ще разруши тази схема. В условията на ръст на цените на материалните активи, повечето глобални оператори ще фалират или ще бъдат принудени да се оттеглят. За пример може да се вземе пазарът на златото, който в близко време ще играе ключова роля. Само шестте най-големи търговски американски банки (без инвестиционните гиганти) и само по така наречените опционни контракти имат задължения в реални обеми от около 28 000 тона злато. Ще припомним, че резервите на всички централни банки по света са около 31 000 тона. Можете ли да си представите каква бомба вече е заложена и при златото.

Финансовата криза шества от есента на 2007 г., въпреки че до есента на 2008 г. САЩ упорито отричаха това. Американците дотолкова повярваха във възможността и в бъдеще да живеят на чужда сметка чрез финансово-спекулативната икономика, че в главите им нито за момент не се появи мисълта, че повече така не може.

Какво ще става с другите центрове и страни.

Кризата ги раздели на две категории - пострадали и изгорели. Към последните могат да се отнесат повечето сателити на САЩ - Прибалтика, Украйна, Полша, България, Пакистан.

От крупните европейски държави най-сериозно ще пострада Англия. Причината е огромната й въвлеченост в спекулативните афери.

От друга страна, страните, в които по различни причини нямаше религията към Златния телец - Иран, Южна Корея или Китай, са в по-добро състояние.

Към Малайзия, Индонезия, Филипините, Тайланд и Индия ще се ограничи притокът на средства, които са им необходими. А да се намерят нови в съществуващата ситуация е практически невъзможно.

Парадоксалността на ситуацията е, че доларът е спасяван от онези, които страдат от него. Китай продължава да купува американския държавен дълг, а европейците - облигациите на Федералния резерв с нулева доходност. Помагат и петрокрациите от Персийския залив.

Решаваща е позицията н Китай. Но явно неговото ръководство считат евентуална глобална атака на юана за преждевременна.

За разлика от юана, еврото има стабилни регионални позиции благодарение на икономическата сила на Германия, Франция и Италия. Чрез Средиземноморския съюз зоната на еврото ще продължи да се разширява. Централните банки на редица държави вече увеличават делът на еврото в своите резерви. Експертите оценяват броя на ползващите евро на 500 милиона души, въпреки че населението на еврозоната е 320 милиона. В перспектива броят на хората, ползващи тази валута може да стигне 800 милиона души, като в международните разчети еврото ще дели първо място с долара, юана и с нови регионални валути. За ролята на регионална валута ще претендира и рублата. Първият успех беше съгласието на Беларус за преминаване във вътрешните разчети към рубли. Рублата има шансове да стане пълноценна регионална валута, ако Русия предложи на международния пазар не само енергоносители - стомана, дървесина и торове, но и високи технологии и продукция.

Така или иначе това е краят на Западния проект. И на Златния телец.

Game over.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 165, February 2009
Газовото изтрезняване: "Хайде, тате, да си ходим"
Тези дни срещнахме забавен анекдот. Двама пияници стоят на бара и взаимно се ругаят. Накрая единият казва на другия: "Сп...
    Учете се на обноски!
Щом сме европейци, трябва да се учим на обноски. А обноски в Европа се учат преди всичко в Англия. Англия е страна, в ко...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com